Istý nemecký akvarista v roku 1995 kúpil “texaského raka” od amerického obchodníka netušiac, o čo ide. Vajíčka račích samíc nemuseli byť oplodnené, aby sa z nich vyvinuli mladé jedince. Vytvárali sa totiž “kópie matky” v procese známom ako partenogenéza.
Špecialisti na raky boli prekvapení, pretože nikto nič podobné nezaznamenal. Od roku 2003 tento nový druh vedci pomenovali “mramorový rak” (Procambarus virginalis).
“Každý má schopnosť reprodukovať sa. Každý z nich by mohol začať s novou populáciou,” hovorí Zen Faulkes, výskumník kôrovcov na Texasskej univerzite v Rio Grande Valley. Ako uvádza časopis The Atlantic, vedci zistili, že nie je len v nemeckom akváriu, ale aj vo voľnej prírode v Nemecku, Taliansku, vo Švédsku, Japonsku, na Madagaskare, ale aj na Slovensku. Jeho nakupovanie on-line je ale zakázané v Európskej únii a niektorých štátoch USA.
Po prvýkrát vedci úplne sekvenovali DNA týchto mramorových rakov pochádzajúcich z nemeckých obchodov a aj tých divoko žijúcich na Madagaskare. Zistili, že každý z nich je prekvapivo klonom a všetci pochádzajú od jedného pôvodného raka, ktorý nejako získal schopnosť reprodukovať sa sám.
Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je podľa vedúceho štúdie nemeckého biológa Franka Lyka, že mramorový rak je triploid, čiže má tri sady chromozómov na rozdiel od bežných dvoch. Nie je však jasné, či tieto tri sady chromozómov sú príčinou alebo dôsledkom schopnosti samočinného klonovania.
Lyko tiež spolupracoval s vedcami na Madagaskare, kde mramorový rak vytláča pôvodné druhy rakov. Je to totiž agresívny invazívny druh, ktorý sa vie prispôsobiť rôznym podmienkam. V posledných desiatich rokoch sa na Madagaskare odhaduje asi ich 100-násobné zvýšenie populácie. Je to silný útočník sladkovodných ekosystémov.
Aj preto je rak mramorový od roku 2016 na európskom zozname inváznych nepôvodných druhov. Nesmie sa do EÚ dovážať, obchodovať s ním, chovať, ba ani vypúšťať do prírody.