Bratislava 30. augusta 2024 (HSP/Foto:Pexels)
Umelá inteligencia (UI) robí revolučné zmeny v rôznych odvetviach a zdravotníctvo nie je výnimkou. Stanfordské mesto umelej inteligencie sa stalo virálnym na internete. Pôsobilo a komunikovalo tam 25 inteligentných agentov, ktorí pripomínali skutočný sci-fi seriál Westworld. Netrvalo dlho a čínski výskumníci vyvinuli nemocničné mesto s umelou inteligenciou!
Umelá inteligencia v medicíne
Sme svedkami toho, že technológie UI pomáhajú napredovať v personalizovanej medicíne, prediktívnej analytike, objavovaní a vývoji liekov, inteligentných virtuálnych zdravotných asistentoch a v ďalšom rozvoji lekárskeho zobrazovania a diagnostiky. Čínske štátne médiá teraz informujú, že krajina vyvinula svoje prvé nemocničné mesto s umelou inteligenciou, koncept, v ktorom sa virtuálnym pacientom venujú lekári s umelou inteligenciou. Výskumníci z univerzity Čching-chua v Pekingu nazvali túto nemocnicu „Školiteľská nemocnica“ (Agent Hospital). V tomto virtuálnom svete sú všetci lekári, zdravotné sestry a pacienti riadení inteligentnými poradcami na báze veľkého jazykového modelu (LLM), ktorí sú schopní autonómnej interakcie.
Cieľom systému je pokročiť v lekárskych konzultáciách prostredníctvom školenia poradcov lekárov v simulovanom prostredí. Tím tvrdí, že im to umožní samostatne sa rozvíjať a zlepšiť ich schopnosť liečiť choroby. Výskumníci tiež tvrdia, že model pomôže posunúť diagnostické schopnosti lekárov s umelou inteligenciou z virtuálnej sféry do reálnych aplikácií a potenciálu pre vysokokvalitné, dostupné a pohodlné zdravotnícke služby pre verejnosť.
V nedávnom rozhovore pre Global Times čínski výskumníci objasnili praktické dôsledky tohto inovatívneho prístupu na zdravotníctvo. Koncept nemocničného mesta s umelou inteligenciou, v ktorom virtuálnych pacientov liečia lekári na báze umelej inteligencie, má obrovský význam pre zdravotníckych pracovníkov aj širokú verejnosť. Cieľom nemocnice s umelou inteligenciou je trénovať poradcov lekárov prostredníctvom simulovaného prostredia, aby sa mohli autonómne vyvíjať a zlepšovať svoju schopnosť liečiť choroby.
Transformácia starostlivosti o pacientov
Prostredie simulované v Agent Hospital pozostáva z dvoch hlavných subjektov: pacientov a zdravotníckych pracovníkov. Informácie o ich úlohách sú generované programom GPT-3.5 a možno ich neobmedzene rozširovať.
Agent Hospital obsahuje rôzne konzultačné miestnosti a vyšetrovacie miestnosti, ktoré si vyžadujú prácu série inteligentných zdravotníckych pracovníkov. Výskumníci preto navrhli konfiguráciu 14 lekárov a štyroch zdravotných sestier – lekári sú navrhnutí na diagnostikovanie chorôb a formulovanie podrobných liečebných plánov, zatiaľ čo sestry sa zameriavajú na každodennú podporu.
Vedúci výskumného tímu nemocnice s inteligentnými školiteľmi Liou Jang, ktorý je zároveň výkonným dekanom Inštitútu pre výskum priemyslu umelej inteligencie (AIR) a prodekanom Katedry počítačových vied a technológií na univerzite Čching-chua, pre Global Times uviedol, že nemocničné mestečko s umelou inteligenciou zmení spôsob, akým lekári diagnostikujú a liečia pacientov, čo prinesie obrovské výhody zdravotníkom aj širokej verejnosti.
Očakávané praktické výhody
Liou Jang, vedúci výskumného tímu školiteľskej nemocnice z univerzity Čching-chua, povedal pre Global Times, že nemocničné mesto s umelou inteligenciou prinesie revolúciu v diagnostike a liečbe pacientov. Táto transformácia sľubuje podstatné výhody pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj pre verejnosť.
Je pozoruhodné, že lekári s umelou inteligenciou dokážu vyšetriť 10 000 pacientov len za niekoľko dní. Ľudskí lekári by na ošetrenie toľkých pacientov potrebovali najmenej dva roky. Okrem toho vyvinutí poradcovia lekárov dosiahli pôsobivú 93,06-percentnú mieru presnosti v súbore údajov MedQA (otázky lekárskej licenčnej skúšky v USA), ktorý pokrýva hlavné respiračné ochorenia. Simulujú celý proces diagnostikovania a liečby pacientov vrátane konzultácie, vyšetrenia, diagnostiky, liečby a následnej kontroly.
Virtuálna simulácia pacienta
Koncept Agent Hospital umožňuje skutočným lekárom liečiť virtuálnych pacientov a ponúka študentom medicíny pokročilé možnosti vzdelávania. Vďaka simulácii rôznorodých pacientov s umelou inteligenciou môžu študenti medicíny s istotou navrhovať liečebné plány bez rizika poškodenia skutočných pacientov v dôsledku chýb v rozhodovaní.
Tento inovatívny koncept napríklad umožňuje, aby virtuálnych pacientov liečili skutoční lekári, čo poskytuje študentom medicíny lepšie možnosti vzdelávania. „Vďaka simulácii rôznych pacientov s umelou inteligenciou môžu študenti medicíny s istotou navrhovať liečebné plány bez obáv, že by mohli spôsobiť škodu skutočným pacientom v dôsledku chybného rozhodovania,“ uviedol Liou.
Tento simulačný tréning umožňuje študentom medicíny precvičovať diagnostiku a liečbu v prostredí bez rizika, čo podľa Lioua v konečnom dôsledku vedie k výchove vysokokvalifikovaných lekárov. Títo inteligentní školitelia dokážu simulovať celý proces diagnostikovania a liečby pacientov, od konzultácie a vyšetrenia až po diagnostiku, liečbu a následné opatrenia.
Ak sú pacienti v meste skutoční a lekári virtuálni, pacientom sa môžu poskytovať online medicínske služby. Nemocničné mestečko s umelou inteligenciou využíva rozsiahle úložisko autoritatívnych lekárskych poznatkov, čo umožňuje lekárom s umelou inteligenciou zvládnuť tisíce, dokonca milióny prípadov.
Potenciál vysokokvalitných, cenovo dostupných a pohodlných zdravotníckych služieb pre verejnosť je na obzore, keďže diagnostické schopnosti lekárov s umelou inteligenciou sa vyvíjajú a presúvajú z virtuálneho do reálneho sveta, uviedol Liou. Liou ďalej uviedol, že nemocničné mesto s umelou inteligenciou dokáže simulovať a predvídať rôzne medicínske scenáre, ako napríklad šírenie, vývoj a kontrolu infekčných chorôb v regióne.
Budúcnosť prináša z výzvy a nádeje
Niektorí odborníci sa vyjadrili, že „simulácia UI bude skúmať cesty, na ktoré ľudia v zásade nemajú čas ani schopnosti“. Predstavte si tisíce plne automatizovaných nemocníc, ktoré zachránia milióny životov. Táto budúcnosť sa rýchlo blíži.
Liou prezradil, že po približne šiestich mesiacoch výskumu a vývoja sa nemocničné mesto s umelou inteligenciou blíži k pripravenosti na praktické použitie. S plánmi zamerať sa na konkrétny aplikačný smer bude mesto uvedené do prevádzky v druhej polovici roka 2024.
Napriek sľubným vyhliadkam však implementácia a propagácia nemocnice pre diagnostiku a liečbu pomocou umelej inteligencie čelí značným výzvam.
Liou zdôraznil, že prísne dodržiavanie vnútroštátnych zdravotníckych predpisov, dôkladné overenie technologickej vyspelosti a preskúmanie mechanizmov spolupráce medzi umelou inteligenciou a ľuďmi sú nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby technológia umelej inteligencie nepredstavovala riziko pre verejné zdravie.
Umelá inteligencia nikdy nemôže nahradiť ľudí
Napriek tomu sa však budúcnosť umelej inteligencie v oblasti medicíny javí ako svetlá, keďže technológia umelej inteligencie rýchlo napreduje. Nemôžeme poprieť, že zdravotná starostlivosť s umelou inteligenciou môže v určitých aspektoch prekonať fyziologické a intelektuálne limity človeka, čím sa zvýši presnosť a účinnosť zdravotníckych služieb. Jedno je však isté – UI nikdy nemôže nahradiť človeka.
V lekárskej praxi je neistota normou, pričom každý zdravý jedinec a pacient je jedinečný. Aj keď majú rovnaké ochorenie, priebeh choroby, ako aj psychologické a sociologické charakteristiky pacienta sa výrazne líšia. Tento neistý vývoj rôznych ochorení musia podľa odborníkov v konečnom dôsledku riešiť ľudia.
Dr. Tung Ťia-chung, akademik Čínskej akadémie inžinierstva a dekan Fakulty klinickej medicíny na univerzite Čching-chua, bol citovaný portálom Hopes and Dreams, čínskou platformou zameranou na poskytovanie informácií v oblasti umelej inteligencie, že medicína je vedou lásky a umením tepla, zatiaľ čo zdravotná starostlivosť s umelou inteligenciou zostáva „studená“. Nedokáže poskytnúť personalizovanú starostlivosť a súcit. Okrem toho všetky právne zodpovednosti, ktoré môžu vzniknúť počas procesu liečby, by mali niesť skutoční ľudskí lekári.
Prečítajte si tiež
- Umelá inteligencia po prvýkrát vytvorila vírus
- Pacientom s chronickým zlyhávaním srdca svitá nádej
- Umelá inteligencia urýchľuje diagnostiku zlomenín