Paríž 29. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
Aktualizované 29. októbra 2024 o 08:24 h.
Španielsky futbalista Rodri získal Zlatú loptu magazínu France Football za sezónu 2023/2024. Reprezentácii pomohol k víťazstvu na ME a svojmu klubu Manchestru City k obhajobe titulu anglického šampióna. Na európskom šampionáte v Nemecku si vyslúžil ocenenie MVP pre najužitočnejšieho hráča turnaja. Už 68. ročník slávnostného odovzdávania sa uskutočnil v parížskom divadle Theatre du Chatelet, bojkotovali ho zástupcovia Realu Madrid
Prvýkrát od roku 2003 chýbali v nominácii Cristiano Ronaldo aj Lionel Messi. Argentínčan získal Zlatú loptu osemkrát, naposledy vlani, a je rekordér v počte trofejí. Jeho konkurent z Portugalska ich má doma päť. Rodri je len druhý futbalista narodený v Španielsku, ktorému sa podarilo triumfovať v prestížnej ankete. Doposiaľ jediný bol Luis Suarez, ktorého ocenili v roku 1960. Dvakrát zvíťazil aj legendárny Alfredo di Stefano, v tom čase reprezentant Španielska, no ten predtým ako rodený Argentínčan hral aj za “Albicelestes” a dokonca aj za Kolumbiu.
Tohtoročný laureát vyšiel na pódium o barlách, keďže sa nedávno podrobil operácii poškodených väzov v pravom kolene. Jeho klub Manchester City v septembri informoval, že futbalista bude chýbať tímu do konca sezóny.
“Už len byť tu s takýmito hráčmi je pre mňa odmena. A to, že si niektorí ľudia myslia, že som najlepší na svete, je už neuveriteľné,” uviedol Rodri po vyhlásení výsledkov.
Na slávnostnom galavečere po tretí raz v histórii ankety neudelili ocenenia za kalendárny rok, ale za sezónu. Časopis France Football popri hlavnej kategórii vyhlasuje aj anketu o najlepšieho hráča do 21 rokov (cena Raymonda Kopu) a najlepšieho brankára (cena Leva Jašina). Udeľuje tiež Zlatú loptu pre najlepšiu futbalistku. Trofej pre hráča roka do 21 rokov získal Lamine Yamal. Sedemnásťročný talent FC Barcelona nadviazal na svojich spoluhráčov Gaviho, ktorý triumfoval vlani a Pedriho, ten získal ocenenie rok predtým.
“Som veľmi rád, že som v takejto spoločnosti veľkých mien. Je to pre mňa pocta,” uviedol španielsky stredopoliar.
Cenu pre najlepšieho brankára si odniesol rovnako ako vlani Argentínčan Emiliano Martinez a je prvý brankár v histórii ankety s dvoma triumfami po sebe. Za najlepšiu futbalistku vyhlásili druhý rok za sebou Španielku Aitanu Bonmatiovú z FC Barcelona a jej klub je aj najlepší ženský tím sezóny. Udelili aj trofej Gerda Müllera, ktorú dostáva od roku 2022 najlepší strelec sezóny v kombinácii gólov za klub a krajinu. Prvé dva ročníky ovládol Robert Lewandowski, tentoraz cenu získala dvojica útočníkov Harry Kane a Kylian Mbappe.
Rodri uspel v konkurencii viacerých favoritov, v nominácii boli Erling Haaland, Jude Bellingham, Mbappe, či Vinicius Junior. Brazílskeho útočníka vo farbách Realu Madrid považovali za najväčšieho favorita, no vedenie španielskeho veľkoklubu v pondelok popoludní dostalo informáciu, že ich hráč nebude vyhlásený ako víťaz. Preto sa rozhodli do francúzskej metropoly necestovať. Neprevzali si tak ani cenu pre najlepší mužský tím sezóny a na pódiu chýbal aj najlepší tréner Carlo Ancelotti.
V ankete hlasujú športoví novinári z celého sveta. Prvý ročník prebehol už v roku 1956, keď vyhral Stanley Matthews z Anglicka. V minulosti figurovali medzi najlepšími aj viacerí slovenskí futbalisti. Vôbec prvú nomináciu si vyslúžil v roku 1959 Titus Buberník z ČH Bratislava, obsadil 17. miesto. Až trikrát bol v nominácii Andrej Kvašňák. V roku 1962 bol 15., v roku 1965 skončil 17. a o štyri roky neskôr obsadil 18. priečku. V roku 1969 bol v nominácii Jozef Adamec, skončil na 15. mieste. Ján Pivarník sa v roku 1975 umiestnil na 22. mieste. Z pohľadu Slovákov bol však najúspešnejší rok 1976, kedy sa do TOP 10 dostali Anton Ondruš (6.) a Marián Masný (9.). Jaroslav Pollák ich doplnil 15. miestom.
Od roku 1956 do roku 1994 mohli trofej získať len európski futbalisti. Víťazi boli korunovaní aj ako najlepší futbalisti Európy pre dané obdobie. Od roku 1995 sa pôsobnosť ankety rozšírila a triumfovať mohli všetci hráči bez ohľadu na národnosť. V období rokov 2010 až 2015 platila dohoda medzi Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) a organizátorom, ktorej výsledkom bola Zlatá lopta FIFA pre najlepšieho hráča roku. V súčasnosti už sú obe ankety (FIFA najlepší hráč roka a Ballon d´Or) samostatné.
Rodri je zaslúžený víťaz, facka pre Real
Ohlasy tlače po vyhlásení držiteľa Zlatej lopty 2023/2024, ktorú získal španielsky futbalista Rodri.
Marca (Šp.): “Rodri je druhý španielsky hráč, ktorý získal toto ocenenie. V Paríži žiaril šťastím.”
AS: “Individuálny úspech Rodriho odkazuje na spôsob chápania španielskeho futbalu.”
New York Times: “Rodri je zaslúžený víťaz bez ohľadu na to, čo si myslí Real Madrid.”
BBC: “Zlatá lopta pre Rodriho, jedného z najvplyvnejších hráčov na svete.”
Sky Sports: “Stredopoliar Manchestru City zdolal Viniciusa Juniora, najlepšou ženou je hviezda Barcelony Aitana Bonmatiová.”
Calcio Merato: “Neexistuje jediný dôvod, prečo by Rodri nemal vyhrať Zlatú loptu. Vinicius sa s tým musí vyrovnať”
La Gazzetta dello Sport: “Facka pre Real. Žiadny Vinicus, triumf pre Rodriho.”
L´Equipe: “Rodri nahradil Messiho, je to kompletný stredopoliar.”
Rodri prebral trofej o barlách: “Je to cena pre celý španielsky futbal”
Počas pondelkového galavečera v parížskom divadle Theatre du Chatelet bolo najčastejšie počuť reč Španielska. Futbalista z tejto krajiny Rodri získal svoju prvú Zlatú loptu magazínu France Football za sezónu 2023/2024 a na pódiu ho počas slávnostného odovzdávania cien vystriedalo viacero krajanov. Trofej pre najlepšiu futbalistku obdržala stredopoliarka Aitana Bonmatiová z FC Barcelona, najlepším hráčom do 21 rokov je Lamine Yamal, tiež hráč “Blaugranas.” Triumf Barcelony zavŕšilo ocenenie pre najlepší ženský tím, Real Madrid triumfoval v mužskej kategórii. Jeho zástupcovia však v Paríži chýbali.
Rodri zdolal trio Realu Madrid – Viniciusa Juniora, Daniho Carvajala a Judea Bellinghama. Tento verdikt vyše 100-člennej skupiny hlasujúcich viedol delegáciu španielskeho giganta k tomu, aby galavečer bojkotovala a zostala doma. Nikto si tak neprevzal cenu za mužský klub roka, Carlo Ancelotti nemohol prebrať cenu pre trénera roka a Kylian Mbappe nedoplnil na pódiu Harryho Kanea. Obaja získali trofej Gerda Müllera.
Najväčšie ovácie tak patrili Rodrimu. Dvadsaťdeväťročný defenzívny stredopoliar pomohol Španielsku k titulu na Eure, nad hlavu zdvihol aj trofej v Premier League a to už štvrtú sezónu po sebe s Manchestrom City. Hráč však musel prísť na pódium s barlami, keďže nedávno absolvoval operáciu kolenného väzu.
“Musím poďakovať ľuďom za veľa vecí. V prvom rade France Footballu a UEFA za to, že mi dali toto ocenenie. Chcel by som poďakovať tým, ktorí za mňa hlasovali. Dnešný deň je pre mňa a pre moju rodinu a moju krajinu veľmi výnimočný. Rád by som sa poďakoval pre mňa najdôležitejšej osobe na svete, mojej priateľke Laure. Dnes máme výročie a bez nej by to nebolo takéto. Samozrejme aj mojej rodine. Za hodnoty, ktoré ma naučili a za všetko, čo ma naučili. Bez toho by som nebol mužom, ktorým som. Nechcem zabudnúť na svoj tím. Kamaráti, chápem, že je to kolektívna hra. Manchester City je výnimočný tím, viem, že toto by som nezvládol bez neho. Pre mňa je to najlepší klub na svete a vďaka tomu sa veci dejú oveľa ľahšie,” povedal Rodri a vzápätí pokračoval s ďakovnou rečou: “Ďakujem národnému tímu a trénerovi Luisovi de la Fuenteovi, za to, že mi tak dlho veril. Musím spomenúť mojich spoluhráčov, s ktorými sme vyhrali Euro. Nie je to cena len pre mňa, ale aj pre španielsky futbal.”
Víťaza premáhali emócie a po prejave si vychutnal zaslúžený a dlhý potlesk. Už pred jeho korunováciou vytiahli médiá niekoľko článkov, v ktorých upozornili na jeho skromnosť. Rodri údajne býval počas pôsobenia vo Villareale ako študent na internáte aj vtedy, keď si už mohol dovoliť kúpiť luxusnú rezidenciu. Donedávna vraj vlastnil ojazdený automobil Opel Corsa, ktorý si kúpil od staršej dámy po tom, ako získal vodičský preukaz. Vysvetlil to tak, že nerozumie, prečo by mal dávať toľko peňazí za luxusné vozidlo, keď sa iba potrebuje dostať z bodu A do bodu B. Rodri nemá žiadne tetovanie a nemá profil na sociálnych sieťach.
Jeho triumf do istej miery naznačilo počínanie Realu Madrid. Delegácia klubu zrušila v pondelok popoludní cestu do francúzskeho hlavného mesta a vo vyhlásení, o ktorom informovali španielske noviny AS, klub uviedol: “Ak kritériá hlasovania neurčia Viniciusa ako víťaza, potom by mali tie isté kritériá poukazovať na Daniho Carvajala ako na víťaza. Keďže to tak nie je, Ballon d’Or nerešpektuje Real Madrid. A Real Madrid nejde tam, kde ho nerešpektujú.”
Napriek tomu Real zakončil večer s dvoma oceneniami a podielom na treťom a so štyrmi hráčmi v prvej šestke konečného poradia. Neúčasť Realu rezonovala nielen počas slávnosti, ale aj po nej. Bývalý hráč klubu Clarence Seedorf v rozhovore pre médiá povedal: “Zdá sa, že medzi Realom Madrid a UEFA je niečo, čo sa nezdá byť vyriešené.”
Mbappe a Kane si odniesli trofej Gerda Müllera, obaja ukončili minulú sezónu s 52 gólmi.
“Ďakujem môjmu klubu Bayern Mníchov, celému personálu, spoluhráčom, že mi pomohli dať všetky góly. Je mi cťou prevziať toto ocenenie od klubovej legendy Karla-Heinza Rummeniggeho,” uviedol kapitán Anglicka.
Prekvapenie sa nekonalo pri odovzdávaní ceny Raymonda Kopu pre najlepšieho hráča do 21 rokov. Získala ju tínedžerská hviezda Barcelony Yamine Lamal. Sedemnásťročný útočník sa stal najmladším strelcom v histórii majstrovstiev Európy, keď štyri dni pred svojimi 17. narodeninami skóroval za Španielsko v ich semifinálovom víťazstve 2:1 nad Francúzskom.
Emmu Hayesovú vyhlásili za trénerku roka. V uplynulej sezóne získala svoj siedmy titul v ženskej Super League s londýnskou Chelsea. Na tohtoročnej olympiáde priviedla k titulu reprezentáciu USA.
V parížskom divadle už druhý rok po sebe nechýbal na pódiu Emiliano Martinez. Cenu Leva Jašina pre najlepšieho brankára získal aj preto, že pomohol Argentíne k triumfu na Copa America a Aston Ville kvalifikovať sa do Ligy majstrov. “Je to fantastické, je to pre mňa sen, odkedy som začal hrať. Je to pôsobivé, druhýkrát som túto cenu naozaj nečakal,” uviedol Martinez.
Potlesk v stoji si vyslúžila aj Jennifer Hermosová. Španielska futbalistka obdržala cenu Sokratesa, ktorú neudeľujú za výkony na ihrisku. V roku 2022 ju dostal Senegalčan Sadio Mane, pretože pomohol financovať práce v jeho rodnom meste Bambali. Prispel na výstavbu školy so 17 triedami, nemocnice, i novej mešity. Vlani ocenili Viniciusa za to, že v jeho rodnom meste Sao Goncalo založil inštitút s cieľom pomôcť inováciám vo vyučovaní na brazílskych verejných školách a za boj proti rasizmu. Hermosová dostala cenu za svoju oddanosť spoločnosti a presadzovanie spravodlivejšieho a inkluzívnejšieho sveta. Vlani sa dostala do veľkého sporu so vtedajším prezidentom Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luisom Rubialesom, ktorý ju po titule na MS pobozkal na ústa bez jej súhlasu. Súdny spor v tejto veci stále prebieha. Španielka teraz bojuje za výraznejší priestor pre ženy nielen vo futbale.
“Futbal je kráľom športu. Ale som hrdá na to, že ženy sa pripájajú k viacerým športom a k viacerým disciplínam,” uviedla.
V kariére pokračuje v Mexiku a ako povedala, cíti sa tam dobre: “Správajú sa ku mne veľmi dobre. Som veľmi šťastná a spokojná.”
Výsledky ankety Zlatá Lopta 2023/2024:
1. Rodri (Šp./Manchester City), 2. Vinicius Junior (Braz./Real Madrid), 3. Jude Bellingham (Angl./Real Madrid), 4. Dani Carvajal (Šp./Real Madrid), 5. Erling Haaland (Nór./Manchester City), 6. Kylian Mbappe (Fr./Real Madrid), 7. Lautaro Martinez (Arg./Inter Miláno), 8. Lamine Yamal (Šp./FC Barcelona), 9. Tony Kroos (Nem./Real Madrid), 10. Harry Kane (Angl./Bayern Mníchov)
najlepšia futbalistka: Aitana Bonmatiová
najlepší tréneri: Carlo Ancelotti a Emma Hayesová
cena Raymonda Kopu: Lamine Yamal
cena Gerda Müllera: Harry Kane a Kylian Mbappe
cena Leva Jašina: Emiliano Martinez
najlepší mužský tím sezóny: Real Madrid
najlepší ženský tím sezóny: FC Barcelona
cena Socratesa (za oddanosť spoločnosti a presadzovanie spravodlivejšieho a inkluzívnejšieho sveta): Jennifer Hermosová
Profil Rodriho, držiteľa Zlatej lopty 2023/2024
Profil španielskeho futbalistu Rodriho, držiteľa Zlatej lopty za sezónu 2023/2024.
Celé meno: Rodrigo Hernandez Cascante
Dátum narodenia: 22. júna 1996 (28 rokov)
Miesto narodenia: Madrid, Španielsko
Výška: 190 cm
Pozícia: defenzívny stredopoliar
Súčasný klub: Manchester City
Číslo: 16
Predchádzajúce kluby: FC Villarreal B (2015-2016), FC Villareal (2015–2018), Atletico Madrid (2018–2019), Manchester City (od 2019)
Reprezentačné štarty: 56
Góly v reprezentácii: 4
Úspechy: víťaz Ligy majstrov 2023, víťaz Premier League 2020/21, 2021/22, 2022/23, 2023/24, víťaz Superpohára UEFA 2018, 2023, víťaz Ligy národov 2021, majster Európy 2024
Zlatá lopta premiérovo pre Rodriho, rekordér je Messi
Prehľad držiteľov Zlatej lopty od roku 1956:
1956 Sir Stanley Matthews (Angl./FC Blackpool)
1957 Alfredo Di Stefano (Šp./Real Madrid)
1958 Raymond Kopa (Fr./Real Madrid)
1959 Alfredo Di Stefano (Šp./Real Madrid)
1960 Luis Suarez (Šp./FC Barcelona)
1961 Omar Sivori (Tal./Juventus Turín)
1962 Josef Masopust (ČSSR/Dukla Praha)
1963 Lev Jašin (ZSSR/Dynamo Moskva)
1964 Denis Law (Škótsko/Manchester Utd.)
1965 Eusebio (Port./Benfica Lisabon)
1966 Bobby Charlton (Angl./Manchester United)
1967 Florián Albert (Maď./Ferencváros Budapešť)
1968 George Best (Sev. Írsko/Manchester United)
1969 Gianni Rivera (Tal./AC Miláno)
1970 Gerd Müller (Nem./Bayern Mníchov)
1971 Johan Cruyff (Hol./Ajax Amsterdam)
1972 Franz Beckenbauer (Nem./Bayern Mníchov)
1973 Johan Cruyff (Hol./FC Barcelona)
1974 Johan Cruyff (Hol./FC Barcelona)
1975 Oleg Blochin (ZSSR/Dynamo Kijev)
1976 Franz Beckenbauer (Nem./Bayern Mníchov)
1977 Allan Simonsen (Dán./Borussia Mönchengladbach)
1978 Kevin Keegan (Angl./Hamburger SV)
1979 Kevin Keegan (Angl./Hamburger SV)
1980 Karl-Heinz Rummenigge (Nem./Bayern Mníchov)
1981 Karl-Heinz Rummenigge (Nem./Bayern Mníchov)
1982 Paolo Rossi (Tal./Juventus Turín)
1983 Michel Platini (Fr./Juventus Turín)
1984 Michel Platini (Fr./Juventus Turín)
1985 Michel Platini (Fr./Juventus Turín)
1986 Igor Belanov (ZSSR/Dynamo Kijev)
1987 Ruud Gullit (Hol./AC Miláno)
1988 Marco van Basten (Hol./AC Miláno)
1989 Marco van Basten (Hol./AC Miláno)
1990 Lothar Matthäus (Nem./Inter Miláno)
1991 Jean-Pierre Papin (Fr./Olympique Marseille)
1992 Marco van Basten (Hol./AC Miláno)
1993 Roberto Baggio (Tal./Juventus Turín)
1994 Christo Stojčkov (Bulh./FC Barcelona)
1995 George Weah (Libéria/AC Miláno)
1996 Matthias Sammer (Nem./Borussia Dortmund)
1997 Ronaldo (Braz./Inter Miláno)
1998 Zinedine Zidane (Fr./Juventus Turín)
1999 Rivaldo (Braz./FC Barcelona)
2000 Luis Figo (Port./Real Madrid)
2001 Michael Owen (Angl./FC Liverpool)
2002 Ronaldo (Braz./Inter Miláno-Real Madrid)
2003 Pavel Nedvěd (ČR/Juventus Turín)
2004 Andrij Ševčenko (Ukr./AC Miláno)
2005 Ronaldinho (Braz./FC Barcelona)
2006 Fabio Cannavaro (Tal./Real Madrid)
2007 Kaká (Braz./AC Miláno)
2009 Cristiano Ronaldo (Portug./Manchester United)
2010 Lionel Messi (Arg./Barcelona)
2011 Lionel Messi (Arg./Barcelona)
2012 Lionel Messi (Arg./Barcelona)
2013 Cristiano Ronaldo (Portug./Real Madrid)
2014 Cristiano Ronaldo (Portug./Real Madrid)
2015 Lionel Messi (Arg./Barcelona)
2016 Cristiano Ronaldo (Portug./Real Madrid)
2017 Cristiano Ronaldo (Portug./Real Madrid)
2018 Luka Modrič (Chorv./Real Madrid)
2019 Lionel Messi (Arg./Barcelona)
2020 cenu neudelili pre pandémiu COVID-19
2021 Lionel Messi (Arg./Paríž St. Germain)
2022 Karim Benzema (Fr./Real Madrid)
2023 Lionel Messi (Arg./Inter Miami)
2024 Rodri (Šp./Manchester City)
Hráči podľa počtu trofejí:
8 – Lionel Messi (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021, 2023)
5 – Cristiano Ronaldo (2008, 2013, 2014, 2016, 2017)
3 – Marco van Basten (1988, 1989, 1992), Michel Platini (1983, 1984, 1985), Johan Cruyff (1971, 1973, 1974)
2 – Ronaldo (1997, 2002), Karl-Heinz Rummenigge (1980, 1981), Kevin Keegan (1978, 1979), Franz Beckenbauer (1972, 1976), Alfredo Di Stefano (1957, 1959)