Bratislava 7. apríla 2024 (HSP/Foto:Screenshot Telegram)
Aktualizované 7. apríla 20:20
Predseda vlády Robert Fico vo svojom príhovore na sociálnej sieti opätovne zablahoželal svojmu koaličnému partnerovi a novozvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu
Zároveň sa poďakoval aj všetkým voličom a podporovateľom vládnej koalície za “husársky kúsok”, ktorý včera vo voľbách predviedli. V druhom kole totiž Peter Pellegrini získal oproti 1. kolu vyše pol milióna hlasov.
Robert Fico spomenul, že čítal rôzne povolebné analýzy a čuduje sa, ako všetky slniečkárske liberálne médiá hneď po zverejnení výsledkov vedeli, kto je na vine, že ich kandidát prehral. Kde urobil Korčok chybu a čo mal urobiť inak. Napriek tomu, že si mohli dovoliť zorganizovať mu kampaň s prakticky neobmedzenými zdrojmi. Využiť na to pomoc najmúdrejších politológov, podporu médií a celého liberálneho sveta.
Zároveň prízvukuje, že tí, ktorí stáli za prezidentmi Kiskom a Čaputovou a “vymysleli” Korčoka, mali pravdu len v jednej veci: prezidentské voľby budú referendom o vládnej koalícii. No prerátali sa.
Fico sa v tejto súvislosti rozhovoril a porcovaní kožušiny medveďa, ktorý ešte behá po lese a vyslovil niečo ako hrozbu. Doslovne povedal: “Mimochodom, tých koží bude o chvíľu pomerne veľa.”
Po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta musí vládna koalícia v krátkom čase okrem svojich záväzkov vyriešiť aj praktické otázky. Okrem vysporiadania sa s RTVS hovorí aj o možnom “treste Západu” za nezvolenie Ivana Korčoka do úradu. Rovnako by sa nečudoval, keby Slovensku z politických dôvodov a výsledku prezidentských volieb Európska komisia “skočila na fondy”. Deklaroval, že hlavným cieľom vlády ostáva snaha, aby sa na Slovensku žilo lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie.
Premiér pripomenul, že Smer-SD podporoval Pellegriniho prezidentskú kandidatúru od začiatku. “Ušili sme mu podporu na mieru, podporu zohľadňujúcu špecifiká vzťahu Smeru-SD a Hlasu-SD,” vyhlásil. Poukázal aj na antikampaň opozície a kritizoval Korčokove nočné vyjadrenia. Podotkol, že hlasy, ktoré Korčok získal, neboli prejavom sympatií k nemu, ale hlasmi odporu voči vláde. Prihovoril sa preto aj voličom opozície. “Máme na niektoré veci rozdielny názor, ale to by nemalo viesť k nárastu nenávisti a agresivity, ktoré s takou intenzitou šíria médiá. Žijeme v tej istej krajine a mali by sme rešpektovať, že na dosiahnutie určitých politických cieľov sa dajú použiť rozdielne prostriedky,” apeloval.
Premiér zdôraznil, že Peter Pellegrini dostal v kampani od odporcov, čo sa do neho zmestilo. Zdôraznil, že teraz Peter Pellegrini na vlastnej koži pocítil, čoho sú niektoré politické prasce v médiách, mimovládnych organizáciách a opozícii schopné.
Premiér v súvislosti s podporou Korčoka namietal aj postoj KDH. “Zaslepené nenávisťou proti vláde je Kresťanskodemokratické hnutie schopné poprieť svoju vlastnú podstatu a identitu, postaviť sa do jedného bloku s politickými kreatúrami z Progresívneho Slovenska, SaS či s Matovičom,” uviedol. Hovorí o politickej naivite a ignorovaní vlastného voliča. A tu premiér vyslovil ďalšiu hrozbu: “Budeme sa musieť na nich bližšie pozrieť. Ako sa dajú politicky vykostiť.” Pričom skonštatoval, že to asi nebude veľmi náročná úloha.