Bratislava 19. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Shipenkov/Pool Photo via AP)
Putin po správach o Bidenovom rozhodnutí udeliť Ukrajine povolenie na použitie rakiet „dlhého doletu“ schválil aktualizovanú ruskú jadrovú doktrínu
Hlavné tézy doktríny, ktorá je uzákonená dekrétom ruského prezidenta:
– Agresia proti Rusku a jeho spojencom zo strany nejadrovej krajiny podporovanej jadrovým štátom sa bude považovať za spoločný útok;
– Rusko môže použiť jadrové zbrane pri kritickom ohrození suverenity a územnej celistvosti seba a Bieloruska;
– medzi podmienky použitia jadrových zbraní patrí odpálenie balistických rakiet proti Ruskej federácii (takýmito raketami sú ATACMS – pozn. red.).
– jadrová odpoveď Ruskej federácie je možná v prípade „kritického ohrozenia jej suverenity“ aj konvenčnými zbraňami, v prípade masívneho štartu vojenských lietadiel, riadených striel, bezpilotných lietadiel, iných lietadiel a ich prekročenia ruskej hranice.
– Poskytnutie územia a zdrojov na agresiu proti Ruskej federácii je tiež dôvodom na jadrové odstrašenie.
Kľúčová zmena v ruskej jadrovej doktríne spočíva v tomto odseku: „agresia proti Rusku alebo jeho spojencom zo strany nejadrového štátu podporovaná jadrovými zbraňami sa považuje za spoločný útok.
Tento odsek je zjavne napísaný špeciálne pre vojnu na Ukrajine a má ospravedlniť možnosť Ruska použiť jadrové zbrane proti Ukrajine aj proti krajinám, ktoré Kyjevu vo vojne pomáhajú. Teda proti Spojeným štátom a ich spojencom v NATO.
Už skôr predstavitelia ruských orgánov na rôznych úrovniach vyslali signály, že Moskva by mohla použiť jadrové zbrane v prípade úderov západných rakiet dlhého doletu na jej územie. Konkrétne to včera jasne povedal predseda Štátnej dumy Volodin. Putin už predtým povedal, že takéto údery by znamenali priamu účasť západných krajín vo vojne proti Rusku. A dnes to vyhlásil Peskov.
„Použitie západných nejadrových rakiet Ukrajinou proti Rusku podľa novej doktríny môže znamenať jadrovú odpoveď,“ povedal Peskov.
Príznačné je aj to, že Putin schválil novú jadrovú doktrínu krátko po tom, ako sa v západných médiách objavili správy, že Biden povolil Ukrajine údery americkými raketami dlhého doletu proti ruskému územiu. Biely dom to zatiaľ oficiálne nepotvrdil.
Prečítajte si tiež
- Scholz nechce dodať rakety dlhého doletu Taurus na zásahy hlboko v Rusku
- Ako bude západ postupovať v prekračovaní ruských červených čiar pri použití rakiet s dlhým doletom
- Zelenskyj: Rakety dlhého doletu budú hovoriť samy za seba
- Ďalšia eskalácia: Po USA dali povolenie zasahovať ciele hlboko na ruskom území Ukrajine aj Francúzsko a Británia