Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)
Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR včera večer na sociálnej sieti nepriamo obvinila televíziu Markíza z manipulácie s hlasmi. V diskusnej relácii Na telo v súboji o priazeň divákov prepadla a prehrala v pomere 35% ku 65 %. Takýto debakel nie je v súlade s neustálym tvrdením o vysokom mandáte a ministerka informatizácie sa ho pokúsila na sociálnej sieti vysvetliť svojsky
Remišová vo svojom statuse píše: ” Milí priatelia, desiatky z vás mi píšete správy, že ste ma dnes hlasovaním v relácii Na telo na Markíze chceli špeciálne podporiť, práve preto, že to bol dnes Mordor – toľko lží, manipulácie a klamstiev za 60 minút som už dávno nepočula. Píšete, že keď ste chceli hlasovať, vyhodilo vám správu, že používateľ s vašou IP adresou už hlasoval (hoci ste ešte nehlasovali). Je pravda, že Smer/Hlas už po prvej minúte a bez toho, aby preriekli jediné slovo, majú zväčša v relácii naklikanú už podporu 60%. No akoby sa stalo – chcela by som sa vám aj tak poďakovať.”
Spolu s ministerkou sa v spomínanej diskusnej relácii v nedeľu objavil aj poslanec Ľuboš Blaha, ktorý v pondelok reagoval na Remišovej status.
“Zachytil som, že Remišová obvinila Markízu z manipulácie hlasovania vo včerajšej relácii, pretože som získal 65%, na totálku prehrala a ona sa cez to nevie preniesť. Chúďa, mlela a mlela a nič z toho,” reagoval poslanec na Telegrame.
Čo sa mohlo stať?
Najprv si treba vysvetliť základné veci. Keď napíšete do prehliadača adresu nejakej stránky, váš počítač sa najprv opýta na DNS serveri, akú IP adresu má tá stránka. To, čo nazývame IP adresou potom slúži podobne ako medzi ľuďmi rodné číslo – jednoznačne identifikuje zariadenia v sieti, ktoré spolu komunikujú. Počet IP adries na celom svete je však obmedzený, dostupných je ich len 4 294 967 296.
Preto sa používa dočasná IP adresa tiež nazývaná dynamická, ktorá je platná len počas komunikácie. V USA nie, tam má svoju vlastnú pevnú IP adresu pridelenú asi každá chladnička pripojená na internet. Preto u nás poskytovatelia internetu dostanú rozsah dočasných IP adries, ktoré sa užívateľom prideľujú podľa aktuálnej potreby a stále dookola. A môže sa stať, a stáva sa, že tá istá IP adresa počas hodiny vystrieda desiatky dočasných majiteľov. Tento problém dobre poznajú ľudia, ktorí potrebujú špeciálne služby, napríklad obchodujú z domu na burze. Tí si za príplatok kupujú pevnú IP adresu, ale to je iný príbeh. Pre bežnú komunikáciu na internete tento systém postačuje a má ho drvivá väčšina, ale môže spôsobiť problémy napríklad pri hlasovaní, kde zariadenie zisťuje, či sa z danej IP adresy už nehlasovalo. Pred chvíľou mohol mať vašu súčasnú IP adresu váš sused na poschodí alebo z druhej strany ulice.
Ak ministerka informatizácie o tomto probléme nevie, je to na zaplakanie… A k tomu výsledku: jednoducho priaznivci Blahu mohli reagovať skôr, bolo ich viac, takže takmer všetky dostupné IP adresy vykazovali, že už raz boli použité.