Televízia každý deň aktualizuje počet infekcií a počet úmrtí. V piatok médiá uviedli, že na chorobu spôsobenú vírusom COVID-19 bolo doteraz pozitívne testovaných celkovo 4 636 ľudí a 197 zomrelo.
Po Číne má teda Taliansko druhý najvyšší počet úmrtí a tretí najvyšší počet potvrdených prípadov infekcie na svete.
V stredu talianska vláda rozšírila celoštátne uzavretie škôl a univerzít. Až 10 miliónov študentov a takmer 1 milión učiteľov, profesorov a zamestnancov bude musieť zostať doma najmenej dva týždne.
Verejné zhromaždenia sú pozastavené, čo znamená, že futbalové zápasy sa budú konať budúci mesiac na prázdnych štadiónoch.
Talianske zdravotnícke orgány odporučili „sociálne dištancovanie”: Ľudia by sa mali od seba vzdialiť najmenej jeden meter, nepodávať si ruky a zdržať sa pozdravov formou bozkávania.
Okamžitým dôsledkom vypuknutia epidémie sa stal prudký pokles cestovného ruchu. Tento týždeň talianska národná konfederácia cestovného ruchu Confturismo predpokladala, že len do mája by to mohlo stáť krajinu stratu viac ako 8 miliárd eur. Cestovný ruch, pre Taliansko životne dôležité odvetvie, bolo zasiahnuté nielen v severnej časti krajiny, ale aj v Ríme.
Rímske Španielske schody, zvyčajne preplnené turistami, sú takmer prázdne. V pracovný deň dopoludnia okolo jedenástej sa nachádzajú na Španielskych schodoch, jednej z najlepších turistických atrakcií mesta, iba dvaja ľudia. Je strašidelne ticho, nikto nesedí okolo fontány v tvare člna nazývanej Fontana della Barcaccia.
Rímska módna ulica Via Condotti je tiež ako vymretá. Dnes nikde nie je vidieť vyčerpaných, ale spokojných návštevníkov, obyčajne naložených nákupnými taškami z neďalekých butikov – Valentino, Armani alebo Prada. Via Condotti, zvyčajne preplnené návštevníkmi, zíva prázdnotou.
A v meste s asi 900 kostolmi dali rímskokatolícke úrady kňazom konkrétne smernice. Patrí medzi ne udržiavanie prázdnych nádob na svätenú vodu, aby sa zabránilo veriacim ponársť prsty do vody, a nové pokyny pre prijímanie svätého prijímania. Eucharistia je kladená do rúk veriacich, nie na ich jazyky.
Na trhu Campo de ‘Fiori pod šírym nebom panika síce nie je, ale pohľad na trh je smutný: veľké stánky praskajúce pod hromadou šťavnatého ovocia a zeleniny, ale nikto tu nekupuje.
Rímske námestia a umelecké pamiatky, zbavené turistov, žiaria v celej svojej kráse. To však obchodníkov a zamestnancom reštaurácií samozrejme neteší.
Hoci v Ríme malo pozitívny test doposiaľ len 49 ľudí, talianske hlavné mesto vyzerá už dnes ako mesto duchov. A k tomu všetkému teraz oznámil svojho prvého pacienta s koronavírusom aj Vatikán.
Andrea Lopatková