Tých hier alebo dôvodov na zábavu máme viac: politické hádky, krízy, sankcie, utečenci a iné hry. Na priebežný stav v niektorých týchto hrách si vo svojom komentári posvietil politik a slovenský europoslanec Richard Sulík. Začal najaktuálnejšou a určite najhorúcejšou hrou nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii – povinnými kvótami pre utečencov.
„Ľuďom v núdzi, keď utekajú pred vojnou, treba pomáhať, ale dnes už je nesporné, že väčšina ľudí neutekala priamo pred vojnovými následkami, ale za lepším životom. Neexistuje niečo ako právo na lepší život a ako sa počas týchto dvoch týždňov ukázalo, nielen tak veľká a ekonomicky silná krajina akou je Nemecko, nemá šancu prijať vyše 5000 žiadateľov o azyl denne. Preto sa Nemecko, ktoré teda rozhodne nikto nebude podozrievať z nejakého odmietania utečencov alebo dokonca aj migrantov, rozhodlo k plne pochopiteľnému kroku a síce, že zaviedlo opätovné kontroly na svojich hraniciach. Nič iné sa nemohlo stať. Vyhlásenie Angely Merkelovej spred dvoch týždňov bolo neuvážené a spôsobilo množstvo chaosu,“ tvrdí Richard Sulík.
Potom spomenul inú tému. Podľa neho má vládnuca strana SMER nie jednu, ale dve tvare. „Druhá vec, ktorú by som rád spomenul, je dvojtvárnosť strany Smer. Robert Fico a jeho minister vnútra Robert Kaliňák majú tu doma veľmi silné reči. Myslím si, že miestami až úplne zbytočne naháňajú strach ľuďom žijúcim na Slovensku a zároveň ich poslanci v Európskom parlamente hlasujú za povinné kvóty pre utečencov, podľa ktorých by sa mali utečenci rozdeliť,“ prízvukuje.
A zasa sa vrátil k povinným kvótam pre utečencov. Je presvedčený, že nie sú riešením. „Povinné kvóty pre utečencov nie sú riešením preto, lebo nezohľadňujú vôľu utečencov, v ktorej krajine by chceli byť. Rovnako narúšajú suverenitu jednotlivých členských krajín EÚ a do tretice sú vlastne jasnou výzvou pre prevádzačov posielať do Európy ďalších ľudí. Minimálne z týchto troch dôvodov nie sú povinné kvóty pre utečencov riešením,“ tvrdí.
Poukazuje na to, že strana Sloboda a Solidarita ako jediná predložila riešenie utečeneckej krízy. „Tretiu vec, ktorú by som rád spomenul, je, že strana Sloboda a Solidarita ako jediná strana predložila ucelené a podľa nášho presvedčenia funkčné riešenie utečeneckej krízy, ktoré je v súlade so všetkými platnými dohovormi a pravidlami a ktoré by zároveň dokázalo riešiť túto migrantskú krízu, ktorá je za posledných veľa desiatok rokov nebývalá,“ uvádza slovenský europoslanec.
Pripomína postoj Martina Klusa na margo vytvorenia dvoch centrálnych táborov pre utečencov. „Treba vyvinúť maximálne úsilie na stabilizovanie situácie v Sýrii, Iraku, Líbyi, aby domácemu obyvateľstvu pominuli dôvody na útek z krajiny. Ďalším veľmi dôležitým bodom je zriadiť dva centrálne tábory pre utečencov, jeden na území Severnej Afriky a druhý podľa možností na Balkáne, respektíve v Turecku, kde budú sústredení všetci noví žiadatelia o azyl.“ Prízvukuje, že treba dôsledne chrániť vonkajšiu hranicu Schengenu. „Ďalšie riešenie utečeneckej krízy je dôsledne chrániť vonkajšiu hranicu Európskej únie, obzvlášť vonkajšiu hranicu Schengenu. Ako je vidieť za súčasného stavu, práve tento bod je mimoriadne dôležitý, pretože ak sa v minulosti hovorilo o tom, že sa zrušia vnútorné hranice v rámci Schengenu, tie vonkajšie budú o to viac chránené. Dnes nič také v Európe nevidíme a ukazuje sa, že schengenská hranica je jeden veľký ementál,“ zdôrazňuje Richard Sulík.
Domnieva sa, že treba presunúť osoby, ktoré sú na území EÚ ilegálne. „Presunúť všetky osoby, ktoré sa na území Európskej únie nachádzajú ilegálne. To je ďalšie riešenie. Takže nie tých, ktorí už o azyl požiadali. Toto treba tiež rozlišovať, pretože sa zdá, že mnohí Slováci si to, bohužiaľ, zamieňajú, a to práve do spomínaných centrálnych utečeneckých táborov. Toto považujem za mimoriadne dôležité riešenie, pretože práve vďaka presunu ilegálnych migrantov odstavíme vo veľkej miere aj pašerácke siete, voči ktorým treba bojovať v prvom rade už len z hľadiska humanitárneho,“ je presvedčený politik.
Navrhuje odmietnuť povinné kvóty pre utečencov. „Ďalšie dôležité riešenie utečeneckej krízy už spomínal predseda strany. To znamená odmietnuť povinné kvóty pre utečencov, nakoľko tpovinné kvóty problém neriešia. Naopak, práve v súvislosti s pašeráckymi gangami ho zhoršujú. Ihneď zaviesť opätovné kontroly na hraniciach,“ žiada poslanec.
Uvádza názor svojho straníckeho kolegu Ľubomíra Galka. „To, čo sa udialo, a síce naštartovanie hraničných kontrol medzi Nemeckom a Rakúskom, je mimoriadne vážna vec. Preto chcem v súvislosti s touto situáciou vyzvať ministra Kaliňáka, aby vykonal všetky kroky potrebné k tomu, aby bolo možné ihneď zaviesť opätovné kontroly na hraniciach Slovenska s Rakúskom a Slovenska s Maďarskom. My netvrdíme, že opätovné kontroly na hraniciach treba spusiť dnes alebo zajtra, ale pozajtra to už možno bude nutné a musíme byť na to pripravení. Sme si vedomí, že kontroly na hraniciach bez reálnej príčiny len prilievajú olej do ohňa a komplikujú občanom život, ale musíme byť pripravení spustiť ich s okamžitou platnosťou, ak taká situácia nastane. Môže sa totiž veľmi rýchlo stať, že trasy migrantov sa po včerajšom kroku Nemecka zmenia, vznikne tlak na Česko, na nemeckú hranicu a Nemci urobia presne rovnaký krok týkajúci sa tejto hranice.“
Richard Sulík vyzýva chrániť zelenú hranicu Slovenska. „A následne, samozrejme, možno predpokladať opäť zmenu trás migrantov, ktoré môžu smerovať cez Slovenskú republiku, cez slovensko-maďarské hranice aj cez rakúsko-maďarské hranice. A preto druhú vec, ktorú treba spraviť ihneď, je potrebné chrániť zelenú hranicu Slovensku a pripraviť exit stratégiu pre tých, ktorí hranicu prekročia ilegálne a doteraz sa vyhýbali registrácii. Takýto postup má oporu v medzinárodných dokumentoch a aj v našom azylovom práve. A zároveň je potrebná dôsledná kontrola všetkých, ktorí sa v blízkosti zelenej hranice pohybujú a napĺňajú znaky prevádzačstva,“ pripomína europoslanec.
Tvrdí, že už včera skončil Schengen. „Som veľmi smutný, že Európska únia zatiaľ nepredložila žiadne funkčné riešenie okrem povinných kvót pre utečencov a neustálych výziev k solidarite. Európska únia naopak toleruje masívne porušovanie zmlúv. Práve takýto prístup aj prístup nemeckej kancelárky, ktorá pred tou svojou tlačovou besedou koncom augusta dlhé týždne mlčala, viedli k tomu, že de facto včera skončil Schengen,“ zdôrazňuje v závere svojho komentára slovenský europoslanec Richard Sulík.