Bratislava 9. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková/TASR – Jaroslav Novák)
Polícia a prokuratúra prechádzajú podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) ťažkým procesom, počas ktorého je potrebné urobiť ešte veľa zmien. Nie je ale dôvod na útoky a spochybňovanie tých, ktorí si riadne a nezávisle plnia svoje povinnosti. Peter Pellegrini (Hlas-SD) ale tvrdí, že dochádza k rozvratu bezpečnostných zložiek, ktorých zápasenie rozkladá právny štát
Remišová si nemyslí, že by v polícií prebiehala nejaká otvorená vojna, ako to naznačuje opozícia. Dodala, že polícia má rozviazané ruky a aj prokuratúra intenzívne pracuje.
“Zároveň si musíme priznať, že v polícií je mimoriadne potrebná razantná reforma. V posledných rokoch sa ukázalo, že časť policajných špičiek mala v skutočnosti fungovať ako organizovaná skupina. Tá situácia je vysoko neštandardná, hlavne keď vidíme, že vo väzbe je bývalý dlhoročný šéf polície a jeho kolegovia,” uviedla ministerka v statuse.
Podľa Remišovej je dnes vyvíjaní obrovský politický tlak na vytvorenie chaosu a spochybňovanie všetkých, ktorí stíhajú nominantov Fica a Pellegriniho.
“Politické spochybňovanie prakticky celého trestného procesu od polície, cez prokuratúru až po súdy je ale mimoriadne nebezpečné a dôrazne ho odmietam. O to viac, ak k nemu dochádza len preto, že sa niektorým politikom nepáči, koho tieto zložky stíhajú,” dodala.
Pellegrini hovorí o “Hegerovom rozvrate štátu”
Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini vo svojom blogu zas uviedol, že po etape chaosu a politických hádok nastupuje fáza rozvratu bezpečnostných zložiek, ktorých zápasenie rozkladá právny štát.
Tvrdí, že politickú zodpovednosť za to nesie Hegerova vláda, lebo program očisty verejného života vymenila podľa jeho slov za osobnú pomstu.
“Zbavuje sa politickej zodpovednosti za stav, keď on a jeho blízky kolega Igor Matovič vytvorili mocenský základ pre vznik takejto represívnej skupinky. Od začiatku vnímali nastoľovanie zodpovednosti len ako politický billboard či pexeso, kde chceli okamžité výsledky. Dokazovanie viny sa zmenilo na vytvorenie efektívnej mašinérie kajúcnikov, ktorí sú ochotní podávať výpovede doslova na objednávku z centra výmenou za výhodné podmienky pre seba. Zrodil sa mocenský mechanizmus, ktorý doslova zošrotoval každého, na ktorého moc ukázala prstom, alebo sa odrazu stal nepohodlným,” píše v svojom blogu expremiér.
.
Heger spolu s Matovičom podľa Pellegriniho nesú osobnú zodpovednosť za tento rozvrat štátu. Dodáva, že existujú oprávnené pochybnosti v súvislosti s ministrom financií a niektorými trestnými konaniami.
Zlyhanie Eduarda Hegera ako predsedu vlády vidí aj v tom, že nechápe, ako funguje vyspelý demokratický štát.
“Heger namiesto toho, aby ich zvolal, obviňuje opozíciu z destabilizácie vnútropolitickej situácie a neuvedomuje si, že rovnako ako SIS, aj skupinka sú nominanti vládnej koalície. Predseda vlády hrubo zavádza a nechce ako premiér priznať, že sú v konflikte inštitúcie, ktoré má v rukách vládna koalícia. Navyše je pripravený v takýchto neštandardných formátoch pokračovať,” tvrdí Pellegrini.