Za protiústavné bolo označené nariadenie, na základe ktorého mohli ľudia do verejných priestorov a hromadnej dopravy vstupovať len v prípade, že išli do práce, chceli poskytnúť pomoc chorému, vybaviť neodkladné záležitosti ako nákupy potravín či liekov, alebo sa vydali na prechádzku s rodinným príslušníkom.
V Rakúsku sa od polovice marca do konca apríla, teda v čase keď nariadenie platilo, pokutovalo vo veľkom. Len vo Viedni bolo obžalovaných 11500 osôb.
Podľa súdu nebolo správne vydať všeobecný zákaz, ale len zakázať vstup na určité presne popísané miesta či do niektorých regiónov. Vláda kancelára Sebastiána Kurza podľa ústavných sudcov v tomto pochybila.
Pokuty, ktoré už ľudia za porušenie zákazu voľného pohybu zaplatili, bude musieť štát vrátiť čo najrýchlejšie.
Aj pri uvoľňovaní koronavírusových opatrení sa podľa súdu dostala rakúska vláda do rozporu s ústavou.
To, že sa po Veľkej noci mohli otvoriť len obchody do 400 metrov štvorcových predajnej plochy, hobby markety a záhradníctva, zatiaľ čo ostatné obchody museli ostať zatvorené až do konca apríla, označil súd ako “neoprávnenú diskrimináciu”.
Nie všetko však bolo podľa súdu protizákonné. Takzvaný zákon o opatreniach proti Covidu-19 bol podľa sudcov v súlade s ústavou. Rakúska vláda sa tak vyhla tomu, aby musela platiť odškodnenie podnikom, ktoré svojim rozhodnutím na niekoľko týždňov uzavrela.
Andrea Lopatková