referendum 2021

NAŽIVO

Národná volebná rada odmietla obvinenie z podvodu, ktoré voči víťazstvu úradujúceho prezidenta Ekvádoru Daniela Nobou v druhom kole prezidentských volieb vzniesla jeho neúspešná protikandidátka Luisa Gonzálezová.

19:59

Francúzsko oznámilo, že vyhostí 12 alžírskych diplomatov a stiahne svojho veľvyslanca v Alžíri na konzultácie.

19:58

Hamas oznámil, že stratil kontakt so skupinou, ktorá zadržiavala izraelsko-amerického vojaka Edana Alexandra ako rukojemníka.

19:57

Ladislav Kamenický uviedol, že daň z finančných transakcií z dôvodu konsolidácie nemožno zrušiť, a to ani čiastočne. Oslobodenie živnostníkov a malých podnikateľov spod tejto dane by znamenalo nezanedbateľný výpadok príjmov štátneho rozpočtu až do 200 miliónov eur.

19:38

Netanjahu navštívil sever palestínskeho Pásma Gazy. Šlo o návštevu, ktorá sa konala v čase, keď tam izraelská armáda zintenzívňuje svoje pozemné i letecké útoky.

19:16

Kanadské ministerstvo financií uviedlo, že Kanada zmierni odvetné opatrenia zavedené po uvalení dovozných ciel zo Trumpa, pričom zmiernenie sa bude týkať najmä automobiliek, ale aj niektorých špecifických odvetví. Podmienkou však je splnenie určitých podmienok.

19:14

Moskovský súd odsúdil štyroch novinárov za účasť na činnosti „extrémistickej organizácie“. Uložil im tresty odňatia slobody v trvaní päť a pol roka. Tohto priestupku sa dopustili spoluprácou s Fondom na boj proti korupcii (FBK), ktorý založil Alexej Navaľnyj a úrady ho v roku 2021 vyhlásili za extrémistickú organizáciu a zakázali.

18:49

Gruzínska pobočka mimovládnej organizácie Transparency International tvrdí, že v Gruzínsku dostalo výpoveď približne 700 štátnych zamestnancov za to, že podporili protesty proti rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rokovania s EÚ do konca roka 2028.

18:48

Donald Trump mladší podporil osobitného vyslanca prezidenta USA Whitkoffa, aby rokoval s Ruskou federáciou.

„Nikto v administratíve môjho otca nebojoval viac za ukončenie tejto vojny a dosiahnutie trvalého mieru medzi Ruskom a Ukrajinou ako Steve Whitkoff. Establišment ho za to nenávidí, ale skutoční lídri bojujú za mier, nie za vojnu!”, napísal Trump ml. na X v reakcii na kritiku osobitného vyslanca prezidenta USA.

Slová Trumpa ml. neskôr zopakoval aj Elon Musk a dodal: „Máme šťastie, že to robí Steve Whitkoff.“

18:40

Ukrajina je najnešťastnejšou krajinou v Európe.

Také sú výsledky hodnotenia, ktoré zverejnila správa World Happiness Report.

Podľa hodnotenia má Ukrajina iba 4,7 bodu.

Na predposlednom mieste je Albánsko s 5,4 bodu, nad ním je Bulharsko s 5,6 bodu.

Prvú priečku v rebríčku so 7,7 bodu obsadilo Fínsko.

stastie
Európske krajiny a ich úroveň šťastia / Foto: Telegram
18:38

Dnes sa v Turecku koná stretnutie Ukrajiny, Francúzska, Veľkej Británie a Turecka o bezpečnosti v Čiernom mori, povedal Zelenskyj.

Podľa neho sa už uskutočnilo niekoľko takýchto stretnutí „koalície ochotných“.

18:25

Orbán varoval pred skorým prijatím Ukrajiny do EÚ. Podľa jeho slov bol v pondelok v Bruseli predstavený balík na urýchlenie vstupu Ukrajiny. Dodal, že ak by sa tak stalo, všetky peniaze určené Maďarom by išli na Ukrajinu.

18:13

Ustanovujúce zasadnutie novozvoleného kosovského parlamentu bolo v utorok prerušené. Tým sa odďaľuje zostavenie novej vlády a hrozia predčasné voľby.

18:13

Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam. Napriek tomu však má naplánovaných ešte niekoľko filmov.

18:11

Dmitrij Peskov povedal, že Kremeľ očakáva, že na vojenskej prehliadke 9. mája pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny sa zúčastní viac ako 20 hláv štátov a vlád.

18:10

Príjmy Ruska z vývozu ropy klesli na najnižšiu úroveň od júla 2023, uvádza agentúra Bloomberg.

Pripomeňme, že ceny ropy klesajú v súvislosti s obchodnou vojnou medzi Spojenými štátmi a Čínou.

18:07
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Referendum o predčasných voľbách a limity demokracie na Slovensku

Zásadnou témou roku 2021 sa na Slovensku stala otázka referenda o predčasných voľbách. Keďže rozhorčenie verejnosti z vládnych excesov je naozaj veľké, organizátori petície za referendum rýchlo nazbierali dostatok podpisov a to aj napriek pandemickým obmedzeniam

referendum 2021
Ilustračné foto
❚❚
.

Prezidentka SR sa následne v tejto veci obrátila na Ústavný súd SR (ÚS SR) s otázkou o ústavnosti referenda. Ústavnosť referenda je vážna téma, avšak pri referende ide aj o zásadnejšiu otázku obnovy demokracie a právneho štátu na Slovensku. Rozhodovacia činnosť ÚS SR sa totiž nedotkne len toho, či sa skráti volebné obdobie, ale aj toho, aká bude demokratická legitimita slovenského ústavného poriadku v budúcnosti.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

Referendum ako ústavná brzda?

 

.
Zastupiteľská demokracia nefunguje

V čl. 1 ods. 1 ústavy sa píše „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát.“ Treba sa však pýtať nakoľko to platí v realite.  Súčasná forma vlády totiž nie je demokratická, ale oligarchická a heslá o demokracii v ústave na tom veľa nezmenia (pozri TU). Oligarchická forma vlády sa vytvorila pod maskou demokratických volieb. Všetky zásadné rozhodnutia sa tvoria oligarchicky, po dohodách medzi veľkými ekonomickými skupinami, oligarchickými politickými stranami a príp. aj zahraničnými subjektami. Politické strany sa správajú skôr ako obchodné spoločnosti svojich majiteľov než ako reprezentanti občanov. Kvôli oligarchickej realite vzletné ústavné frázy o demokracii už na slovenských občanov nezaberajú. A nefunguje tu ani zastupiteľský princíp, ktorým odporcovia referenda často argumentujú. Politické strany pred voľbami veľkoryso rozdávajú predvolebné sľuby, vďaka čomu získavajú hlasy vo voľbách, hneď po hlasovaní občanov však na sľuby zabúdajú. Žiaľ, takto sa správali v podstate všetky vlády od vzniku samostatnej SR. Dôkaz tohto javu poskytli aj parlamentné voľby roku 2020. Príkladov, ako víťazná strana OĽANO porušila predvolebné sľuby, je naozaj veľa, vrcholom všetkého bol predvolebný sľub o „transparentnom a otvorenom vládnutí“.

Problém so „zastupiteľskou demokraciou“ spočíva aj v tom, že občania si pri voľbách vyberajú iba podľa vedúcich osobností konkrétnej kandidátskej listiny, v NR SR však väčšinu tvoria menej známi poslanci z nižších miest kandidátnych listín, o ktorých väčšina voličov nič nevie. Občania majú pred voľbami len malú šancu spoznať väčšinu svojich zástupcov z konkrétnych kandidátskych listín. Aj do televíznych diskusií chodia stále tí istí, na bildboardoch sú stále tí istí… Pritom práve menej známi politici môžu zohrať rozhodujúcu úlohu pri tvorbe konkrétnych rozhodnutí a často môžu byť aj dôvodom na povolebnú zmenu politiky danej strany. Vďaka tzv. voľnému mandátu ich ani predseda strany nedokáže zastaviť, ak sa rozhodnú porušiť predvolebné sľuby dané stranou a nereprezentovať idey, kvôli ktorým boli zvolení. Tento problém by sa úplne nepodarilo odstrániť ani v prípade, ak by sa vytvoril väčšinový volebný systém, pretože voliči sa i v danom systéme budú rozhodovať najmä podľa výrokov a sľubov lídrov politických strán.

 

Ignorovanie vôle väčšiny

 Vo všeobecnosti možno konštatovať, že vládnuci politici v SR referendum nepotrebujú, pretože o sporných otázkach môžu rozhodnúť zákonom v NR SR (niekedy ústavným zákonom). Referendum ako ústavný inštitút je pre nich nepríjemnou prekážkou pri koncentrácii moci – nechcú sa o moc deliť s občanmi. Väčšina z politikov čaro referenda objaví, až sa stanú opozičnými politikmi, ako v prípade strán Smer SD a Hlas SD. Situácia sa však v poslednom čase zmenila, lebo Ústavný súd SR už nemôže posudzovať ani len súlad ústavných zákonov s tzv. materiálnym jadrom ústavy, čiže má veľmi obmedzenú možnosť zastaviť vládnu moc s 90 a viac poslancami. Vďaka tomu narástol význam referenda ako najdôležitejšej ústavnej brzdy proti zneužívaniu moci vládnou koalíciou.

 Dlhodobo najväčším problémom referenda v SR je to, že ho je jednoduché znefunkčniť: asi tretina voličov (často viac) sa na žiadnom referende alebo voľbách nezúčastňuje a preto  stačí od účasti odhovoriť len menšiu časť zostávajúcich voličov. Táto možnosť doteraz viedla k tomu, že sa opakovane podarilo zmariť vôľu väčšiny. Jediné platné referendum nastalo, keď sa hlasovalo o vstupe do EÚ (účasť 51,99%). To však bola otázka, na ktorej existovala zhoda parlamentnej koalície i opozície (okrem KSS), mala podporu v médiách a aj v rámci širokej verejnosti – čiže úspešné bolo len referendum, ktorého úspech si želali vládnuci. Keďže však väčšina doterajších referend vládnucim skupinám nevyhovovala, označili ich za „vyhodené peniaze“ a vyzvali svojich voličov, aby sa nezúčastnili. Kvôli tomu nebolo platné ani referendum o zákaze privatizácie strategických podnikov z roku 1998, na ktorom sa zúčastnilo až 44% voličov, pričom vyše 90% z nich hlasovalo proti privatizácii. Je paradoxné, že na platnosť výsledkov volieb do Európskeho parlamentu stačila v roku 2014 účasť 13% a v roku 2019 iba 20%.

.

 Z hľadiska demokracie je najväčšou výzvou pre SR do budúcna zmeniť trvalú neochotu vládnucich zohľadňovať vôľu väčšiny. Poslanci pred voľbami síce predstierajú, že sú zástupcami voličov, po voľbách však ich názor ignorujú. V posledných 30 rokoch to platí pre takmer všetky zásadné otázky – od tzv. nepopulárnych reforiem až po účasť na vojenských operáciách v zahraničí. Pritom pripraviť úspešné referendum je na Slovensku nesmierne ťažké a sú stanovené prísnejšie kritériá než pre voľby. Keby bola podobným spôsobom potrebná nadpolovičná väčšina aj pre platnosť volieb, len máloktoré z nich by boli platné. Stačilo by, aby neprišli voliči opozície… V roku 2021 je však rozhorčenie verejnosti väčšie než obvyklé a existuje reálna šanca, že sa nadpolovičná väčšina dosiahne i bez účasti podporovateľov vlády. Práve preto sa hľadajú formálne dôvody na nekonanie referenda.

 

Argumenty proti referendu

Veľkou výzvou pri referende je aj snaha niektorých subjektov nájsť formálne výhrady proti referendu o predčasných voľbáchČastým argumentom je, že podľa ústavy nemožno vyvodiť povinnosť poslanca NR SR prispieť hlasovaním k tomu, aby sa návrh prijatý v referende pretvoril do adekvátnej podoby textu právneho predpisu (PL ÚS 24/2014 zo dňa 28. októbra 2014). To samotné však nie je prekážkou pre konanie referenda, ide o problém konania poslancov NR SR. Ako obvyklý protiargument tiež možno uviesť, že poslanci sa zložením sľubu zaviazali pracovať tak, aby sa ústava a ostatné zákony uvádzali do života. A keďže ústava dovoľuje občanom rozhodnúť o dôležitej otázke verejného záujmu v platnom referende, je povinnosťou poslancov uviesť ústavu v tejto časti do života. Vážnym problémom ústavného systému je i to, že nezakotvuje presné riešenie prípadu, ak by NR SR nerešpektovala výsledky platného referenda.

 Niekedy sa spomína aj nález Ústavného súdu ČR (Pl.ÚS 27/09 z 10. septembra 2009), ktorý rozhodol, že ústavným zákonom nemožno skrátiť volebné obdobie Poslaneckej snemovne Parlamentu (PSP ČR). To je však ťažko použiteľné v SR, pretože českí ústavní sudcovia argumentovali tzv. materiálnym jadrom ústavy. Možnosť posudzovať „materiálne jadro“ ústavy však slovenskí poslanci v roku 2020 ústavným sudcom odňali. Navyše, pri rozhodovaní Ústavného súdu ČR bolo zvláštne aj to, že ústavnými sudcami boli niektorí bývalí politici, ktorí v roku 1998 hlasovali za skrátenie volebného obdobia PSP ČR.

 Niektorí autori sa pokúsili uviesť širšie spektrum dôvodov proti referendu. Odmietnuť treba najmä tvrdenia o tom, že by v čl. 2 ods. 2 existovala nejaká „vylučujúca disjunkcia“ – buď priamy výkon moci občanmi alebo cez volených zástupcov. Keďže o mnohých otázkach, ktoré upravujú aj zákony, sa už referendá konali, je zrejmé, že neplatí vylučujúca disjunkcia. Rovnako problematické je tvrdenie, že referendom nemožno ukladať povinnosti. Návrhy prijaté v referende vyhlási NR SR podľa čl. 98 ústavy rovnako ako zákon. Referendum je súčasť Zákonodarnej moci (piata hlava ústavy). Navyše,  vzhľadom na ustanovenie čl. 2 a 13 ústavy treba uvažovať o pojme zákon v materiálnom a formálnom zmysle.

 

 Volebné právo ako základné právo

 Najčastejším argumentom proti referendu je tvrdenie, že  predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody (čl. 93 ústavy) a volebné právo je základným právom podľa čl. 30 ústavy. Otázkou ale zostáva, či predmetom referenda je naozaj volebné právo alebo dĺžka volebného obdobia NR SR. I pri minulých či budúcich otázkach v referende by sa dal vždy nájsť nejaký vzťah k základným právam a pri troche interpretačnej flexibility by sa tak dalo znefunkčniť každé referendum. Referendá rokov 1994 (pôvod finančných prostriedkov) a 1998 (privatizácia strategických podnikov) sa dali odmietnuť kvôli vlastníckemu právu, referendá rokov 2000 a 2004 (predčasné voľby) kvôli volebnému právu, referendum 2017 (referendum o rodine) kvôli viacerým sociálnym právam, referendum roku 2010 od vlastníckeho až po volebné právo, atď.

Veľmi zaujímavá je aj otázka, prečo v rokoch 2000 a 2004 nebol s referendom o predčasných voľbách problém a v súčasnosti sa hľadajú dôvody, aby sa nekonalo. Odpoveď je pomerne jednoduchá: v tom období neexistovala reálna šanca, že na referendum príde nadpolovičná väčšina oprávnených voličov – účasť bola 20% (2000), resp. 36% (2004). Súčasná situácia sa od daných období líši. Vládna moc sa stala extrémne nepopulárnou, za čo môže nielen pandémia, ale aj nekompetentnosť vlády a vytváranie prvkov policajného štátu. Nespokojnosť verejnosti je už tak veľká, že výsledkom referenda by reálne mohla byť nadpolovičná účasť na hlasovaní. Práve preto sa téma ústavnosti podobného referenda otvorila v roku 2021 a nie v roku 2000 alebo 2004.

 Analógia by sa dala urobiť aj s predošlým skrátením volebného obdobia, či už ide o roky 1994, 2006 alebo 2012, Národná rada SR si volebné obdobie skrátila na základe dohôd vládnucich politikov, ktorí v tomto kroku videli výhodu pre seba. A nikomu nevadilo, že časť poslancov so skrátením volebného obdobia nesúhlasí. Treba tým poslancom doplatiť funkčnú odmenu? Podobne problematický je však aj argument o rozpore s ústavou kvôli pasívnemu volebnému právu poslanca. Volebné právo nemôže znamenať výkon funkcie nutne na štyri roky, ale len právo byť zvolený ako zástupca občanov. Ak by sa volebné právo stotožnilo s výkonom funkcie na konkrétne obdobie, vznikol by problém s rovnosťou v právach: prečo nemajú všetci verejní funkcionári rovnako dlhé volebné obdobie? A prečo majú stratiť funkciu poslanci odsúdení za úmyselný trestný čin (čl. 81a ústavy)? Veď odsúdením nestrácajú základné práva. Podobne absurdne by však mohla znieť aj otázka, či niečo podobné nemá platiť napr. pri práve na prácu podľa čl. 35 ústavy. Ak sa uzavrie pracovný pomer na dobu neurčitú, je azda skončenie pracovného pomeru porušením daného základného práva? Právo jednotlivca však treba chápať ako možnosť, nie ako nevyhnutnosť.

 Principiálna otázka do budúcna by však mala znieť, prečo základné práva nemôžu byť predmetom referenda, hoci predmetom rozhodovania NR SR áno. Prípadné odstraňovanie základných práv cez referendum je neprijateľné, avšak poslanci predstavujú z hľadiska základných práv ešte väčšie riziko než väčšina v referende. Ani oni nie sú imúnni proti populizmu, navyše milióny občanov nemožno tak ľahko skorumpovať ako práve ich. Poslanci majú i menšiu demokratickú legitimitu pri obmedzovaní základných práv, keďže mnohé z ich zákonov obmedzujúcich práva nezískali podporu väčšiny a pred voľbami sa o nich ani nehovorilo. Naopak, všetky rozhodnutia v referende takúto legitimitu majú.

.

 

Referendum ako ústavná brzda?Brzdy proti zneužívaniu moci?

Aj ústavní sudcovia by si mohli uvedomiť, že zostávajúcou ústavnou brzdou proti svojvôli 90 poslancov je priamy výkon moci občanmi. V lepšom prípade by išlo o referendum, v horšom o využitie práva na odpor. Odmietnuť priamy výkon moci občanmi nie je pre politikov také jednoduché ako odmietnuť teóriu materiálneho jadra ústavy. Znemožnenie referenda sa dá oveľa ťažšie obhájiť, ak chce vláda zachovať aspoň zdanie demokratických inštitútov v SR. A keďže aj legitimita vládnej moci stojí aspoň formálne na prenose moci od voličov, nemožno priamy výkon moci občanmi len tak ignorovať. Keďže vládna moc zjavne nekoná ako nástroj vôle občanov, znižuje svoju demokratickú legitimitu a priamy výkon moci občanmi sa stáva čoraz potrebnejším. V súvislosti s čl. 2 ústavy treba dodať, že poslanci prijímajú stovky zákonov a veľmi často aj také, na ktoré nedostali mandát vo voľbách. To všetko na základe jediného hlasovacieho aktu občanov, v podstate rovnakého, aký robia občania pre jednu konkrétnu otázku v referende.

Netreba zabúdať ani na ustanovenie v preambule ústavy o tom, že my občania sme sa uzniesli na tejto ústave. Ide o vážnu formuláciu, ktorá poukazuje na charakter ústavného dokumentu ako „spoločenskej zmluvy“ a ani taká zmluva nemusí byť nevypovedateľná. Poslanci ani ústavní sudcovia nie sú suverénnymi pánmi nad občanmi, naopak, občania sú suverénom nad politikmi. Nuž a pokiaľ by chcel nejaký politik tento pomer obrátiť, tak občania majú právo na odpor. Čl. 32 ústavy hovorí o odpore občanov v prípade, keď by niekto odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd, zaručených touto ústavou. Súčasné zneužívanie moci môže takýto charakter ľahko nadobudnúť. Na Slovensku majú mnohí občania pocit, že vládna moc odstraňuje demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd. Niektoré vládne obmedzenia sa dajú vysvetliť pandémiou, avšak aj po zrušení núdzového stavu prišlo k alarmujúcim odhaleniam, najmä v súvislosti so zneužívaním trestného práva. Žiaľ, vládnu moc s ústavnou väčšinou však dnes nedokáže zastaviť ani ÚS SR a preto sa občania pokúšajú využiť zákonné prostriedky, ako dosiahnuť zmenu tohto stavu. Petícia za referendum je jedným z týchto zákonných prostriedkov.

Ak však budú občania cítiť, že zákonné prostriedky nepomáhajú a činnosť ústavných orgánov je znemožnená, mohlo by to viesť i k legitímnemu ozbrojenému povstaniu práve na základe čl. 32 ústavy. Ústavné orgány by preto mali dať občanom najavo, že ich vnímajú ako zdroj moci a ako nositeľov neodňateľných práv – mali by to urobiť tu a teraz. Môže totiž prísť i obdobie, keď už ani ÚS SR nedokáže zastaviť rútiacu sa vlnu hnevu verejnosti.  Súčasní ústavní sudcovia by si tiež mali uvedomiť, že za niekoľko rokov budú aj oni hodnotení za to, čo sa v krajine stalo. Budúce generácie nebudú roky 2020 a 2021 hodnotiť vôbec pozitívne a ostrá kritika postihne zrejme oveľa dlhšiu éru našich najnovších dejín. Na bezobsažné ústavné formulácie o SR ako o demokratickom a právnom štáte sa bude pozerať s rovnakou skepsou, s akou sa my dnes pozeráme na „ľudovú demokraciu“ či „socialistickú zákonnosť“ v minulosti. Určite sa však bude brať do úvahy, či sa našiel orgán, napr. ústavný súd, ktorý by chcel pojmu demokracia vrátiť reálny obsah.

Branislav Fábry

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.

Dráma mimovládok pokračuje: Budú vzaté na trestnoprávnu zodpovednosť?

V systéme mimovládok bola donedávna veľká skrumáž. Aby ste rozpoznali prepojenia kto-s kým, museli ste pátrať v online priestore, aj…

15. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Opozičné hnutie ANO expremiéra Babiša stráca voličov

České opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša sa v aprílovom volebnom prieskume spoločnosti NMS Market Research prepadlo pod hranicu 30…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Harvard odmietol splniť Trumpove požiadavky

Harvardská univerzita odmietla splniť Trumpove požiadavky, ktoré zahŕňali audit „názorov študentov a zamestnancov“, po ktorom prišla o 2,2 miliardy dolárov…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Robert Fico sa postavil podpredsedníčke Európskej komisie Kaji Kallasovej

Slovenský premiér Robert Fico sa ohradil voči vyjadreniam podpredsedníčky Európskej komisie (EK) a vysokej predstaviteľky Európskej únie (EÚ) pre zahraničné…

15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bez dodávok z KĽDR by Rusko nemohlo pokračovať vo vojne

KĽDR dodáva polovicu munície, ktorú Rusko potrebuje na fronte. Uviedol to šéf GUR Budanov pre agentúru Reuters a jeho odhad…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Siahne vláda na rodinné prídavky? Opoziční politici už hovoria o možných scenároch. Minister reaguje

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odmieta tvrdenia hnutia Igora Matoviča a predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej, ktorí…

15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pandémia úmrtí mladých čínskych vedcov. Kto ich má na svedomí?

V Číne náhle zomrelo niekoľko vedcov, ktorí urobili významné objavy v oblasti umelej inteligencie, vojenstva a medicíny, informoval denník South…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vance vyzýva Európu, aby nebola vazalom USA

Viceprezident Spojených štátov J. D. Vance vyzval európske štáty, aby preukázali väčšiu nezávislosť. „Pre Európu nie je dobré byť trvalým…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Transakčná daň nie je iba pre podnikateľov. Má na svedomí úplne iné veci

Bežní ľudia na Slovensku dnes splácajú účty za chyby všetkých politikov a vlád za posledných 35 rokov. Len vlády Matoviča,…

15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Politické mimovládky chytila brutálna panika: Ich zlatým časom odzvonilo!

Diabol sa skrýva v maličkostiach, hovorí sa, a slovenský „deep state” zasa v mimovládkach (ale napríklad aj v niektorých médiách…

15. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Najväčší Veľkonočný výpredaj je tu – ušetrite ešte viac a bez rizika! Doživotná licencia Microsoft Office 2021 Pro za cenu 35,24 €! Získajte ďalšie ponuky čo najskôr!

Máme tu apríl, čo znamená, že Veľká noc už klope na dvere. Tento rok pripadá na 20. apríla, čo je…

15. 04. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zo siedmeho poschodia bytovky v Bratislave vypadol sedemročný chlapec

Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol. TASR…

15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Minister obrany ukázal fotografie Ficovej košele a saka po atentáte

Minister obrany Robert Kaliňák zverejnil fotografie prestreleného saka a krvavej košele premiéra Roberta Fica po minuloročnom atentáte v Handlovej, a…

15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Poľsko už nebude “naivne” pomáhať Ukrajine, ale bude na tom aj zarábať

Poľsko už nebude „naivne“ pomáhať Ukrajine, ale bude na tom aj zarábať, povedal poľský premiér Tusk

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Akt vlastizrady na potravinovej sebestačnosti.” Huliak vyzval na odvolanie hlavného veterinárneho lekára

Opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky boli vydávané na základe jednostranného názoru hlavného veterinárneho lekára Martina Chudého a išli nad…

15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

V parlamente vystúpila opozičná poslankyňa. „Bola nafetovaná alebo ožratá?,“ pýta sa europoslanec

Europoslanec Milan Uhrík upozornil na naozaj čudné vystúpenie poslankyne Ireny Bihariovej (Progresívne Slovensko) v slovenskom parlamente. „Bola nafetovaná alebo ožratá?,“ pýta…

15. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Úrad boja proti organizovanej kriminalite si od Úradu vlády SR vyžiadal dôkazy proti mimovládkam

Úrad boja proti organizovanej kriminalite si od Úradu vlády (ÚV) SR vyžiadal dôkazy o údajných podozreniach z netransparentného a nezákonného…

15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Tiež vám to ide na nervy? Hrnko napísal Volkswagenu otvorený list

Ste fanúšikom niektorej automobilovej značky? Kupujete si postupne stále jej autá? Značka si vás však ako klienta neváži? Anton Hrnko…

15. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Šaško: Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie

Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško

15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zakladateľ nadácie na pomoc Ukrajincom spreneveril milióny, dostal 5,5 roka väzenia

Podvod za 20 miliónov českých korún? V Českej republike sa stal diskutovanou témou škandál okolo dotácii určených na integráciu ukrajinských…

14. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo vnútra SR spustilo mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita

Ministerstvo vnútra SR uviedlo do prevádzky mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita. V prvej fáze budú slúžiť ako elektronická verzia občianskych…

15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Priama linka: Ministerstvo vnútra bojuje s nedostatkom policajtov, a preto mení pravidlá. Nie je to krok správny smerom, reaguje expert

Na otázky Hlavných správ odpovedal bezpečnostný expert, plukovník v zálohe, Dr. Ing. Juraj Zábojník, PhD.

15. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Aktualizované 15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Parkinsonova choroba je zrejme spôsobená ľuďmi

Nedostatočný dohľad nad pesticídmi v Európe môže byť príčinou tichej epidémie, varuje holandský neurológ Bas Bloem. Jeho boj za reformu…

15. 04. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Masové vyvražďovanie zdravých zvierat

Bezradní ľudia zo Žitného ostrova, v obci Dolný Štál, na juhu Slovenska upozornili na nepochopiteľné vyvražďovanie zdravých zvierat. Informuje o…

15. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump sa pochválil, že vyriešil infláciu v USA

Americký prezident Donald Trump nezaprie svoj optimizmus. Aj napriek nedávnym otrasom na akciových trhoch, ktoré vyvolalo jeho zavedenie globálnych ciel,…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zrušte Planned Parenthood: Ženy tvrdia, že ich personál fyzicky a psychicky nútil k potratu

Organizácia Planned Parenthood , najväčší poskytovateľ potratov (teda zabíjania nenarodených) v Amerike, dostáva ročne takmer 700 miliónov dolárov od daňových…

15. 04. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov

Putin je podľa Witkoffa otvorený “trvalej mierovej” dohode s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin je otvorený „trvalej mierovej“ dohode s Ukrajinou, povedal splnomocnenec amerického prezidenta Steve Witkoff. Vyjadril sa takto…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Choré! Prečo chcú prepustiť Mikuláša Černáka?

Rudolf Huliak je zhrozený a je podľa neho choré, že chcú z väzenia prepustiť Mikuláša Černáka, vraha, mafiána a popravcu

15. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Národná volebná rada odmietla obvinenie z podvodu, ktoré voči víťazstvu úradujúceho prezidenta Ekvádoru Daniela Nobou v druhom kole prezidentských volieb vzniesla jeho neúspešná protikandidátka Luisa Gonzálezová.

19:59

Francúzsko oznámilo, že vyhostí 12 alžírskych diplomatov a stiahne svojho veľvyslanca v Alžíri na konzultácie.

19:58

Hamas oznámil, že stratil kontakt so skupinou, ktorá zadržiavala izraelsko-amerického vojaka Edana Alexandra ako rukojemníka.

19:57

Ladislav Kamenický uviedol, že daň z finančných transakcií z dôvodu konsolidácie nemožno zrušiť, a to ani čiastočne. Oslobodenie živnostníkov a malých podnikateľov spod tejto dane by znamenalo nezanedbateľný výpadok príjmov štátneho rozpočtu až do 200 miliónov eur.

19:38

.

Celebrity vo vesmíre alebo facka do tváre celej histórii kozmického výskumu

Populárna americká speváčka Katy Perry a skupinka známych a vplyvných žien si spravila výlet do vesmíru. „Ide o ďalší príklad toho, ako…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Starší ľudia by mali používať smartfóny, zistili vedci

Používanie smartfónov môže starších ľudí chrániť pred kognitívnymi poruchami, ako je napríklad demencia. Vyplýva to z výskumu publikovaného v Nature Human…

15. 04. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Není to uzavřené!

Střelba na filozofické fakultě si nakonec vyžádala ještě patnáctou oběť. V sobotu si skokem vzala život maminka zavražděné Elišky, paní…

15. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Médiá znovu živia v občanoch nenávisť. Kedy to praskne?

Po víkende sa opäť vyrojili kritické či zosmiešňujúce príspevky médií starého typu na adresu predstaviteľov vládnej koalície. Už stačí aj…

14. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump obvinil Zelenského a Bidena: „Odviedli hroznú prácu“ pri začatí vojny na Ukrajine

“Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou je Bidenova vojna, nie moja. Nemám s touto vojnou nič spoločné, ale teraz pracujem na…

14. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov