Moskva 19. júna 2018 (HSP/politexpert.ne/topwar.ru/Foto:static.politexpert.net)
Rusko promptne reagovalo na návrat americkej lietadlovej lode „Harry Truman“ a štyroch sprievodných plavidiel do východného Stredomoria, kam sa tieto presunuli v prvej dekáde júna tohto roku. V reakcii na túto skutočnosť už v polovici júna preplávali cez Bospor a Dardanely dve ruské korvety „Grad Svijažsk“ a „Velikij Usťug“, vyzbrojené krídlatými raketami „Kalibr“. Podľa ruského portálu „politexpert.net“ plánuje americký generálny štáb nové nálety v Sýrii. Pod zámienkou údajného bombardovania pozícií Islamského štátu sú však terčom amerických náletov obvykle pozície sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov zo susedného Libanonu, respektíve Iránu.
Korvety „Grad Svijažsk“ a „Velikij Usťug“ triedy 21631 (projekt Bujan-M) sú menšie, ale rýchle a obratné lode špeciálne vyvinuté pre boj s hladinovými plavidlami protivníka. Disponujú tiež silnou protivzdušnou a protiponorkovou výzbrojou. V októbri 2015 práve tieto korvety odpálili z Kaspického mora krídlaté rakety „Kalibr“ na základne Islamského štátu v Sýrii, ktoré svojim doletom a presnosťou šokovali všetkých protagonistov sýrskeho konfliktu. Ich domovským prístavom je síce námorná základňa v dagestanskej Machačkale v akvatóriu Kaspického mora, avšak začiatkom júna tohto roku sa obe korvety presunuli cez Volžsko-donský kanál do Azovského a následne do Čierneho mora.
Od začiatku vojenskej operácie ruských vzdušných a kozmických síl (VKS) v Sýrii v septembri 2015 pôsobí pri brehoch Sýrie taktiež stále zoskupenie ruských námorných síl. Trvalá prítomnosť ruskej eskadry vo východnom Stredomorí patrí medzi priority aktuálnej námornej doktríny Ruskej federácie (RF) do roku 2030.
Podľa vojenského experta Jurija Krutova je dislokácia ruskej eskadry pri brehoch Sýrie logickým opatrením v situácii, kedy USA organizujú vojenské manévre svojich námorných síl v tejto oblasti. Moskva musí týmto spôsobom reagovať na možné ohrozenie svojho pozemného a leteckého personálu, ktorý sa podieľa na plnení bojových úloh pri stabilizácii bezpečnostnej situácie v Sýrii na základe mandátu vyplývajúceho zo žiadosti legitímnej sýrskej vlády.
Šéf obranného výboru Štátnej dumy (dolnej komory) ruského parlamentu Vladimír Šamanov varoval USA pred pokusmi vyhrocovať konfrontáciu pri brehoch Sýrie s tým, že podobné snahy americkej strany „neprivedú k ničomu dobrému“.
Gabriel Gačko