Talianska agentúra pre civilnú obranu oznámila, že zaznamenali najväčší nárast nových prípadov ochorenia na Corona vírus tento štvrtok za posledných päť dní. Súčasne vyjadrili nádej, že v súčasnom talianskom „epicentre“ ohniska nákazy sa prípady môžu konečne dostať na vrchol, a neskôr počet nakazených začne klesať.
Agentúra oznámila, že majú až 6153 potvrdených nových prípadov (v stredu), čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim dňom mieru rastu až 8,3%. Na druhej strane prezentovali aj pozitívnu správu, keďže úmrtia v dôsledku prepuknutia ochoreni za posledných 24 hodín zaznamenali mierny pokles, čo predstavuje 662 v porovnaní so 683 v predchádzajúcom dni. Celkovo 8 163 diagnostikovaných pacientov zomrelo na COVID-19.
Pozitívnou správou je, že počet talianskych občanov, ktorí sa zotavili z ochorenia, prekročil magické číslo 10 000, a to vo štvrtok. Tieto údaje Agentúry pre civilinú obranu vzbudzujú nádej na najbližšie obdobie. Experti z oblasti zdravotníctva však varujú pred prílišným optimizmom, lebo poukazujú na možnú druhú vlnu ochorení.
Kritici konštatujú, že úrady v Lombardii boli príliš horlivé pri takýchto vyhláseniach a považujú optimizmus v agentúre za neodôvodnený. Pred týždňom bola totiž tiež situácia, ktorá sa zdala byť budúcim poklesom, ale vývoj bol nakoniec iný a nakoniec presne opačný. Ako sa však predbežne ukazuje, optimistické tvrdenia možno nakoniec nebudú až také nereálne.
Totiž v najhoršie zasiahnutom regióne Talianska by sa ohnisko nákazy a jej rozsah mohli skutočne konečne zmenšiť, lebo posledný týždeň sa podarilo zvýšiť zásoby zdravotníckych materiálov, ale i personálnych posíl nielen v regióne ale v celom Taliansku (čínski a ruskí experti spolu s materiálnou podporou ako respirátory, ochranné obleky, prístroje, testy). Napriek zahraničnej pomoci mnohí zdravotnícki odborníci vyzývajú na opatrnosť v záveroch z údajov, ktoré agentúra prezentovala.
Skeptici dokonca tvrdia, že tieto optimistické očakávania by mohli byť trochu predčasné. Podľa predbežných medializovaných správ oznámil región Lombardsko za posledný deň vo štvrtok viac ako 2 500 nových prípadov, čo je najväčší skok za takmer celý týždeň. Je teda otázkou, odkiaľ sa berie optimizmus Agentúry pre civilnú obranu.
Niektorí dokonca obviňujú štát, že úradníci v zdravotníctve na severe štátu zrejme mohli skrášľovať svoje štatistiky z dôvodu, že talianska vláda v politickej rovine robí všetko pre to, aby presvedčila centrálne úrady EÚ, aby vydali tzv. „koronabondy“. Ide o potencionálnu pomoc od EÚ, ktorá by pomohla zmierniť finančné zaťaženie nielen Talianska, ale i ostatných členských štátov EÚ. V hre je i Španielsko a Francúzsko, ktoré sú epidémiou veľmi postihnuté a podľa posledných údajov či predikcií odborníkov, ešte nedosiahli vrchol epidémie.
Guvernér Attilio Fontana na tlačovej konferencii na Facebooku spomenul obavy, ale poukázal na skutočnosť, že najprv musia pochopiť, či ide o skutočný inverzný trend alebo len náhodu bez širších súvislostí. Na dokreslenie situácie pre slovenských čitateľov treba pripomenúť, že v tomto regióne je v karanténe zhruba 16 miliónov ľudí. Poučenie z priebehu epidémie v Taliansku by si mali vziať aj politici a kompetentní na Slovensku.
Vývoj v Španielsku a vo Francúzsku totiž ukazuje, kam sa môže spoločnosť veľmi rýchlo dostať, ak sa včas nepodniknú racionálne preventívne opatrenia. K týmto krajinám sa čoskoro pravdepodobne pripojí aj Veľká Británia, kde sa až tento štvrtok ukázali prázdnejšie cesty a ulice. A to napriek tomu, že úmrtnosť na Corona vírus stúpa raketovo. Preto je adekvátna otázka, prečo vlády veľkých a silných európskych štátov nepodnikli skoro žiadne opatrenia, keď sa Corona vírus vyskytol na území týchto štátov?
René Balák