Vilnius 12. júla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavol Golovkin)
Po tom, čo ukrajinský prezident Zelenskyj skritizoval spojencov z NATO na sociálnej sieti, reakcie prišli aj z druhej strany. Zelenskyj na margo summitu vo Vilniuse napísal, „že aj Ukrajina si zaslúži rešpekt. Teraz, na ceste do Vilniusu, sme zachytili signály, že o určitom znení sa rokuje bez Ukrajiny, pričom označil za bezprecedentné a absurdné neustanovenie časového rámca na členstvo Ukrajiny v NATO
„Rád by som zdôraznil, že toto znenie je o pozvánke stať sa členom NATO, nie o členstve Ukrajiny. Je to bezprecedentné a absurdné, keď nie je stanovený časový rámec ani pre pozvanie, ani pre členstvo Ukrajiny. Zároveň sa pridáva vágna formulácia o „podmienkach” aj pre pozvanie Ukrajiny. Zdá sa, že nie je pripravená ani pozvať Ukrajinu do NATO, ani z nej urobiť člena Aliancie. To znamená, že sa ponecháva príležitosť vyjednať členstvo Ukrajiny v NATO pri rokovaniach s Ruskom. A pre Rusko to znamená motiváciu pokračovať v terore. Neistota je slabosť. A na summite o tom budem otvorene diskutovať,” napísal Zelenskyj.
Politico prináša najnovšie reakcie na kritiku Zelenského zo strany západných diplomatov a podľa novín zaoberajúcich sa politickým spravodajstvom, tweet ukrajinského prezidenta vo Vilniuse spôsobil „zdvihnuté obočie”.
„Som kritický k mnohým aspektom a najmä k prístupu niektorých spojencov, ale myslím si, že to nie je premyslený a spravodlivý prístup,” povedal jeden vysokopostavený diplomat zo strednej Európy a dodal, že Zelenskyj „zachádza príliš ďaleko”.
Niektorí diplomati povedali, že rozumejú pocitom ukrajinského lídra.
„Jeho frustrácia je pochopiteľná vzhľadom na ruskú útočnú vojnu,” povedal prvý vysoký diplomat NATO. „Vždy je na spojencoch, aby sa dohodli na komuniké. Summit ukáže trvalú a neochvejnú podporu Ukrajine.”
Druhý vysoký diplomat NATO dodal: „Rešpektujeme všetko, čo hovorí. Pretože sú uprostred vojny a je len pochopiteľné, že majú tie najvyššie očakávania.”
Diplomat však zdôraznil, že „bez ohľadu na formuláciu v našom komuniké sa všetci spojenci zhodli na tom, že budúce oprávnené miesto Ukrajiny je v NATO a len my a oni o tom môžeme rozhodnúť. Perspektíva členstva je teda nepochybne jasná a silná.”
Osoba oboznámená s aktuálnym návrhom textu však uviedla, že spojenci vyslali Kyjevu jasný signál, že toto znenie je takmer konečné a že Ukrajina by ho mala prijať.
Zatiaľ čo krajiny východného krídla NATO chcú počas samitu vyslať Kyjevu jasný signál o ceste k členstvu, Washington a Berlín sú opatrnejšie a radšej sa teraz zameriavajú na pomoc Ukrajine pri odrazení Ruska.
„Pozrite, už sme povedali, že miesto Ukrajiny v budúcnosti bude v určitom okamihu v aliancii,” povedal vo Washingtone John Kirby, hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť. “Majú reformy, na ktorých musia pracovať. Právny štát, dobrá správa vecí verejných, politické reformy, ktoré treba urobiť, a práve teraz sú vo vojne… Nakoniec áno, NATO bude pre nich v popredí, ale teraz na to nie je čas.”
Politico uvádza, že nemecký minister obrany Boris Pistorius bol tiež opatrný, pokiaľ ide o podmienky ponúkané Ukrajine.