Linz 26. júna 2018 (HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)
Množstvo rakúskych firiem nenachádza nič pozitívne v sankciách EÚ proti Rusku. Naopak, masívne poškodili domácu rakúsku ekonomiku, konštatujú noviny Oberösterreichische Nachrichten (OÖN)
Vývoz EÚ do Ruska v rokoch 2013 až 2016 klesol o jednu tretinu na 72 miliárd eur a pokles vývozu v Rakúsku, resp. v Hornom Rakúsku predstavuje okolo 10%. “Počas hospodárskej vojny utrpeli hornorakúske spoločnosti aj vedľajšie škody,” konštatuje profesor ekonómie v Linzi Friedrich Schneider.
Výrobca pečiva Backaldrin na protiruské sankcie reagoval tak, že svoju výrobňu musel presunúť do tretej krajiny, aby mohol pokračovať v zásobovaní do Ruska. Šéf Peter Augendopler vraví, že v rýchlosti “z dnes na zajtra” muselo byť vykonané desaťmiliónové investičné rozhodnutie a len “o vlások” sa v Rusku udržal jeho 22-ročný trh. Backaldrin v súčasnosti pôsobí v samotnom Rusku.
Mäsokombinátu Münzbacher Greisinger po mnohých rokoch spolupráce od roku 1990 prakticky cez noc spadli tržby vo výške 13,5 miliónov eur, čo bolo viac ako 12,5% z tržieb. Výrobu museli presmerovať na iné exportné destinácie, ale museli pritom strojnásobiť obchodný tím. Do Ruska vyvážal kvalitné klobásy.
Škody spôsobené protiruskými sankciami pozorujú aj zástupcovia firiem, ktorých sa priamo nedotkli. Celkovo povedané, sankcie skôr poškodili, ako očakávane mali pomôcť.
Helmuth Huber, generálny riaditeľ Borbet Austria, obhajuje snahy o zastavenie protiruských sankcií. “Ukázalo sa, že sa nikto na tom nezbohatol, skôr by sa mali znížiť clá,” konštatuje.
S tým súhlasí aj Augendopler. Vyzýva rakúsku spolkovú vládu, aby patrične odpovedala. “Nesmieme byť súdnym úradníkom Spojených štátov, ktorí nás donútili k týmto sankciám,” dodáva.