Bratislava 20. novembra 2024 (HSP/Telegram/ Foto: Foto:TASR-Jakub Kotian)
Minister obrany Robert Kaliňák (SMER-SSD) novinárom vysvetľoval, čo znamená pojem “dvojitý meter“
Minister vysvetlil novinárom, čo znamená pojem dvojitý meter v súvislosti s vojenskými konfliktami.
Používanie tohto “dvojitého metra“ minister považuje za hlavný problém a vysvetlil to tým, že hodnotenie rôznych konfliktov a vojen sa robí vždy na základe iného metra. V súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine minister zdôraznil, že každá strana sa na konflikt pozerá zo svojej perspektívy – tak Rusko, ako aj Ukrajina, či Európska únia…
Západné zbrane
Súhlas s používaním západných zbraní na útoky hlboko na území Ruskej federácie je podľa ministra Kaliňáka “veľmi nerozumné rozhodnutie a veľmi nebezpečné rozhodnutie“.
„Je to priamym zapojením krajín do vojny. Tie krajiny dávajú priamy súhlas – nie na obranu Ukrajiny, ako doteraz prezentovali, ale na priamy útok do hĺbky mimo frontovej línie,“ zdôraznil minister.
„Ja to považujem za priame zapojenie (Západu).. Ako si to vyloží ruská strana, to už je na nich,“ vyjadril sa Kaliňák.
Niekoľko príkladov z neďaleka
Ale akým spôsobom sa Európska únia zapája do riešenia konfliktov na kontinente ? Ako príklad uviedol situáciu na Cypre, ku ktorej vyriešeniu EÚ “pomohla“. Cyprus je stále okupovaný jedným z členských štátov NATO – Tureckom. „Niekto na to reagoval? Sme s tým všetci spokojní?,“ pýta sa minister.
Zdôraznil, že v iných prípadoch, sme naopak, extrémne hysterickí – napríklad v prípade invázie Arménska do Azerbajdžanu. „Väčšina časti novinárov stojí na strane Arménska – to je zaujímavé.. Pritom Arméni chceli len to, čo deklarovali Rusi keď prišli na Ukrajinu – ochraňovať svoju jazykovú menšinu a svoje etnikum v samotnom Azerbajdžane. A ich zase iná časť kritizuje za to, že Azerbajdžan prišiel naspäť na tie hranice, ktoré má medzinárodne uznané na základe zmlúv…,“ uviedol minister.
„Tento dvojitý štandard, ktorý sa používa spôsobom, že “raz keď sa mi hodí tak som za stranu tých, ktorí sú agresorom alebo inváznou krajinou“ a keď “potrebujem tak som zase na strane tých, ku ktorým bola urobená invázia“ tak to z nás nerobí dôveryhodných partnerov,“ pokračoval minister.
Ako uviedol, z tohto dôvodu k jednote štátov, ktoré by stáli na strane Ukrajiny nedošlo. „Preto Rusko na medzinárodnej scéne neostalo izolované a naďalej má dostatok podporovateľov, ktorí mu dávajú prostriedky a zdroje na to, aby túto vojnu viedol ďalej…,“vysvetlil.
„Keď sme pred dvoma rokmi hovorili o tom, že čo je rozhodujúce – aby sa začalo hovoriť o mieri a aby sa Ukrajina ďalej nepodporovala týmto spôsobom – tak po dvoch rokoch sme plus mínus tam, kde sme boli predtým… Len je stotisíce ľudí viac mŕtvych… Ale situácia je stále rovnaká : Nikto nikam Rusko nevytlačil!,“ zdôraznil minister
Ďalej novinárom pripomenul hlášky typu “do jedenástich dní sú Rusi preč“, “ do piatich mesiacov im dojdú rakety“… „Prečo to teraz nehráte ??“ opýtal sa ich.
„Na jednej strane všetci strašíte tým, že Rusi budú na našej hranici… A na druhej strane tvrdíte, že kradnú čipy z práčok…,“ pokračoval minister.
Pravda vs. propaganda
Uviedol, že v tejto súvislosti sa musíme zjednotiť, nech je jasné čo je pravda a čo je propaganda. „Nemýľme si dezinformačnú hybridnú vojnu s propagandou,“ vysvetlil a dodal, že napriek tomuto súboju dezinformácií a propagánd, v tejto vojne zomierajú denne tisíce ľudí.
„Je úplne jasné, kto je agresor v tejto veci.. Je úplne jasné, kto použil silu a porušil medzinárodné právo – to predsa hovoríme od začiatku. A táto deklarácia ešte nestačí na to, aby sa niekto odtiaľ stiahol – pretože vidí, že aj iné krajiny okupovali iné krajiny dlhé roky a nijak špeciálne na to Únia alebo OSN nereagovali..,“ uviedol.
Zdôraznil, že vždy sa musíme pozrieť na globálny problém – ako jednotlivé veci neďaleko vás skončili. Ako príklad uviedol Kosovo : „ Kosovo – to nebolo zvrchované územie Srbska? Vlastne celé medzinárodné spoločenstvo odignorovalo fakt, že to je zvrchované územie Srbska a odkrojilo časť územia z “etnických“ dôvodov..“
Na tomto vysvetlil, že po takýchto príkladoch môže mať niekto kľudne pocit, že ak niekto mohol Srbsku zobrať čas Kosova, kde boli etnickí Kosovci, tak si niekto chcel zobrať časť z Ukrajiny, kde boli etnickí Rusi…“A prečo má byť on za to trestaný, keď iní to dokonca priamo programovo podporovali…?“
„A v tomto chaose sa máte vyznať a vedieť ktorého strana je správna,“ konštatoval minister.
„A preto je najsprávnejšie stáť na tej strane, kto jednoducho nechce mŕtvych, na strane ktorá chce mier… Ale tá strana je označovaná ako proruská…Tak to teda dovoľte (ukázal si na hruď)! Mňa z takýchto vecí podozrievať…,“ dodal.
Video z tlačovky si môžete pozrieť tu
Prečítajte si tiež: