Štokholm 10. júla 2023 (HSP/Hungarytoday/Foto:AP/Virginia Mayo)
Len pred niekoľkými dňami silné slová z Ankary a mlčanie z Budapešti vniesli viac neistoty do šancí Švédska vstúpiť do obrannej aliancie NATO počas budúcotýždňového samitu vo Vilniuse. Objavujú sa však náznaky, že diplomatické linky sú horúce a pomaly sa dosahuje pokrok. Informuje spravodajský portál Hungary Today
Minulý týždeň turecký prezident Recep Tayyip Erdogan polial studenou vodou niektoré príliš optimistické vyjadrenia ministra zahraničných vecí škandinávskej krajiny, keď povedal, že
“Skutočnosť, že Švédsko má očakávania, neznamená, že ich Turecko splní”.
Napriek tomu vo štvrtok zazneli hlasy z centrály NATO v Bruseli, že členstvo Švédska by mohlo byť na dosah. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že v pondelok zvolá stretnutie tureckých a švédskych lídrov pred samitom vo Vilniuse, ktorý sa uskutoční v utorok a stredu. “Dôležité je dosiahnuť výsledok v otázke vstupu Švédska na budúci týždeň,” dodal generálny tajomník.
Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström zasa novinárom povedal, že dúfa, že Ankara by mohla na budúci týždeň schváliť vstup jeho krajiny do NATO. “Dúfame a očakávame pozitívne rozhodnutie na budúci týždeň, ale chcel by som zdôrazniť, že to závisí od Turecka,” povedal švédsky minister zahraničných vecí.
Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan uviedol, že na to, aby Turecko schválilo svoje členstvo v NATO, bude musieť Švédsko preukázať, že sa budú uplatňovať oznámené zmeny a doplnenia zákona, najmä začlenenie zmien a doplnení protiteroristického zákona do svojho právneho poriadku. Švédsko podniklo niektoré kroky v súvislosti s požadovanými právnymi zmenami, napríklad zrušilo obmedzenia obranného priemyslu voči Turecku. “Legislatívne zmeny sa teraz musia premietnuť do praxe,” dodal turecký minister zahraničných vecí.
Zároveň počas pravidelnej tlačovej konferencie vlády Gergely Gulyás, minister riadiaci úrad predsedu vlády, uviedol, že Maďarsko prisľúbilo, že nebude blokovať vstup Švédska do NATO, hoci by to nebolo neopodstatnené z viacerých dôvodov.
“Sľúbili sme, že to neurobíme, a svoj sľub dodržíme”, povedal minister Gulyás.
Zmiernenie maďarského a tureckého postoja určite znamená, že intenzívne diplomatické úsilie pokračuje, napriek tomu by Stoltenberg aj Billström mohli optimistickými vyhláseniami predbiehať. Je jasné, že Maďarsko bude koordinovať svoj postoj k vstupu Švédska do EÚ s tureckou diplomaciou, ale vláda v Budapešti neviazala svoje hlasovanie na žiadny politický ústupok zo strany Švédska výmenou za ich členstvo. Neočakáva sa, že Švédsko upustí od spoločnej právnej námietky proti maďarským právnym predpisom o ochrane detí, ale urobilo malé gesto tým, že nevyzvalo na pozastavenie predsedníctva Maďarska v Rade EÚ v roku 2024, ako to urobili niektorí iní európski politici.