Bratislava 5. augusta 2019 (HSP/Foto:Facebook-Gillette)
Generálny riaditeľ spoločnosti Gillette povedal, že neľutuje kontroverznú marketingovú kampaň svojej spoločnosti, inšpirovanú hnutím #MeToo a to aj napriek tomu, že kvôli nej stratil množstvo verných zákazníkov. Informuje o tom portál Washington Examinr
Reklama od spoločnosti Gillette, vyvoláva začiatkom roka enormnú vlnu kritiky. Reklamu totiž sprevádza heslo “The best man can be” a vo videu spoločnosť kritizovala sexuálne obťažovanie, domáce násilie a celkovo toxickú mužskosť. Krátke video, s názvom Believe, sa hrá so slávnym sloganom značky – “The best a man can get” a nahrádza ho sloganom “The best man can be”. Video obsahuje rôzne zábery, ktoré vyobrazujú sexizmus, domáce násilie, násilie medzi chlapcami či obťažovanie žien. Vo videu je zapojené aj hnutie “Me too”. (viac v článku)
Negatívne reakcie na seba nenechali samozrejme dlho čakať a množstvo mužov vyhlásilo, že značku prestane nakupovať .
No teraz cena americkej firmy Gillette, ktorá patrí do portfólia Procter & Gamble, klesla podľa odhadov o 8 miliárd dolárov. Za čo “vďačí” pravdepodobne kontroverznej reklamnej kampani.Výkonný riaditeľ spoločnosti Gary Coombe však uviedol, že finančná strata za to stála. Podľa Coombea však kontroverzia narástla do nepredpokladanej miery.
„Nepáči sa mi, že niektorých ľudí sa toto video dotklo a v dôsledku boli z tejto značky znepokojení. Nie je to pekné a je to v rozpore so všetkou odbornou prípravou, ktorú som absolvoval v tomto odvetví viac ako tretinu storočia, “uviedol.„Teraz som však absolútne presvedčený, že aby sa väčšina ľudí hlbšie zamilovala do dnešných značiek, musíte riskovať rozrušenie malej menšiny a to sme urobili.“
Gillette získala spoločnosť Proctor & Gamble v roku 2005 za 57 miliárd dolárov. No teraz práve kvôli Gillette čelí spoločnosť stratám vo výške päť miliárd dolárov. Gillette však zažíva prepad posledné tri roky aj kvôli firmám ako Harry ‘s alebo Dollar Shave Club.
Podpora LGBT komunity
Spoločnosť Gilltte rozdelila verejnosť aj ďalšou reklamou, ktorá zachytáva rozhodujúci životný moment, otca ktorý učí svoju rodovo zmätenú dcéru ako sa správne holiť. Na videu je namiesto chlapca transgender aktivistka Samson Bonkeabanta Brown, vedľa ktorej stojí jej otec.
Skupina pre práva rodiny LGBTQ PFLAG National pochválila za túto reklamu Gillette na Twitteri: „Ako prvá a najväčšia organizácia pre rodičov #LGBTQ ľudí vám ďakujeme za to, že vidíte naše #trans deti…a za uctenie ich #otcov!
Brown sa k reklame vyjadril aj na svojej stránke na Facebooku: „Som si veľmi dobre vedomý toho, že som šťastný, že môžem existovať na tomto svete, kde som podporovaný mojou rodinou,” podľa neho totiž veľa jeho “trans bratov a sestier” takéto šťastie nemá. Dodal tiež, že je presvedčený, že reklama povzbudí iných trans-ľudí a „naplní ich vedomím, že naša existencia v tomto svete môže byť naplnená láskou a podporou, ktorú si zaslúžime“.
Podľa spoločnosti Gillette by mali značky pomáhať ovplyvniť kultúru, pretože „majú zodpovednosť používať svoj hlas na presadzovanie otázok veľkého významu. Ako spoločnosť, ktorá považuje rešpekt a inklúziu za dôležitú hodnotu, sme zodpovední za to, že prijímame a podporujeme inkluzívne rodové obrazy.“ (viac v článku)
Veľa spotrebiteľov si však uvedomuje, že komerčné značky sa začali správať a stále viac správajú ideologicky, nie spotrebiteľsky. Všetci spotrebitelia si tak dnes musia ku svojim doterajším kritériám nakupovania tovarov, ako je napríklad vzhľad, kvalita a podobne, pridať ďalší parameter a tým je ideologické pôsobenie značky. Ak s ideológiou, ktorú značka presadzuje nesúhlasia, musia ju prestať kupovať, aby túto ideológiu nepodporovali svojimi peniazmi.
Na príklade Gillette vidieť, že ani ekonomické straty, ak nie sú skutočne fatálne, dnes neprinútia niektoré značky správať sa znova komerčne a ideologicky neutrálne.