Bratislava 6. júla 2020 (HSP/Foto:Facebook)
Šéf Inštitútu národnej politiky Rafael Rafaj upozornil, že skutočný odkaz sv. Cyrila a Matoda nemá v súčasnosti vo verejnom živote a v politike zastúpenie. Politické elity sa naopak podľa neho skôr správajú v rozpore s učením vierozvestcov
Rafaj v komentári na sociálnej sieti uvádza, že Cyril a Metod nám dali nové vízie o autochtónnosti a samobytnosti nielen v oblasti gramotnosti, vlastného jazyka a abecedy, ale aj princíp suverenity národa a štátneho jazyka.
“Sú príkladom, že nie kvantita, ale kvalita, nie moc, ale pochopenie a láska sú v živote národa rozhodujúce… Tak toto som napísal do stanoviska SNS ešte pred 7 rokmi a žiaľ, zisťujem, že všetko je stále aktuálne, ba sa situácia ešte zhoršuje. Tak si pripomeňme ich odkaz, na Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, štátny sviatok SR.”
Bývalý poslanec Rafaj si myslí, že ak by Cyril a Metod k nám prišli dnes, nechápali by, čo sa na Slovensku deje.
“Videli by hodnotový materializmus, (multi)kultúrny brak, fatalistické spoliehanie sa na pomoc cudzích, opätovnú jednostrannú fixáciu na Západ, klesajúcu úroveň a postavenie slovenčiny v médiách, školách aj vo verejnom živote a na verejných priestranstvách, cez deň zatvorené kostoly, hašterenie politikov…, ktoré viedlo o.i. 4. júla 907 pri Bratislave (Preslavovom meste = Presalavspurch) k prehre v bitke o Veľkú Moravu (Zem Slovenskú) so staromaďarskými kočovnými hordami.”
“Písomná kultúra, ani pôvodná tvorba, ani začínajúci spisovatelia, ani slobodné alternatívne (nemainstreamové) médiá nemajú dostatočnú alebo nijakú štátnu podporu. Ministerka kultúry, aj Programové vyhlásenie vlády dokonca kritizujú ‘štátnu kultúru’. Primeraný priestor nedostáva ani pôvodná slovenská ľudová hudba v médiách vysielajúcich na Slovensku…”
Rafael Rafaj dodal, že keby dnes prišli Cyril s Metodom na Slovensko boli by zhrození z neúcty k cyrilometodskej tradícii a veľkomoravskej histórii od niektorých verejných činiteľov, dokonca v hlavnom meste štátu a pravdepodobne by ostro polemizovali aj s niektorými historikmi spochybňujúcimi význam Veľkej Moravy a ich misie.
Cyrilometodské dedičstvo podľa neho nie je len o slávnej minulosti, ale najmä o sprítomňovaní tohto odkazu v súčasnosti. “Súčasná slovenská politika nemieni využiť slávny odkaz vierozvestov, vládna koalícia sa dokonca chystá meniť Preambulu ústavy. Tiež zbúrať potenciál cyrilometodského mosta medzi Východom a Západom a vytrhať duchovné a národné korene našej špecifickej identity i rozličnosti Európanov. EÚ nerešpektuje ani národnú, duchovnú, ani kresťanskú tradíciu Európanov a stále viac sa otvára cudzím duchovným a kultúrne nekompatibilným zdrojom.”
Rafaj uviedol, že v čase zákernejšej morálnej a hodnotovej krízy v Európe a najmä v únii ako je tzv. korona kríza, by sme sa mali viac oprieť o vlastnú duchovnú tradíciu a prispieť k zásadnej hodnotovej spoločenskej zmene. “Najskôr však musíme zmeniť mocenské pomery a nastavenie priorít na Slovensku v prospech autochtónneho nositeľa duchovnej aj jazykovej kultúry, suverenity, zvrchovanosti, štátnosti a aj moci, ktorej sa neustále niekto zmocní, len aby vládol v prospech cudzích, a nie svojich,” dodal na záver.
Jaroslav Zajac