Bratislava 15. apríla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR–Jaroslav Novák)
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) sa snaží priblížiť slovenskú kultúru prostredníctvom online koncertov. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie
Prvý online koncert sa uskutočnil na Veľkonočnú nedeľu 12. apríla v Novej Cvernovke v Bratislave a zorganizoval ho Slovenský inštitút v Paríži. Mohli ho sledovať diváci na Slovensku i vo Francúzsku. MZV sa snaží takýmto spôsobom napomáhať prezentácii slovenského umenia a kultúry v zahraničí.
MZV prostredníctvom slovenských inštitútov naďalej prezentuje slovenské umenie a kultúru – tentokrát online. „Prispôsobili sme sa momentálnemu stavu a organizujeme alebo spoluorganizujeme live predstavenia slovenských umelcov. Začíname najjednoduchším žánrom, ktorý nepozná jazykové bariéry. Ním je práve hudba. Máme v pláne rozšíriť online live prezentácie aj v iných oblastiach,“ informuje rezort. Informácie o programoch sú zverejnené na internetových stránkach slovenských inštitútov v ôsmich krajinách (Berlín, Budapešť, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava, Viedeň).
Prvým pilotným projektom bol online koncert Kataríny Málikovej na Veľkonočnú nedeľu 12. apríla v Novej Cvernovke, ktorý zorganizoval Slovenský inštitút v Paríži a mohli ho sledovať diváci na Slovensku i vo Francúzsku. „Ďalšie dva live stream koncerty organizuje Slovenský inštitút v Berlíne v piatok (17. apríla 2020) o 19:30 h – akordeonista Milan Krisín. Slovák žijúci v Nemecku sa venuje slovenskému folklóru. V sobotu (25. apríla 2020) o 18:00 h sa online budú prezentovať Vanessa Šarkózy, Miloš Biháry a Gypsy Jazz Project,“ uvádza ministerstvo. Ďalšie projekty sú podľa MZV vo fáze prípravy a budú zverejnené na Facebooku, na portáloch samotných umelcov, taktiež na www.abykulturazila.sk, www.mojakultura.sk.
Okrem online podujatí začali slovenské inštitúty v zahraničí a aj niektoré veľvyslanectvá vydávať už začiatkom marca pravidelný Bulletin, v ktorom sa nachádzajú informácie o možnostiach navštíviť kultúrne a spoločenské akcie online, teda prostredníctvom dostupných internetových portálov. „Snažíme sa sprostredkovať konkrétne informácie aj našim krajanom, ktorým zasielame virtuálne možnosti v slovenskom jazyku. Rezort diplomacie pracuje aj v tomto, pre kultúru mimoriadne náročnom období, a takýmto spôsobom napomáha prezentácii slovenského umenia a kultúry v zahraničí,“ uzatvára MZV.