Bratislava 31. januára 2024 (HSP/Foto:TASR – Marko Erd)
Prešli si ťažkými chvíľami, no sú to veľké bojovníčky, ktoré sa len tak ľahko nevzdávajú. Počas náročnej liečby sú si navzájom oporou, čerstvo diagnostikovaným pacientkam dávajú cenné rady ako sa zorientovať v novej situácii. Občianske združenie Amazonky, združujúce 540 pacientiek s rakovinou prsníka z celého Slovenska, si nedávno pripomenulo svoje desiate narodeniny. Tieto silné ženy majú jediný cieľ – vyliečiť sa a vrátiť sa čo najskôr do formy, k svojej práci a záľubám.
Na začiatku boli blogy onkologickej pacientky Evy Bacigalovej, ktoré postupne spojili aktívne ženy s diagnózou rakovina prsníka. O svojom ochorení chceli získať čo najviac informácií, a tak založili občianske združenie. Už v prvých rokoch mohli pre svoje členky ponúkať rôzne služby – psychologickú a sociálno-právnu pomoc, špecializované cvičenia či lymfomasáže. Organizovali besedy v nemocniciach, v školách, vo firmách. Popri šírení osvety o dôležitosti prevencie ochorenia sa Amazonky usilovali presadiť skríning rakoviny prsníka a dostupnosť inovatívnej liečby pre metastatické pacientky.
Starostlivosť o onkologických pacientov na Slovensku výrazne zaostáva za starostlivosťou a liečbou pacientov v iných krajinách EÚ. Aj na túto skutočnosť upozorňujú Amazonky spolu s ďalšími pacientskymi organizáciami na onkokonferenciách a apelujú na politikov, aby sa situáciou reálne zaoberali. Ako posledná krajina EÚ zaviedla Slovenská republika v roku 2019 skríningové programy, vrátane skríningu rakoviny prsníka (mamografie). V súčasnosti je u nás 22 preverených mamografických pracovísk. Zdravotné poisťovne pozývajú na toto vyšetrenie ženy vo vekovej kategórii od 50 do 69 rokov. Pozvánku však dostanú iba tie, ktoré nechodia pravidelne na preventívne prehliadky.
Od roku 2018 oceňujú Amazonky mamografické pracoviská, ktoré získali certifikát kvality od odbornej komisie pri Ministerstve zdravotníctva SR. S projektom „Ja som už bola“ vyzývajú ženy z celého Slovenska, aby nezanedbávali preventívne mamografické prehliadky. Kampaň „Stojíme za to“ sa zameriava na metastatické pacientky a nedostupné onkologické lieky. Amazonky organizujú množstvo aktivít, pozývajú ich do veľkých korporácií, kde šíria osvetu, uverejňujú svoje príbehy v médiách, apelujú na pravidelné samovyšetrovanie prsníkov i na návštevy lekára.
Rakovina prsníka postihuje približne 30-tisíc Sloveniek, lekári diagnostikujú ochorenie trom tisíckam žien ročne. V ostatných rokoch pribúda nových prípadov vo vekovej skupine žien do 50 rokov. Prekvapujúce je, že Bratislava má až o 80 percent vyšší výskyt rakoviny prsníka ako menej rozvinuté okresy na východnom Slovensku. Každý rok zomrie v priemere tristo Sloveniek zbytočne, pretože nechodia pravidelne (každé dva roky) na skríningové mamografické vyšetrenie. Onkokontrola dokáže odhaliť včasné štádiá rakoviny, ktoré sú veľmi dobre liečiteľné a zachránia mnohým ženám roky kvalitného života. Prevencia a včasná diagnostika majú zásadný vplyv na výsledky liečby.
„Prítomnosť ženy, ktorá bojovala s rakovinou prsníka, je pre pacientky v čase diagnostiky i v náročných fázach liečby na nezaplatenie. Pocit, že „nie som v tom sama“, je pre psychiku a následné zvládanie liečby mimoriadne dôležitý,“ hovorí Dominika Kormanová, predsedníčka OZ Amazonky. Zdravý životný štýl, pravidelný pohyb aspoň 150 minút týždenne, najmä chôdza, bicyklovanie či plávanie je pre onkologické pacientky nevyhnutný. Amazonky pravidelne organizujú relaxačné víkendy v kúpeľoch a nordic walkingové pobyty. V rámci Ružového októbra usporiadali vlani charitatívne golfové podujatie s cieľom edukovať širokú verejnosť o význame prevencie. A v septembri dokonca siahli na svoj zatiaľ najvyšší vrchol – v sprievode dvoch horských vodcov vystúpilo šesť Amazoniek, bývalých pacientiek, na Gerlachovský štít.
Občianske združenie Amazonky spolupracuje s lekármi špecialistami – onkológmi, gynekológmi, rádiológmi, plastickými chirurgami. Lekári vítajú možnosť, že majú kam nasmerovať novodiagnostikované pacientky po pomoc a podporu. Spolu s Amazonkami sa zúčastňujú na osvetových podujatiach, zameraných na život zachraňujúci skríning, ale aj na tlačových konferenciách, na besedách i v médiách. „V súčasnosti vieme poskytnúť modernú liečbu podľa aktuálnych štandardných diagnostických a terapeutických postupov. Aby bola liečba úspešná, nevyhnutná je aj spolupráca pacienta, jeho pozitívne psychické nastavenie. A v tomto smere nám Amazonky veľmi pomáhajú,“ dodáva klinická onkologička MUDr. Miroslava Malejčíková.