Viedeň 30. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)
V nedeľu sa v celom Rakúsku konali voľby do Národnej rady. Voliči rozhodli, ako sa rozdelia kreslá na nasledujúcich päť rokov, aké koaličné možnosti sa otvoria a kto dostane šancu stať sa kancelárom. Súčasnú vládu teraz vedie koalícia dvoch politických síl: Rakúska ľudová strana a Zelení. Vo voľbách však zvíťazila Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá býva označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú so ziskom 29,2 % hlasov
Mnohí Rakúšania sa obávajú o schopnosť svojej krajiny integrovať migrantov, najmä moslimov, a ich túžba po prísnejších imigračných zákonoch bola kľúčovou témou nedeľňajších volieb, ktoré po prvýkrát priniesli víťazstvo krajne pravicovej Strane slobody. Tento výsledok je potrebné vnímať v širšom kontexte. Víťazstvo FPÖ je ozvenou mnohých silných výsledkov krajne pravicových strán v celej Európe za posledné dva roky, keď sa etablované sily snažili zvládnuť masívny prílev žiadateľov o azyl a iných migrantov. Začiatkom tohto mesiaca zaznamenala nemecká protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko výrazné zisky v regionálnych voľbách. Tieto ohromujúce výsledky nasledovali po minuloročnom víťazstve Geerta Wildersa, holandského pravicového politika, v národných voľbách v Holandsku a po nástupe talianskej krajne pravicovej političky Giorgii Meloniovej k moci v Taliansku.
Predbežné výsledky
Rakúske ministerstvo vnútra zverejnilo predbežné výsledky parlamentných volieb: Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá býva označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú zvíťazila so ziskom 29,2 % hlasov, čo je o 13 percentuálnych bodov viac ako vo voľbách v roku 2019. Ide o najlepší volebný výsledok v histórii strany. Táto strana by tak mohla získať 58 mandátov. Rakúska ľudová strana (ÖVP) súčasného kancelára Karla Nehammera skončila druhá so ziskom 26,5 % hlasov, čo je o 11,1 percentuálneho bodu menej ako v roku 2019, a mohla by získať 52 mandátov. Na treťom mieste je Sociálnodemokratická strana Rakúska s 21 percentami hlasov a mohla by mať 41 mandátov. Volebná účasť bola 74,9 percenta. Očakáva sa, že výsledky, ktoré zahŕňajú aj sčítanie hlasov z absentujúcich volebných lístkov, budú zhrnuté tento štvrtok.
Postoj k sankciám a konfliktu na Ukrajine
Obe strany súčasnej koalície sú za zníženie závislosti krajiny od ruského plynu. Ako v auguste napísal denník Kurier, vládnuca koalícia sa dohodla, že do novej bezpečnostnej stratégie zahrnie aj vzdanie sa ruského plynu do roku 2027. Podľa denníka der Standard sa pritom plyn do republiky dodáva najmä z Ruska: v marci bol podiel dodávok na dovoze 93 %, v apríli 81 %, v máji 90 %. V absolútnych číslach Rakúsko v tomto období nakúpilo viac ruského paliva ako kedykoľvek od júna 2022. Slobodná strana Rakúska na čele s Herbertom Kicklom, ktorá vo voľbách vedie, takéto plány označuje za bláznivé a tiež vyzýva na politické, nie vojenské riešenie ukrajinského konfliktu.
Pohľad z Maďarska
Maďarský premiér Viktor Orbán zablahoželal Slobodnej strane Rakúska k víťazstvu v parlamentných voľbách a označil ho za historické. „Nové víťazstvo Patriotov (parlamentná skupina v Európskom parlamente) – historické víťazstvo FPÖ v Rakúsku! Gratulujeme Herbertovi Kicklovi!“ – napísal Orbán na sociálnej sieti X.
FPÖ spolu s maďarskou vládnucou stranou Fidesz a českou stranou ANO založili koncom júla parlamentnú skupinu Patrioti pre Európu, ktorá je v súčasnosti treťou najväčšou frakciou v Európskom parlamente. Predtým strane zablahoželal maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.
Pohľad zo Západu
Nástup pravicových síl v Rakúsku k moci a ich spolupráca s Maďarskom by mohli spôsobiť rozkol v EÚ v súvislosti s otázkou Ukrajiny, píše agentúra Reuters. „Krajne pravicové sily, ktoré sú považované za favoritov nadchádzajúcich rakúskych volieb, vytvorili spojenectvo s maďarským lídrom Viktorom Orbánom, ktoré by mohlo ohroziť už aj tak krehký konsenzus v EÚ v otázke Ukrajiny,“ uvádza sa v článku. Autor pripomenul, že Rakúsko, ktoré sa drží svojho neutrálneho statusu, nedodáva zbrane Ukrajine a napriek tlaku Bruselu stále udržiava obchodné vzťahy s Ruskom, najmä v oblasti dodávok zemného plynu.
Podobne kriticky sa vyjadruje aj POLITICO v článku „Rakúsko sa vracia do budúcnosti, keď voliči podporili krajne pravicovú stranu založenú nacistami“. Uvádza, že euroskeptická Strana slobody sľubuje vybudovanie „pevnosti Rakúsko“ a tvrdí, že výsledok volieb ju oprávňuje viesť budúcu vládu krajiny. FPÖ, ktorá je zameraná proti migrantom a je priateľská voči Rusku, získala rekordných 29 % hlasov, čím podľa predbežných výsledkov takmer zdvojnásobila svoj počet hlasov z posledných volieb a o približne tri percentuálne body predstihla stredopravú Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP), ktorá v súčasnosti vedie vládu. ÖVP utrpela rekordnú stratu a skončila s 26 percentami. „Dnešné výsledky nemohli byť jasnejšie,“ povedal Herbert Kickl, líder a hlavný ideológ FPÖ, pre rakúsku verejnoprávnu televíziu a zdôraznil, že jeho strana by mala viesť budúcu vládu. Sociálnodemokratická strana skončila tretia, pričom s 21 percentami zaznamenala najhorší výsledok vo svojej histórii. Zelení, ktorí v súčasnej vláde vládnu spolu s ÖVP, tiež zaznamenali prudký pokles podpory a skončili len s ôsmimi percentami. Ďalšími víťazmi večera boli liberálni NEOS, ktorí skončili s viac ako deviatimi percentami.
Podľa autorov je rakúsky krajne pravicový úlet ďalším znepokojujúcim signálom pre Európu, ktorý signalizuje, že nedávny nárast populistických síl nevykazuje žiadne známky oslabenia. Ak sa FPÖ podarí vytvoriť koalíciu, Európska únia bude čeliť euroskeptickému populistickému bloku, ktorý bude zahŕňať Rakúsko, Maďarsko a Slovensko a po voľbách v budúcom roku možno aj Českú republiku, uvádza POLITICO. FPÖ, ktorú v 50. rokoch 20. storočia založili bývalí príslušníci SS a ďalší nacistickí veteráni, v týchto voľbách kandidovala na platforme zameranej proti cudzincom a sľubovala vybudovanie „pevnosti Rakúsko“, ktorá by zabránila vstupu migrantov. Kickl sľúbil voličom, že ak mu dajú víťazstvo, bude slúžiť ako ich Volkskanzler alebo „ľudový kancelár“, čo je prezývka, ktorú kedysi používal Adolf Hitler. Strana bagatelizuje svoju nacistickú minulosť a snaží sa vystupovať ako antiestablišmentová alternatíva k hlavnému stredopravému a ľavicovému prúdu.
Rakúska ústava udeľuje posledné slovo pri nominácii ministrov a kancelára prezidentovi. Alexander Van der Bellen, bývalý líder Zelených, ktorý je prezidentom od roku 2017, sa netají svojou nechuťou voči Kicklovi a je nepravdepodobné, že by ho navrhol za kancelára. Napriek tomu by bolo pre prezidenta ťažké ignorovať silné výsledky FPÖ. To znamená, že strana má veľkú šancu vytvoriť spojenectvo so stredopravou stranou, ktorá vylúčila spoluprácu s Kicklom, ak FPÖ postaví na najvyšší post iného kandidáta.
Ďalšou možnosťou pre ÖVP by mohlo byť vytvorenie aliancie so sociálnymi demokratmi v dvojstrannej koalícii, hoci z predbežných výsledkov nie je ešte jasné, či by strany na to mali dostatok mandátov. Podľa niektorých pozorovateľov je pravdepodobnejšia trojkoalícia medzi ÖVP, sociálnymi demokratmi a liberálnou NEOS – teda s vylúčením FPÖ -, hoci takáto kombinácia by sa mohla ukázať ako nestabilná vzhľadom na to, že by vykazovala značné ideologické rozdiely. Trojkoalícia by sa mohla obrátiť proti FPÖ, pretože by posilnila jej protistranícky imidž. Ďalších päť rokov v opozícii by mohlo strane priniesť ešte väčšie víťazstvo.
„Varoval by som pred ignorovaním vôle miliónov ľudí,“ varoval Kickl v povolebnej diskusii s ostatnými lídrami strany v rakúskej televízii.
Hoci výsledok FPÖ bol v prieskumoch všeobecne očakávaný, napriek tomu to bol triumf strany, ktorá sa len pred piatimi rokmi zdala byť na pokraji krachu, keď sa zaplietla do rozsiahleho škandálu, ktorý spôsobil pád vlády. Aj keď takzvaná aféra Ibiza, ktorú vyvolalo tajné video, na ktorom vtedajší líder FPÖ hovorí o obchodovaní s politickými službami za peniaze, stále zamestnáva rakúske súdy, FPÖ sa pod vedením Kickla dokázala rýchlo obnoviť.
Rovnako však aj ÖVP sužuje séria korupčných škandálov vyvolaných vyšetrovaním kauzy Ibiza, ktorá v roku 2021 prinútila odstúpiť mladého kancelára strany Sebastiana Kurza. Napriek týmto prešľapom strana vytvorila v Rakúsku impozantnú politickú mašinériu a je takmer isté, že bude súčasťou budúcej vlády, ako je tomu od roku 1987. Jedinou skutočnou otázkou je, či bude riskovať ďalšiu koalíciu s FPÖ. Jej posledné dve spojenia s touto stranou – v rokoch 2000 a 2017 – sa neskončili dobre, aj keď ÖVP bola v hlavnej úlohe. Tentoraz by musela Kicklovej FPÖ prenechať vedúce miesto. Napriek naliehaniu vedenia ÖVP, že na dohodu s Kicklom nepristúpi, líder FPÖ nehádže flintu do žita. „Myslím si, že sa dočkáme nejakého pohybu,“ povedal v nedeľu večer novinárom.
Otázka migrácie
FPÖ, ako aj druhá v poradí, vládnuca konzervatívna Rakúska ľudová strana (OVP), sa vo voľbách opierali o sľuby sprísniť azylové zákony a potlačiť nelegálne prisťahovalectvo. Víťazstvo FPO zvýšilo obavy kritikov z nárastu krajnej pravice v Európe po volebných úspechoch Alternatívy pre Nemecko a Národného zjazdu vo Francúzsku v posledných mesiacoch, uvádza agentúra Reuters.
„Nech už bude vláda po voľbách vyzerať akokoľvek, som si istý, že bude pracovať na sprísnení azylového a imigračného práva,“ povedal pred hlasovaním profesor Walter Obwexer, poradca vlády pre migračné právo.
Počet ľudí v Rakúsku, ktorí sa narodili v zahraničí alebo ktorých rodičia boli v zahraničí, vyskočil od roku 2015 do minulého roka o viac ako tretinu a v súčasnosti tvoria približne 27 % z približne 9 miliónovej populácie.
FPÖ a ÖVP získali spolu viac ako 55 % hlasov a je takmer isté, že jedna z nich povedie budúcu vládu, čo živí očakávania, že Rakúsko, podobne ako susedné Nemecko a Maďarsko a Francúzsko, prijme prísnejšie pravidlá.
FPÖ spojila svoje tvrdé slová o prisťahovalectve s kritikou islamu. Táto otázka sa dostala do centra pozornosti minulý mesiac, keď polícia zatkla tínedžera so severomacedónskymi koreňmi pre podozrenie z prípravy neúspešného útoku na koncert Taylor Swift vo Viedni, ktorý bol inšpirovaný Islamským štátom. V rámci kampane s heslom „Pevnosť Rakúsko“ FPÖ presadzovala „remigráciu“ vrátane vracania žiadateľov o azyl do krajín ich pôvodu, najmä ak sa nedokážu integrovať, a obmedzovanie azylových práv. To znepokojilo niektorých, ktorí majú pocit, že strana, ktorá v kampani upustila od niektorých svojich polarizujúcich sloganov, démonizuje cudzincov.
FPÖ , ktorá neodpovedala na žiadosť o komentár, to popiera. Tvrdí, že žiadatelia o azyl vyčerpávajú štátne zdroje, a upozorňuje na trestné činy, ktoré niektorí z nich páchajú.
Prečítajte si tiež: