Bratislava 18. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Vláda v nedeľu po štyroch dňoch rokovania predĺžila lockdown do 9. februára a odsúhlasila a plošné pretestovania obyvateľstva. Na sociálnej sieti na tento krok kriticky reagovalo viacero komentátorov a politikov.
Známy politický komentátor Ján Baránek na sociálnej sieti ku aktualizovaným opatreniam poznamenal: “Z festivalu idiotov: Aj do prírody už iba s modrým zdrapom!” Následne v druhom krátkom postrehu doplnil, že by ho zaujímalo, čo by sa stalo, keby niekto premiérovi Matovičovi, len tak zo žartu poradil, že najlepšie riešenie covidu, je “dekapitácia pozitívne testovaných”.
Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík z opozičnej strany ĽSNS si zase myslí, že otestovať by potreboval samotný predseda vlády Matovič: “Vláda ide zase šikanovať ľudí testami a zákazmi… Pritom celý národ najviac zaujíma Matovičov psychotest,” skonštatoval Uhrík.
Nové opatrenia komentoval aj bezpečnostný analytik Radovan Bránik. Uviedol, že ani Shakespeare by nevymyslel lepšiu zápletku, ako súčasná vláda. “Premiér Matovič robí skutočne maximum, aby dosiahol, že bude na Slovensku realizované ďalšie plošné testovanie. Niet už zrejme žiadnej relevantnej entity, ktorá by s týmto spektáklom súhlasila, ale nesúhlas kohokoľvek premiéra nikdy veľmi nevyrušoval – naopak.”
“Samozrejme, pro forma proti snahe o celoplošné testovanie protestuje aj Pellegrini, na pozadí sa však už sily zla chystajú túto Matovičovu posadnutosť využiť na maximum. Vzhľadom k núdzovému stavu mala doposiaľ opozícia nesmierne limitované možnosti na získavanie podpisov pre vyhlásenie referenda o nových voľbách. Rady rozzúrených občanov klepajúcich zubami v mraze sú tak jednou z mála možností, ako osloviť doslova dokonalú cieľovú skupinu – a oni ju využijú. Zahriať si skrehnuté prsty podpisom jedného papiera bude pre mnohých nesmierne lákavé,” myslí si Radovan Bránik.
Poslanec NR SR Tomáš Taraba (nezaradený) podotkol, že vláda, ktorá sa priznala, že len v decembri zabila zbytočne 4 300 ľudí, teraz pozýva ľudí na testovanie. “S heslom: zachráňme spoločne životy. Z ich úst je to taký cynizmus ako sú heslá z kategórie Arbeit macht frei. Priznáte sa, že ste skántrili tisícky ľudí zbytočne a potom vyzvete iných, aby s Vami išli niekoho zachraňovať. Veď to ani neznie dobre. Druhé kolo testovania bude ešte kvalitnejšie ako to prvé, veď nakoniec nad ním sedeli 5krát za posledných sedem dní.”
“Desať dní staré a dávno neaktuálne testy, ktoré by inak nedali ani psom lebo sú tak nepresné, budú určovať kto môže ísť do práce a prírody. Za toto hlasoval Sulík, strážca slobody, bojovník, ktorý dal verejný prísľub, že nikdy plošné a povinné testovanie nepodporí. Aspoň na toto je to dobré, že ľudia pochopili, že Sulík nie je bojovník, ale len divadelník a opona padla.”
Tomáš Taraba na sociálnej sieti napísal, že žiadna iná krajina na svete tieto povinné testovacie manévre nerobí. “Napriek tomu sme úplne najhorší. Sme horšie na tom ako krajiny, ktoré majú otvorené reštaurácie a žijú ako tak normálne.”
Ako sa nové opatrenia rodili?
Vláda začala rokovať o plošnom testovaní už vo štvrtok, napokon padlo rozhodnutie až v nedeľu podvečer. Minister obrany za stranu OĽaNO Jaroslav Naď ku tomu na sociálnej sieti napísal, že išlo o “absolútne konštruktívnu diskusiu a hľadanie tých najlepších riešení pre Slovensko”.
“Keď si ľudia čítajú články či statusy od tých “najinformovanejších” ľudí, majú pocit, že koalícia je rozbitá na prach a vôbec nie je schopná komunikovať či vládnuť. Omyl. Faktom je, že aj dnes bola diskusia na vláde absolútne konštruktívna, vecná a ústretová, s cieľom nájsť tie najlepšie riešenia pre ľudí a Slovensko ako také.”
Podľa Naďa sa to aj podarilo. “Áno, táto vláda spoločne dovládne celé štyri roky, pretože všetci si uvedomujeme, že akákoľvek alternatíva by znamenala návrat mafie či nástup fašistov. Dostali sme od ľudí silný mandát a máme povinnosť ho aj naplniť. A aj ho naplníme, aj keď pochopiteľne budeme presadzovať každá jedna strana v rámci diskusie svoje priority. Chybu Radičovej vlády veru nikto nezopakuje.”
V nedeľu sa na Facebooku vyjadril a minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík: “Som rád, že návrhy SaS v rámci možností prešli,” napísal.
“Okrem iného je fajn, že mobilných odberových miest bude viac a budú fungovať dlhšie. Zamestnávatelia budú testovať dobrovoľne, dostanú riadny manuál, môžu testovať aj cez pracovnú zdravotnú službu, zdravotné stredisko a prostredníctvom všeobecného lekára. Zároveň MF vyčlení zdroje na testovanie firiem a dostanú na to príslušné testy.”
Sulík na záver dodal, že vie, že nie všetci budú spokojní. “K dokonalosti sme ďaleko. Ale pracujeme s tým, čo máme a robíme, ako najlepšie vieme. Vopred ďakujem tým, ktorí to chápu a držím celej krajine palce.”