Bratislava 19. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Nosnou témou v celom svete je momentálne boj proti koronavírusu. Jednou z možností boja proti nemu je očkovanie. V súvislosti s očkovacími látkami ale vyvstávajú viaceré otázky. Sú bezpečné? Kedy sa budeme očkovať Sputnikom V? A aká je šanca, že sa vakcíny budú vyrábať na Slovensku? Na tieto otázky odpovedá riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová
Baťová sa v rozhovore pre portál pravda.sk vyjadrila, že nežiaduce účinky má každá vakcína. V súčasnosti má ŠÚKL hlásených približne 2000 nežiaducich účinkov, ktoré sa ale netýkajú iba vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Spoločnosti Pfizer/BioNTech sa týka 1 228 hlásení, vakcíny od spoločnosti AstraZeneca 979 a od Moderny je ich 50.
ŠÚKL prešetruje každý hlásený vedľajší účinok. Zvýšená pozornosť sa potom venuje tým hláseniam, ktoré sa pri určitej vakcíne zopakujú viackrát. To bol aj prípad vakcíny AstraZenecy v súvislosti s tromboembolickými príhodami. Ako sa vyjadrila Baťová, „pomer prínosov a rizík pri vakcíne AstraZeneca je stále pozitívny, u vzniknutých a zaznamenaných tromboembolických príhodách nebola potvrdená kauzálna súvislosť. To, že nastane nežiaduci účinok po očkovaní, automaticky neznamená tú kauzálnu súvislosť. Nevylučujeme to, ale momentálne to nevieme ani potvrdiť.“
V súvislosti s vakcínou Sputnik V ešte stále prebiehajú laboratórne testy. Kontroluje sa približne 10-15 parametrov, medzi nimi sú skúšky sterility, skúška prítomnosti endotoxínov, taktiež totožnosť a účinnosť vakcíny či abnormálna toxicita. Celý proces skúšania ešte nejaký čas potrvá, Baťová odhaduje približne 14 dní. To, či a kedy sa začne vakcínou Sputnik V očkovať, si však nedovolí odhadnúť.
Mnoho ľudí zahraničným očkovacím látkam neverí, a chce si počkať na slovenskú vakcínu. Baťová odhaduje, že výroba slovenskej vakcíny môže trvať aj jeden alebo dva roky. Slovensko totiž nemá skúsenosti s výrobou vakcín. Proces začatia výroby zahŕňa jednak zaškolenie personálu, zabezpečenie zariadení potrebných na výrobu a tiež nastaviť procesy výroby vakcín. A to sa nedá stihnúť za dva týždne, ani za mesiace, vyslovila sa Baťová.
Konflikt riaditeľky ŠÚKLu Zuzany Baťovej a jej manžela, poradcu exprezidenta Kisku, s premiérom Matovičom
Medzi Zuzanou Baťovou, jej manželom Radoslavom Baťom a premiérom Matovičom sa začiatkom marca vyostril konflikt. Jeho podstatou bol spor o vakcínu Sputnik V. Premiér Matovič na svojom Facebooku odkázal predsedníčke dozornej rady Európskej liekovej agentúry, aby sa so schvaľovaním vakcíny Sputnik poponáhľali, a namiesto troch mesiacov ju schvaľovali 3 týždne. Tieto výroky sa nepáčili Zuzane Baťovej, ktorá sa v mene ŠÚKLu Dr. Christe Wirthumer-Hoche ospravedlnila.
To opäť vyvolalo reakciu premiéra, ktorý sa na protest ospravedlnil štátnej tajomníčke ministerstva zdravotníctva Jane Ježíkovej za hrubé slová manžela Zuzany Baťovej, Radoslava Baťu. Ten sa vo svojom statuse na Facebooku vysmieval z ruskej vakcíny Sputnik V. Po upozornení Ježíkovej na nepravdivosť jeho výrokov, Baťo zareagoval slovami „Zalez, odkiaľ si vyliezla.“
Po tomto protestnom ospravedlnení Baťo poslal premiérovi SMS s textom „Moju manželku si do huby neber, ty zbabelé psychopatické h*vno,“ a premiér túto správu zverejnil. Reakciou bolo zverejnenie premiérovho súkromného telefónneho čísla.
Ako sa bude tento konflikt vyvíjať ďalej, nevieme. Ale ako napísal na svojom facebookovom účte premiér Matovič „Verím, že jej blízky rodinný vzťah sa ŽIADNYM spôsobom neprejaví na postoji ŠÚKL k vakcíne Sputnik V.“