Bratislava 5. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)
Včera sme priniesli pozitívnu správu, že Generálna prokuratúra SR na čele s Marošom Žilinkom uplatnila v medzirezortnom pripomienkovom konaní 35 zásadných pripomienok k návrhu dohody o obrannej spolupráci SR s USA. Návrh dohody odmieta ako celok (viac v článku).
Na tento krok Maroša Žilinku v utorok zareagovalo viacero politikov a komentátorov:
Podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha uviedol, že v spojitosti s vojenskou zmluvou s USA “ide do tuhého”. “Mám vážne obavy, aby sa Marošovi Žilinkovi nič nestalo. Má moju plnú solidaritu. Ak doposiaľ Maroš Žilinka liberálnym kruhom zavadzal, týmto im doslova vyhlásil vojnu. Už dávno sa ho chceli zbaviť – teraz ich rozzúri do nepríčetna.”
Maroš Žilinka pritom podľa slov Blahu iba robí svoju robotu a chráni právo a suverenitu. “Nie je možné odovzdávať suverenitu nad našim územím cudzej armáde a generálny prokurátor to dobre vie. Ak generálna prokuratúra ako kľúčový orgán ochrany zákona vyhlási, že obranná dohoda s USA je protiprávna – už ďalej nie je o čom. Naď by ju mal okamžite hodiť do koša.”
Podľa názoru poslanca NR SR Tomáša Tarabu (Život-NS), pripraviť vojenskú dohodu, ktorá je v zásadnom rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky dokážu buď hlupáci alebo protislovenské živly. “Hlasovať za takúto zmluvu však je istotne sabotáž. Ak by Zuzana Čaputová neobhajovala záujmy cudzích štátov na Slovensku, tak takúto zmluvu ako vrchná veliteľka ozbrojených síl a hlava zahraničnej politiky, by nikdy nedovolila vypracovať a dať o nej hlasovať, ale naopak by vyzvala Korčoka s Naďom, aby ju hodili do koša. Ona je však ako inak, tichúčko. Veď ide len o Slovensko,” myslí si Taraba.
Doplnil, že Slovensko nikomu pri vstupe do NATO neodsúhlasilo, že na našom území bude rozmiestňovať vojská a vojenský materiál bez toho, že by sme mali nad ním velenie a vzťahovalo sa na to právny poriadok Slovenskej republiky.
Analytik a jeden z autorov petície a hromadnej pripomienky Eduard Chmelár na sociálnej sieti napísal, že aktuálne začína druhá fáza boja proti obsadeniu Slovenska ozbrojenými silami USA. “Dnes som dostal pozvánku na rozporové konanie, ktoré sa uskutoční 5. januára o 14.00 hod. na Ministerstve obrany SR. Mandát na rokovanie mám od vás, vyše 20 000 statočných občanov, ktorí sa podpísali pod hromadnú pripomienku občianskeho združenia Zjednotení za mier. O výsledku rokovania vás budem, samozrejme, informovať. Bude to náročné, ale po dnešnom dni svitá malá nádej, že tento zápas má šancu na úspech.”
“Tlak na vládnu moc sa totiž zvyšuje. Do dnešného večera (kedy sa možnosť pripomienkovať návrh uzatvára) bolo na ministerstvo obrany doručených vyše 60 pripomienok od niekoľkých desiatok subjektov. Niektoré z nich sú čisto formálne (majú výhrady k terminológii), niektoré budú zrejme odmietnuté (nespĺňajú zákonom stanovené náležitosti), ale drvivá väčšina z nich je absolútne zásadných. Osobitne ma teší, že sú medzi nimi také významné posily ako generálny prokurátor SR (ktorý dohodu odmieta a sám podal 35 zásadných pripomienok), Konfederácia odborových zväzov SR (navrhujú odmietnuť návrh zmluvy v celom rozsahu), Úrad jadrového dozoru SR (upozorňujú na možný rozpor dohody so Zmluvou o nešírení jadrových zbraní) a ďalší.”
Podľa Chmelára to iba podčiarkuje to, čo už niekoľko týždňov vytrvalo argumentuje: táto škandalózna zmluva je neobhájiteľná. “Arogantná reakcia ministra obrany Jara Naďa opäť potvrdila, že oni nemajú nijaké racionálne argumenty, iba úlohy, a tak sú odkázaní na tú najhrubšiu demagógiu. Nesmie im to prejsť. Teraz je dôležité vyvinúť maximálny tlak na politikov. Keďže ide o prezidentskú zmluvu, stále čakáme na to, že hlava štátu sa vyjadrí nielen k tomu, ako jej ubližujú na sociálnych sieťach, ale aj k najzávažnejšej téme súčasnosti.”
Politológ Ján Baránek sa vyjadril priamo pod facebookovým príspevkom Žilinku: “Budú Ťa hejtovať uznaní blázni, cínový vojačik, čo je momentálne MO, mimovládky ktoré generujú cínových vojačikov, médiá, ktoré už pradávno zabudli informovať a namiesto toho z titulu nikým nevolených autorov jediných platených právd, vnucujú svoju predstavu sveta. Ale Ty si z toho nič nerob. Ak sa vieš pozrieť do zrkadla a Tvoje deti sa za teba nehanbia, robíš to asi dobre. Gratulujem. Myslím to vážne,” odkázal Žilinkovi politický komentátor Baránek.
Pod statusom Žilinku zverejnila svoj postoj aj Zuzana Belicová – sestra lídra OĽaNO Igora Matoviča. “Ak dovolia novodobí tzv. “demokrati” cudzím – americkým vojskám prítomnosť na území Slovenska, budovanie základní či nebodaj na Slovensko presun jadrových zbraní, tak nechápem to farizejstvo pri nadávaní na Rusov a neustále ich výčitky Rusom za rok 1968, keď sem prišli na pozvanie politikov – komunistov spriatelené spojenecké vojská.”
“To, aby nejakí cudzí, aj keď americkí vojaci, nespadali na území Slovenska pod jeho jurisdikciu a pod akúkoľvek kontrolu slovenského obyvateľstva, je nonsens. Potom reči o nejakom “kráľovskom” zmýšľaní sú ukážkové tliachanie, a keď také niečo vláda dovolí, treba hovoriť o vazalstve, úplnej strate suverenity Slovenska a poddanskom správaní našich politikov voči cudzej moci,” podotkla Matovičová sestra.
Negatívne reakcie
Vyjadrenia Žilinku v stredu komentovala aj podpredsedníčka vlády a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová, podľa ktorej ide o politický krok generálneho prokurátora.
“Generálny prokurátor nemá robiť politiku. Má robiť poriadky so zločinom,” myslí si vicepremiérka.
Ešte ostrejšie sa vyjadril bývalý Remišovej stranícky kolega zo Za ľudí a dnes líder mimoparlamentnej strany Spolu, poslanec NR SR Miroslav Kollár:
“Slovenská republika ešte existuje? Inštitucionálny rozklad v priamom prenose pokračuje. Poslúžil. U Putina nalievajú,” komentoval pripomienky Žilinku ku vojenskej zmluve s USA poslanec Miroslav Kollár.