Bratislava 27. októbra 2024 (HSP/ The European Conservative / Brå/ Foto: Pixabay)
Z prieskumu Švédskej rady pre prevenciu kriminality (Brå) vyplynulo, že kriminalita medzi mladými ľuďmi sa v krajine stáva rodovo rovnomernou – k páchaniu trestných činov sa priznáva rovnaký počet dievčat ako chlapcov. Zatiaľ čo 15-roční chlapci sa častejšie dopúšťajú násilných trestných činov, dievčatá sa častejšie dopúšťajú krádeží – najčastejšie u spolužiakov. Informuje The European Conservative
Z prieskumu Švédskej rady pre prevenciu kriminality (Brå) vyplýva, že kriminalita medzi mladými ľuďmi v krajine sa stáva rodovo rovnomernou, pričom k páchaniu trestných činov sa priznáva rovnaký počet dievčat ako chlapcov.
Pri interpretovaní výsledkov prieskumu však nesmieme zabudnúť na to, že ide o akési sebahodnotenie, žiaci sa priznali k týmto činom dobrovoľne a anonymne.
Takmer 50/50
Anonymný prieskum uskutočnený medzi žiakmi deviatych ročníkov (približne 15-ročnými) na 400 základných školách vo Švédsku preukázal, že viac ako polovica žiakov – 51,3 % – sa v minulom roku priznala k páchaniu nejakej kriminálnej činnosti. Medzi nahlásené trestné činnosti patrí napríklad násilie, krádeže, vyhrážky, lúpeže, vandalizmus, drogová trestná činnosť a sexuálne trestné činy. Počet chlapcov páchajúcich trestnú činnosť je len o jeden percentuálny bod vyšší ako počet dievčat.
V správe Brå sa uvádza, že žiaci pochádzajúci zo zahraničia, rovnako ako žiaci ktorí sa narodili vo Švédsku ale ich rodičia pochádzajú zo zahraničia, sa “nepatrne“ častejšie páchajú závažné násilné trestné činy, závažné krádeže a drogové trestné činy.
Pri podrobnejšom pohľade na čísla sa zdá, že rozdiel medzi deťmi prisťahovalcov alebo druhej generácie prisťahovalcov a deťmi narodenými vo Švédsku švédskym rodičom je o niečo väčší ako “mierny“:
Zatiaľ čo 3,1 % švédskych tínedžerov uviedlo, že spáchali závažný násilný trestný čin, v prípade detí prisťahovalcov je to 6,4 % a v prípade druhej generácie prisťahovalcov 6,2 % – teda dvojnásobok.
Sumár, ktorý zverejnila organizácia Brå, zdôrazňuje, že ide o prieskum a že špekulovať o príčinných súvislostiach je mimo jeho rámca. Prieskum však preukázal, že väčšina mladistvých, ktorí sa priznali k kriminálnym činom (až 73,5 %) opisuje svoju rodinu ako rodinu, ktorá má “slabé ekonomické zázemie“.
Takmer rovnako silná je korelácia medzi kriminalitou a zložením rodiny: 68 % detí, ktoré sa priznali k porušovaniu zákona, uviedli, že ich rodičia spolu nikdy nežili.
Obete
45,3 % žiakov 9. ročníka v prieskume uviedlo, že sa za posledný rok stali obeťami aspoň jedného trestného činu – napríklad napadnutia, vyhrážania, lúpeže, sexuálneho deliktu alebo krádeže.
Najčastejšie uvádzaným trestným činom bola krádež – ktorá sa dotkla 26,3 % žiakov. Nasledovalo napadnutie (19,6 %), sexuálne trestné činy (12,5 %), vyhrážanie (11,9 %) a lúpežné prepadnutie (2,6 %).
Chlapci boli častejšie obeťami napadnutia, zatiaľ čo dievčatá boli častejšie obeťami sexuálnych trestných činov. Chlapci, ktorí boli sexuálne napadnutí, v drvivej väčšine uvádzali, že k trestným činom došlo v škole počas vyučovania.
Menej ako tretina obetí uviedla, že trestné činy nahlásili aj polícii.
Prečítajte si tiež: