Ako informovala agentúra AFP, na demonštráciu pozvážali ľudí z celej krajiny – do Ríma ich priviezlo osem mimoriadnych vlakov a 400 autobusov. Organizátori informovali o účasti vyše 200.000 ľudí, polícia uvádzala 50.000 účastníkov.
Salvini podľa AFP považuje sobotňajšie zhromaždenie v Ríme za základ pre opätovné získanie moci, o ktoré sa snaží.
Salvini totiž počas leta stiahol svoju podporu predchádzajúcej populistickej vláde v snahe vyvolať v Taliansku predčasné voľby, keďže je presvedčený, že by ich mohol vyhrať a riadiť tak tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny.
Tento plán mu nevyšiel, keďže jeho bývalý koaličný partner, hnutie M5S, uzavrelo dohodu s centristicko-ľavicovou Demokratickou stranou o vytvorení novej proeurópskej vlády.
Túto vládu Salvini kritizuje, útočí na jej legitimitu a vo svojom prejave v sobotu vyhlásil: “Mali sme pravdu, keď sme z vlády odišli.”
“Chcem žiť v slobodnej krajine, kde môžete vládnuť bez čakania na telefonát od (nemeckej kancelárky Angely) Merkelovej alebo (francúzskeho prezidenta Emmanuela) Macrona,” povedal Salvini v prejave, ktorý predniesol po tom, ako zazneli príhovory viacerých lídrov krajnej pravice, ako aj bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.
“Sme na tomto námestí, lebo máme veľkú zodpovednosť a musíme reagovať na výzvu nášho národa, aby sme sa zjednotili,” vyhlásil 83-ročný Berlusconi.
Líderka hnutia Bratia Talianska (FDI) Giorgia Meloniová vo svojom prejave vyzvala na boj proti “islamizácii Európy” a apelovala na politikov z krajne pravicového spektra, aby viedli tento zápas spoločne.