Bratislava 8. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Nemecká kancelárka Merkelová vo štvrtok pricestovala do Bratislavy, aby sa zúčastnila na stretnutí lídrov krajín V4. Pohľady na jej návštevu sa však líšia.
Kým napríklad podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v štvrtkovej diskusii kandidátov na prezidenta (Viac v článku) povedal, že Slovenská republika je v zahraničí vnímaná veľmi pozitívne, čoho dôkazom má byť aj štvrtkový summit V4 za účasti nemeckej kancelárky. “Angela Merkelová by azda nešla do krajiny spájanej s nejakými problémami. Je to ocenenie, že hráme naozaj dôležitú úlohu.” Vyzval médiá, aby pomohli vytvárať lepší obraz o EÚ, lebo často je vraj ťažké dostať na verejnosť pozitívne príbehy.
Šéf Inštitútu národnej politiky Rafael Rafaj však na sociálnej sieti vyjadril odlišný postoj. Pýta sa či nejde o protektorátny dohľad líderského štátu EÚ nad V4…
“Merkelová – klin medzi Vyšehradskou štvorkou? Ukáže sa. Skôr symbolické stretnutie,” uviedol Rafaj.
Najlepšie podľa neho médiám odpovedal jednoznačne český premiér Babiš. “Vyškolil najmä premúdrelú nemeckú novinárku o dotáciách do poľnohospodárstva, ktoré by sa mohli aj zrušiť… A Západ by asi skolaboval.”
“Tiež fakt, že 50 miliárd eur odchádza ročne na Západ v podobe dividend z V-4 je silný argument na prebudenie sa zo sna liberálov aj slniečkárov, ktorí do rozpočtu EÚ presadili namiesto kohéznych (rozvojových) fondov akési angažované školenia, prednášky a workshopy… no hrôza!”
Podľa Rafaja, asi to potrebujú na preškolenie migrantov a preplatenie nezamestnanosti zo spoločných zdrojov. “Ďakujeme, neprosíme! Nám to platí Soros a my zo štátneho.”
“Aj poľský premiér dobre bránil svoju krajinu a vyškolil Nemku, že u nich po zjednotení Nemecka ostalo v súdnictve 30% komunistických sudcov, kým v Poľsku 100% sudcov. Jednoducho stačí byť sebavedomý. Nie sme už protektorát… hoci vtieravé reči o priateľstve s Nemeckom zaváňali rétorikou 40. rokov, ale minulého storočia, ” podotkol Rafaj na margo niektorých vyhlásení napríklad slovenského premiéra.