Rezort uviedol, že postup uzatvárania medzinárodných zmlúv je regulovaný na vnútroštátnej úrovni ústavou a uznesením vlády č. 743/2009, ktorým boli schválené Pravidlá pre uzatváranie medzinárodných zmlúv. “Na podpis prezidentských zmlúv je potrebné splnomocnenie od prezidenta, bez súhlasu prezidenta stiahnutie podpisu nie je možné.”
Vo vyhlásení sa tiež píše, že minister Gábor Gál pri nástupe do funkcie prisľúbil prezidentovi Andrejovi Kiskovi, že tému Istanbulského dohovoru nebude z dôvodu, že príliš polarizuje spoločnosť, otvárať, čo aj dodržal.
MS SR môže v rámci kompetencií nanajvýš pripraviť materiál na vládu, v ktorom by ale muselo byť odporúčanie prezidentovi, aby splnomocnil niekoho z vlády na takýto úkon. V konečnom dôsledku ale pôjde o rozhodnutie prezidenta, a keďže bol ministrovi spravodlivosti vopred známy jeho nesúhlas s takýmto postupom, rezort neplánuje z vlastnej iniciatívy materiál pripravovať.
“Čo sa týka obsahu samotného Istanbulského dohovoru, máme za to, že Slovenská republika v boji proti násiliu na ženách prijala všetky možné opatrenia, ktoré obsahuje aj Istanbulský dohovor, preto jeho ratifikácia závisí iba od problematickej pojmológie a v dohovore obsiahnutých určitých právnych postupov, ktoré nie je možné do právneho poriadku SR implementovať.”
Rezort uvádza, že ochrana v SR je v súvislosti s touto problematikou zabezpečená, napríklad poslednou zásadnou zmenou bolo prijatie zákona č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov s účinnosťou od 1.1.2018, ktorým Slovenská republika ukončila transpozíciu Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov a ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2001/220/SVV. Zákon poskytuje ochranu obetiam domáceho násilia, pričom „domáce násilie“ aj po prvý krát v našej legislatíve definuje.