Bratislava 4. mája 2023 (HSP/Foto: Screenshot)
Republika dnes podpísala pred kamerami memorandum o spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska. Zástupcovia Republiky i Jednoty ešte len čakali na uvoľnenie miestnosti pre tlačovú konferenciu, a už padla k dohode prvá otázka. Mainstreamovým novinárom sa zjavne nepáči, že dôchodcovia podpisujú dohodu s “extrémistami”. O ich problémy sa však nezaujímajú vôbec alebo len okrajovo
Zákon o mimoriadnej valorizácii dôchodkov bude platiť až v budúcom roku, dôchodcovská inflácia však dosahuje už asi 30 %. Ak človek žije v materiálnej biede, zvýšenie výdavkov na stravu o 30 % ho môže doslova zabiť. Je teda isté, že časť dôchodcov sa zlepšenia svojej situácie ani nedožije. Fakt, že takmer pol milióna z nich už je pod hranicou chudoby, sa stala informačnou tapetou, každý o tej informácii vie, je každému na očiach, niet toho, kto by ju riešil. Príkladom je aj neotvorenie mimoriadnej schôdze v uplynulých dňoch.
V miestnosti v ktorej Republika podpísala memorandum o spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska chvíľu predtým skončila tlačová konferencia Hlasu SD. Posledná otázka smerovala k exminnisterke Sakovej, čo si myslí podpísaní memoranda. Táto otázka je pre hlavný prúd médií dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane sa im nepáči, že dôchodcovia sa obrátili na “extrémistov”, na druhej strane, je verejným tajomstvom, že je veľká neochota akokoľvek dôchodcom pomôcť, a to nielen zo strany vlády. Dôvod je jednoduchý, ako sa v zákulisí nechali počuť niektorí poslanci pôvodnej vládnej koalície, “dôchodcom nič netreba, aj tak budú voliť Smer.”
Vláda tvrdí, že dôchodcovia majú lieky zdarma. Ako však upresnil predseda Jednoty, majú, ale iba generiká, netýka sa to drahých originálnych liekov. Dajme bokom, že generiká nie sú vhodné pre každého, v lekárňach to vyzerá tak, akoby vláda podpísala zmluvu s farmafirmami, že generiká dovážať nebude. Na trhu sú často len drahé originálne lieky, za ktoré si aj dôchodca musí priplatiť.
Celá táto materiálna bieda má však dôsledky aj v inej oblasti. Kvôli chudobe sa veľa dôchodcov dostáva do sociálnej izolácie, čo sa odzrkadľuje na ich duševnom zdraví a na ich vôli žiť. Ak celý život poctivo pracujete a v čase, ktorý by ste si mali užívať ako zaslúžený odpočinok, vám takmer celá spoločnosť ukazuje, že ste pre ňu len záťažou, že si nezaslúžite ani toľko dôchodku, aby ste si aspoň raz za týždeň mohli dovoliť jednu kávu s poslednými preživšími priateľmi, naopak, ak máte problém, čo si kúpiť na jedenie, aby ste vyšli do ďalšieho dôchodku, chute do života vám to nepridá. A štatistiky ukazujú, že umierajúcich seniorov na počet obyvateľov pribúda. Vláde to však asi vyhovuje.
Generácia, ktorá za svoj životný omyl už teraz pokladá zvonenie kľúčmi na novembrových námestiach, tak čoraz rýchlejšie odchádza. Zabudnutá, potupená a ponížená. Slzy starcov nedokážu obmäkčiť srdcia politikov.