KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Radovan Bránik: Hľadá sa druhé líce islamu, jeho pápež a Vatikán

Bratislava 29. januára 2015 (HSP/Foto:FB)

 

„Skúmal som islam dlhé roky, no trvalo dlho, kým som pre seba našiel hlavné rozdiely,“ uvádza na svojom blogu Radovan Bránik

Zvláštne. Islam má s kresťanstvom nepopierateľne veľa spoločného, no niekoľko vecí mu v porovnaní s vierou cirkvi Ježiša Krista chýba. Skúmal som islam dlhé roky, no trvalo dlho, kým som pre seba našiel hlavné rozdiely. Vôbec sa nepokúšam o teologickú analýzu, na to sa teológii primálo rozumiem, zaujímajú ma praktické aspekty a problémy súvisiace s tým, že islamu v porovnaní s kresťanstvom niečo strašne dôležité chýba.

Na snímke Radovan Bránik

Islamu úplne chýba jednotné riadenie. Frfľajúc na konzervatívny Vatikán si často neuvedomujeme, že je vlastne úplne skvelé nejaký mať. Keď pre nič iné, tak aspoň práve pre tú možnosť frflať. Môžete milovať, alebo nenávidieť pápeža, môžete sa pokúšať hľadať slabé miesta, tešiť sa z rozdielov, skutočných, či zdanlivých, medzi tým, čo povedal pápež a medzi vyjadreniami našich (ne)milovaných biskupov. Nejaké možno aj nájdete, no spoľahlivá subordinácia je nepopierateľným faktom. Čo povie Vatikán platí, keď vám to príliš ujde, exkomunikujú vás a viac do klubu nepatríte. Keď potom vyvediete niečo bláznivé, nemá to už nič spoločné s kresťanstvom. Ste blázon, odpadlík, heretik. Schluss. Pápež je politikom pevne ukotveným vo vzťahoch s inými politkmi, možno mu zavolať, keď je problém a viete, že práve hovoríte s lídrom. Môžete s ním súhlasiť a aj nie, môžete s ním byť v spore, často aj vášnivom, no podstatné je, že to môžete robiť slobodne. Akokoľvek to znie nepravdepodobne, akokoľvek sa vaša myseľ vzpiera tomu uveriť, je kresťanstvo v jeho civilizovanej podobe navýsosť demokratickým elementom.

Nič také vám islam neposkytuje. Nemá jednotné velenie, nie je nik, kto by povedal, ako to bude a hotovo. A tak vám jeden imán zodvihne mandle a tlak a než sa stihnete zľaknúť, je tu zas iný a dojemne zmierlivo vás chlácholí. Upokojí vás, na chvíľu zas podľahnete ilúzii, že hádam až také zlé to nemôže byť, kým vás z nej neprebudí odrezaná hlava neverca v rukách zamaskovaného hipstera, čo dávno pochopil, ako na vás. Milujete instantné obrázky a videá, čo majú menej, ako 30 sekúnd a oni si dávno osvojili remeslo scenára a hlavne chirurgicky presného strihu. Či skôr ovládli umenie zlatého rezu. Ostrého, ako meč. Vedia presne, čo (ne)chcete vidieť. Keď potom nejaký prevzdelaný vedátor tvrdí, že útok na redakciu Charlie Hebdo nemá nič spoločné s islamom, klame a mýli sa a zároveň má pravdu. Rovnako ten, čo medzi streľbou a islamom vidí jednoznačný súvis. Mýlia sa obaja a obaja majú pravdu. Pretože islam, ako niečo konkrétne a uchopiteľné neexistuje. Vôbec. Islamov sú v skutočnosti stovky, možno tisíce, lokalizované verzie sa často navzájom odlišujú tak, že je problém nájsť medzi nimi nejaké spoločné znaky. Sú miesta na svete, kde je islam skutočným generátorom pokroku, kde prispieva k pokoju a pomáha udržať pri živote miestnu verziu pokusu o demokraciu, no už o krajinu ďalej je to nástroj genocídy. Iba sa volajú rovnako, no jeden od druhého sa v skutočnosti galakticky líšia.

Nie, islam nie je príčinou terorizmu. Terorizmus nie je v jeho génoch. Zato však islam je často v génoch teroristov, práve pre jeho neuchopiteľnosť a zneužiteľnosť. Islam dokáže bez kontroly metastázovať do najroztodivnejších foriem bez toho, aby sa v nejakom tajnom riadiacom centre zúrivo rozblikali červené kontrolky pripravujúce svet na blížiacu sa katastrofu. Vatikánu sa často vytýka politika a politikárčenie, vraj je to v priamom rozpore s vierou a bohom, nuž ale skúste sa pozrieť na to, ako dokáže zamávať burzami nepolitický islam. Na rozdiel od Vatikánu neposkytuje ani len ilúziu možnosti kontroly a dohody. Nepripúšťa kompromis a aj keby ste sa s jedným imánom dohodli, iný naňho bez rozpakov uvalí fatwu a je vymaľované.

Je to trochu zvláštne, ale v podstate logické. Keď jeden moslim povie, že útoky v Paríži nemajú nič spoločné s islamom, veríme mu to, alebo aspoň veľmi chceme veriť. Keď druhý strieľa do hlavy redaktora s výkrikom Alláhu Akbar na perách, nechceme mu to veriť celkom iste. V krajine, ktorá si od detstva doslova bahní v pocite viny sa nesmierne darí intelektuálom, ktorí dve tretiny životnej energie venujú snahe presvedčiť nás, že bezprecedentné násilie nemá nič spoločné s islamom, zato však na kresťanoch nenájdu suchej nitky. Skúste si spomenúť: nechceli ste dojesť nejakú odpornú žbrndu a odpoveďou bol povzdych, že ste nevďační, lebo čo by deti v Afrike dali za také jedlo.. Nepáčili sa vám nejaké šaty? Chyba. Od malička vám vtĺkali do hláv, že chudobné deti by teda určite neprotestovali. Stratili ste pero, zošit, zabudli ste si napísať domácu úlohu? Čujme: deti v Afrike by do školy chodili aj v nedeľu, keby mali tú možnosť. Nedojedol si rohlík? Sviniar, odtrhol si ho práve od úst malému bezmennému príslušníkovi inej kultúry vzdialenému len 12 325 kilometrov, toť za rohom.

Nenechajte sa oklamať prvým dojmom. Koncept dedičnej viny je síce integrálnou zložkou kresťanskej viery, no do hláv nám pocity viny ešte aj za to, že vôbec dýchame vtĺkajú hlavne neomarxistické dietky zazobaných rodičov, čo niekde v podvedomí vedia, že sa o vlastný blahobyt nijako nezaslúžili. Aby im v tom nebolo tak strašne ťažko, snažia sa rozložiť svoj mindrák rovnomerne na ostatné obyvateľstvo. Tento trend sa stáva moderným náboženstvom, denne nás presviedčajú, že máme cítiť vinu za to, že vdychujeme príliš veľa vzduchu, čo potom iným chýba a že to, čo vydychujeme je príliš nekvalitný plyn a že keď to preženieme, zohreje Slnko celú atmosféru a doplatia na to práve tie nešťastné deti v Afrike. Jeme priveľa, primálo, a keď náhodou jeme správne množstvo, tak určite úplne nevhodné jedlá, ktoré museli do Bratislavy priviezť velikánske železné lode zanechávajúce tááákúto veľkú uhlíkovú stopu. Dali ste si dnes ráno banán? Smola. S posledným sústom ste odjebali jeden a pol veľryby. Tento zložitý systém (seba)obviňovania dosiahol stupeň blízky dokonalosti. V Európe je prakticky nemožné prežiť ani deň bez toho, aby ste niekomu na druhej strane sveta strašne neublížili.

Nechceným následkom tohto spôsobu uvažovania je neuveriteľný paradox. Objavilo sa nechutne veľa mudrcov naznačujúcich, že si za to (teror a zabíjanie) vlastne môžeme sami (Slováci, Európania, obyvatelia Obce Kočín – Lančár a aj Šterusy). A že vlastne útočníci sú tak trochu aj obeťami a vlastne by sme sa mali zamyslieť nad svojimi vinami (známa pesnička) a pátrať vo svojej duši a v minulosti, či sme si náhodou niekedy nepomysleli niečo, čo bolo tak trochu politicky nekorektné. Lebo ak áno, tak sa vlastne ani netreba čudovať. Že ja žijem tu a tu ma aj napadla nekorektná myšlienka, zatiaľ čo zabili niekoho úplne iného niekde úplne inde? No, dobre, táto logika má ešte nejaké nedostatky. Ale aj tak, môžeme si za to sami. A nielen to: ak niekde príslušníci inej kultúry niekde ďaleko žijú nekultúrne a ako prasce, tak bez ohľadu na realitu je vina zasa len u nás, lebo sme ich to lepšie nenaučili. Zdroj tejto zarážajúcej omnipotentnej fantázie ma veľmi zaujíma a so mnou by iste zaujímal aj legendárneho Freuda.

Zvláštne. Tí istí ľudia vám budú svätosväte tvrdiť, že keď muž znásilní ženu, tak je jednoznačne vinný (a samozrejme aj je) a že ona s tým nemá nič spoločné, aj keby išla pripitá v minisukni nočnou Sereďou (a samozrejme, že nemá, lebo nik nemá právo znásilniť žiadnu ženu bez ohľadu na jej stav a oblečenie, či vyzlečenie). V okamihu, keď dôjde na islam, bazálna logika odrazu neplatí a útočník už nie je útočníkom a obeť nie je tak celkom obeťou. Zrelativizujeme čokoľvek, len aby v nás niekto náhodou neodhalil islamofóba.

Smieť toto celé povedať bez rizika, že vám niekto preženie hlavou guľku je dôkazom toho, že kresťanstvo je bezpečným spôsobom viery pre túto krajinu a aj pre všetky naokolo. Za prejavenie odlišného názoru vám na Slovensku hrozí hádka, spor, referendum, či – v najhoršom prípade – facka od niekoho, kto to s tým druhým lícom tak celkom nepochopil. Kresťania a Vatikán sú v boji o budúcu podobu nášho sveta vašimi spojencami, nie nepriateľmi. Stoja na strane lesieb, gejov, transsexuálov a aj na strane darebákov, hoci by im všetkým radi tak trochu nadiktovali, ako sa správať, lebo sa zúfalo neradi menia a rovnako neradi menia svoje zvyky. Cítia sa nepríjemne, keď vidia niečo, čo považujú za nesprávne, no nerobia nič iné, ako robíte vy, keď sa potuteľne usmievate popod nos sledujúc ľudí smerujúcich v nedeľu ráno do kostola a sýtite sa slastným pocitom mentálnej nadradenosti. Pocit, že sme lepší, ako tú druhí je vlastný nielen kresťanom, rovnako vy sami si tým vylepšujete pozíciu vo vlastných očiach. Cítime prevahu, keď posielame tým hlúpejším obrázkový návod na zasunutie vlastného názoru do konečníka, lebo veď právo naň majú iba tí lepší. Smejeme sa veriacim za odpustky a potom hádžeme drobné, čo nám nadúvajú peňaženku do priesvitnej makety domčeka v mekáči s pocitom úľavy, lebo sme sa na pár sekúnd vykúpili z viny.

Porovnávať islam s kresťanstvom je v podstate nefér. Tieto dva fenomény sa líšia viac, než povestné hrušky od jabĺk. Je zbytočné sa pokúšať dokázať, či je lepšie jedno, alebo druhé, pretože na strane islamu si môžete vybrať niekoľko úplne odlišných vzoriek. Islam je prázdym zrkadlom, je projekčným plátnom, na ktoré si môže každý premietať svoj vlastný obraz. Vedecky môžete dokázať, že od moslimov nehrozí žiadne riziko a vzápätí tým istým postupom zistiť, že sú pre Slovensko extrémnym nebezpečenstvom. Hodnotiť samotný islam je teda zbytočné a ani nám to, rešpektujúc rozhodnutie ľudí vyznávajúcich túto vieru, neprináleží. Preto sa treba zamerať skôr na niečo, čo možno nazvať spoločenskou nebezpečnosťou tohto javu.

Keď bude hroziť problém s kresťanmi, môžete zavolať pápežovi. Komu však zavoláte, keď bude hroziť problém s islamom? Kresťanstvo je stáročia overeným a posledných pár desiatok rokov aj spoľahlivým integračným prvkom Európy. Vsadiť naň je stávkou na istotu a cenou za túto voľbu je mierny diskomfort spojený s desivou predstavou, že budete možno musieť pristúpiť na isté spoločenské kompromisy a že akákoľvek rýchla moderna nebude mať u nás na ružiach ustlané. Islam je však krokom úplne do neznáma a aj keby vstúpil na scénu v jeho najpokojnejšej forme, neexistuje absolútne žiadna záruka, že sa o desať rokov nekontrolovateľne nepremení na niečo úplne iné.

Islam nie je ani zlý a ani dobrý nie je. Je však zneužiteľný spôsobom, ktorý musí rozozvučať výstražnú sirénu v každej, čo i len trochu príčetnej hlave. Vzhľadom k chýbajúcej organizačnej štruktúre a obrovským rozdielom medzi jeho jednotlivými regionálnymi mutáciami sa nedá spoľahnúť na žiadnu z relatívnych istôt, ktoré poskytuje obyvateľom tohto životného priestoru kresťanstvo. Môcť byť nahnevaný a podráždený a cítiť sa nerešpektovaný v debate o referende totiž nie je zlé, akokoľvek to subjektívne vnímame inak. Ide naopak o bezprecedentný luxus, aký vás prakticky v žiadnej krajine s dominantným islamským vplyvom nemá ako postretnúť. Na to by bolo dobré nezabudnúť, kedykoľvek dostanete chuť porovnávať lokálnych topiteľov mlynským kameňom s psychopatickými vrahmi z Paríža. Akokoľvek ide o lákavú skratku, je mylná a chorá z podstaty. Skúste si na sekundu predstaviť túto paralelu dovedenú do reality: do redakcie satirického časopisu v Jemene vrazia po zuby ozbrojení Branislav Škripek a Štefan Kuffa (Štefan, odpusť ten príklad) a s výkrikom „Ježiš je veľký!“ zastrelia jedenásť redaktorov a ďalších ľudí zrania. Časopis totiž v minulosti uverejnil karikatúru Ježiša Krista. Obaja páchatelia potom na úteku zastrelia policajta, neskôr vrazia do obchodu s kuskusom a vraždia ďalej nehodných islamistov. No.

To naozaj? Naozaj veríte, že by niečoho takého boli schopní? Štefan Kuffa by už predsa dávno mohol vraždiť bez kúpy jedinej letenky do Jemenu a celkom iste by mohol, ak by chcel, vpáliť guľku do hlavy lokálneho cynického nímanda, ktorý sa hojí zásadne len na kresťanoch. On sám neomylne cíti, že mu od nich nič podobné násilnej reakcii nehrozí ani v prípade, že by sa stretli na ulici. Možno aj preto, že na rozdiel od Ježiša Krista neponúka islam útočníkom ani v jeho najcivilizovanejšej verzii druhé líce.

Radovan Bránik

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Rakúsko počas pandémie podporí samosprávy sumou 1 mld. eur

Viedeň 25. mája 2020 (SITA/AP/HSP/Foto: Austria at EU Twitter)   Rakúska vláda schválila balíček pomoci v sume jednej miliardy eur, ktorej cieľom je podporiť mestá a obce počas pandémie koronavírusu Rakúsky minister financií Gernot Blümel v pondelok uviedol, že tieto peniaze sa použijú na pomoc materským a základným školám a…

Japonsko poskytne firmám poškodeným pandémiou ďalších 100 bil. jenov

Tokio 25. mája 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Kyodo News-Yoshitaka Sugawara)   Japonská vláda pripraví nový balíček finančných stimulov v objeme približne 100 bil. jenov (JPY). Zmyslom balíka je poskytnúť peňažnú pomoc firmám postihnutým pandémiou koronavírusu Informoval o tom v pondelok japonský premiér Šinzo Abe na tlačovej konferencii, na ktorej vyhlásil celoštátne ukončenie núdzového…

Na internet unikla databáza záznamov o miliónoch thajských používateľoch internetu

Bratislava 25. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na internet unikla databáza, ktorá obsahovala osem miliárd záznamov o internetovej aktivite miliónov používateľov v Thajsku. Databázu objavil bezpečnostný výskumník Justin Paine, ktorý v blogovom príspevku informoval, že na prístup do nej dokonca nebolo potrebné heslo Obsahovala pritom dáta, na základe ktorých by si…

Video„Kotleby“ reagujú na slová premiéra o tom, že mali stáť za blokádou diaľnice

Bratislava 25. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Predseda vlády Igor Matovič sa v nedeľu večer a v pondelok dopoludnia na Facebooku vyjadril ku chystaným protestom majiteľov fitnescentier, ktorí napokon zvolili pokojnejšiu formu pomalej jazdy na diaľnici D1. Podľa Matoviča však "Kotleby" trvali na niekoľkohodinovej blokáde. Aj preto Matovič navrhoval protesty…

Prokurátor Generálnej prokuratúry podal obžalobu na Jozefa R. obvineného z vraždy Ernesta Valka

Bratislava 25. mája 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prokurátor Generálnej prokuratúry SR (GP) Jozef Kandera podal v pondelok na Okresný súd Bratislava I (OS) obžalobu na obvineného Jozefa R. z vraždy advokáta Ernesta Valka. TASR o tom informoval prokurátor GP SR Kandera. Pre TASR to potvrdila aj hovorkyňa GP SR…

Ravasz: Nárast nezamestnanosti spôsobený koronakrízou môže byť oveľa väčšou výzvou, než vírus samotný

Bratislava 25. mája 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bývalý rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz (Most-Híd) reagoval na posledné čísla, ktoré ukazujú, že miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v apríli tohto roka stúpla skoro o 1,4 percentuálneho bodu, čo je jedno z najhorších čísiel v histórii Slovenska V porovnaní s marcom na Slovensku…

V Likavke spadlo auto z mosta, jedna osoba neprežila, druhú previezli do nemocnice

Bratislava/Ružomberok 25. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:HaZZ Facebook)   Hasiči zasahujú pri tragickej nehode v Likavke v okrese Ružomberok. Vozidlo z doposiaľ nezistených príčin zišlo z mosta a po páde zostalo prevrátené na streche Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, vo vozidle sa nachádzali dva osoby,…

VideoVeci Verejné Romana Michelka: Fico alebo Pellegrini, Matovič zas „nesklamal“

Bratislava 25. mája 2020 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)   Matovič sa zas vyznamenal, fatálne zlyhal pri presadzovaní „Domácej karantény“. Sebareflexia nulová, zato jeho arogancia je nekonečná. Nebol schopný priznať si svoju chybu, nemal ani toľko súdnosti, aby rozšíril testovací režim aspoň na tých, ktorí boli na hraniciach. To by však musel priznať svoju…

Korčok: Riziko rozširovania epidémie do zahraničia je zo strany SR najnižšie

Bratislava 25. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Riziko rozširovania epidémie do zahraničia je zo strany Slovenska najnižšie. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý v pondelok počas videokonferencie, ktorej hlavnou témou bola koordinácia krokov pri zvažovanom uvoľnení obmedzení v prípade hraničných režimov, hovoril s…

VideoFico: „Pred rokom Matovič rozdával protestujúcim kávu a čaj, no dnes na nich vyťahuje obušok“

Bratislava 25. mája 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico sa vo videu pustil do súčasného premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Vyčíta mu, že kým v minulosti podporoval rôzne protestné akcie a blokády ciest, dnes ich kritizuje a zakazuje Fico v úvode videa pripomenul približne rok staré Matovičovo…

U jedného zo zamestnancov ministerstva vnútra sa potvrdilo ochorenie COVID-19

Bratislava 25. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   U jedného zo zamestnancov Ministerstva vnútra (MV) SR sa potvrdilo ochorenie COVID-19 Pre TASR to potvrdil hovorca MV SR Peter Lazarov, upozornil na to Nový Čas. Budovu rezortu vnútra podľa Nového Času počas víkendu dezinfikovali a zamestnancov do nej vpustili o 9.00 h…

Goga k rokovaniam vo vnútri EÚ o ekonomickej pomoci: „Merkelová otočila o 180 stupňov. Nemci vyjdu v ústrety tým, že finančné zdroje nebudú použité ako pôžička, ale ako dotácia“

Bratislava 26. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Podľa vládneho poslanca Národnej rady za stranu Sme rodina Ľudovíta Gogu medzi lídrami Európskej únie dochádza v otázke formy a celkovej výšky ekonomickej pomoci pri koronavírusovej kríze ku výrazným posunom Goga v nedeľu na Facebooku upozornil, že nemecké periodiká avizovali zmenu postoja vlády…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Bezprecedentný čin pápeža alebo prečo nie je ešte na Slovensku Auribus?

Bezprecedentný znamená, že to v histórii nemá obdobu. Z Argentíny je do Chile nie až tak ďaleko. Pápež z Argentíny si našiel čas vypočuť si novinára, ktorý bol jednou obetí pedofilného predátora medzi kňazmi. Po troch dňoch hearingu prišlo rozhodnutie, že všetkých 34 čílskych katolíckych biskupov podá spoločnú demisiu. Rok…

Kde sú obhajcovia života?

Po vypočutí podcastu s Annou Záborskou som pochopil, že sa na ňu  nemôžeme spoliehať pri prekladaní návrhu zákona, ktorý by zlepšoval potraty zrušením bezdôvodného zabíjania nenarodených detí

Premiér urazil státisíce ľudí, prechádza mu protiústavnosť, prejde mu aj štátny terorizmus?

S publikovaním tohto blogu som čakal na výsledok istej plačovky. Nuž, vôbec ma neprekvapili. Premiér 19. mája urazil státisíce ľudí, dodatočná cenzúra to už nenapraví, všade na svete by musel odstúpiť. Mňa môže uraziť len inteligent a pokiaľ viem, náš pes najviac brechal na potkanov. V nasledujúcich riadkoch budem veľmi otvorený, ale zostanem slušný.…

Za čo bojovali poľské eskadry smrti na Ukrajine?

Už 11. mája 2014 pristálo na letisku v Kyjeve lietadlo v utajení, ktoré obsluhoval vojenský personál miesto civilistov. Náklad pozostával z uniforiem NATO, 500 balíkov amfetamínu a kontajnery označené značkou pre jedovaté látky. Na príkaz kyjevského riaditeľstva SBU (ukrajinská tajná služba), vojaci ani náklad neboli nikým kontrolovaní. Náklad sprevádzal agent CIA Richard Michael. Spolu…

Domáce väzenie pre Európanov , amnestia pre migrantov

Kým Európa zažíva bezprecedentný hospodársky šok a desiatky miliónov Európanov prišli o živobytie, ilegálnym migrantom je v Európe automaticky poskytované bezplatné bývanie a bezplatná zdravotná starostlivosť. Európske vlády využívajú pandémiu koronavírusu ako dymovú clonu na udeľovanie hromadných amnestií – k legalizácii pobytu – stovkám tisíc ilegálnych imigrantov z Afriky, Ázie…

Ohrozuje 5G zdravie a život?

„Komplexný systém zbraní hromadného ničenia, ktoré sa rozmiestňujú na našom území ako neškodné systémy mobilnej komunikácie“ – tak charakterizoval 5G technológiu v spektre milimetrových vĺn ruský plukovník Vladimír Charsijev, vojenský špecialista, bývalý spojár KGB. Iný názor má slovenský minister dopravy Andrej Doležal, ktorý na otázku, či 5G škodí zdraviu ubezpečoval: „Ako…

TopDesat

Najhlasnejšie svetové kapely vytvárajú zvukom seizmické vlny

0

Na Nový rok sa Zhongwen Zhan pripojil k stovkám tisícok divákov v kalifornskej Pasadene na Sprievode ruží. Vtedy už vedel, že seizmické vlny prúdia celým mestom. Seizmická vlna je typ vlnenia, ktoré je vyžarované pri deformácii hornín. Táto deformácia môže byť spôsobená zemetrasením, výbuchom, zrútením skalného masívu a pod. Seizmické vlny zaznamenávajú seizmometre a analýza týchto záznamov…

Jana z Arku alebo Panna Orleánska: 1. časť

0

V dvojdielnom článku sa pozrieme na Pannu Orleánsku (nazývaná aj Jana z Arku) – svätú kacírku, ktorá je jednou z najkontroverznejších postáv európskeho stredoveku. Napriek mnohým hrdinským činom bola odsúdená na trest smrti upálením za kacírstvo. Tí, čo ju nevideli umierať na vlastné oči v horúcich plameňoch, neverili, že je naozaj mŕtva. Povrávalo sa, že…

Príroda si vždy nájde cestu, aby po nás zaujala svoje miesto

0

Čo sa stane s naším prostredím, keď z neho odídu všetci ľudia? Príroda si vždy nájde cestu, ako miesto získať späť do svojej moci a vrátiť mu zašlú krásu. My ľudia neustále transformujeme krajinu a zanechávame po celom svete nezameniteľné znaky o tom, že nám planéta akosi patrí. Tieto stopy ale…

Puzzle, ktoré preveria tvoju trpezlivosť

0

Pre mnohých z nás sú skladačky puzzle ideálne na kvalitné strávenie nejakého času samého so sebou alebo spolu s našimi rodinami. Aby uspokojili vkus najnáročnejších fanúšikov puzzle, výrobcovia nás stále prekvapujú novými a komplikovanejšími hádankami a niektoré z nich ťa skutočne prinútia uvažovať a zapotiť sa pri ich skladaní. Úplne priehľadná skladačka,…

TOP10: Najdrsnejšie filmové matky, z ktorých ide strach a rešpekt

0

Nedávno sa oslavoval Deň matiek, a tak by sme mohli dať trochu uznania aj týmto dámam na filmovom plátne. Ani najdrsnejšie matky ale nemajú práve najlepšie deti. Možno by si aj ty viac poslúchal ako malý, keby tvoja mama ovládala perfektnú hru s katanou alebo dokázala odstreliť muža na niekoľko…

Obrovská záhadná kresba v púšti Atacama: 2. časť

0

Pokračujeme druhou a zároveň poslednou časťou článku o gigantovi v púšti Atacama. Ako sme si už v prvej časti povedali, gigantov význam a spôsob, ako ho tvorcovia vytvorili, ostáva naďalej záhadou. Ponorme sa opäť do problematiky otázok a odpovedí. Erózia zeme aspon z časti poodhaľuje záhadu, alebo možno naopak, ešte viac ju zamotáva. Všeobecne existuje tvrdenie, že…

Vo svete IT

Huawei inovuje 5G. Ohlásil technológiu CableFree, ktorá vylepšuje pokrytie a je menej náročná na konštrukciu

0

Čínsky výrobca smartfónov a inovátor vo viacerých odvetviach technológií vylepšuje existujúcu 5G technológiu. Hovorí, že vylepšuje pokrytie a je menej náročná na konštrukciu. Spoločnosť o technológii informuje prostredníctvom tlačovej správy. Huawei estimates that by 2025, global data will total a stunning 180 ZB. This might strike fear into many enterprises,…

Digitálna rovnováha od Google Vám možno už čoskoro odhalí, prečo máte problémy so spánkom

0

Digitálna rovnováha je funkcia, ktorú spoločnosť Google priniesla najprv pre telefóny Pixel a neskôr ju uvoľnila aj pre ďalšie smartfóny. Vo svojej podstate slúži na to, aby sme pochopili ako reálne narábame so smartfónom. Monitoruje napríklad notifikácie, počet odomknutí telefónu, ako využívame jednotlivé aplikácie a podobne. Okrem iného ponúka aj…

Redmi 10X: Pozrite si veľký prehľad doteraz známych špecifikácií jedného z najočakávanejších 5G smartfónov

0

Zariadenie Redmi 10X má byť predstavené už v priebehu zajtrajšieho dňa. Prezradil to plagát zverejnený spoločnosťou ešte 18. mája. Medzičasom však spoločnosť zdieľala viacero informácií, ktorých prehľad si môžete pozrieť nižšie. Redmi 10X: Najdostupnejší 5G smartfón? Zariadenie podľa zverejnených informácií má byť poháňané procesorom od spoločnosti MediaTek, konkrétne modelom Dimensity…

Medzi dvoma hlavnými rivalmi, Huaweiom a Samsungom, sa v dôsledku sankcií zo strany USA črtá spolupráca

0

Nie je žiadnym tajomstvom, že americká vláda uvalila na Huawei nové kolo sankcií, ktoré spoločnosti znemožňuje spoluprácu s TSMC. Spoločnosťou, ktorá pre 2. najväčšieho výrobcu smartfónov dodáva procesory Kirin. Zatiaľ čo v priebehu posledných dní sa objavili informácie, že Honor uvažuje nad kooperáciou s MediaTekom, tak materská firma hľadá riešenie…

Americké vesmírne sily budú cvičiť vojakov pre „vesmírny boj“. Aktuálne chcú 16-tisíc vojakov

0

Americké vesmírne sily sú šiestou a zároveň najmladšou nezávislou odnožou amerických ozbrojených síl. Od svojho vzniku založili veliteľstvo, prebrali posádku zo vzdušných síl a dokonca vydali aj verbovacie video, ktoré si môžete pozrieť nižšie. V ich najnovšom oznámení sa Vesmírne sily vyjadrili,  že chcú začať s tréningom, ktorý by cvičil…

Vedci zostrojili umelé neuróny, ktoré dokážu komunikovať s tými biologickými

0

Naše neuróny komunikujú v melódiách a pochopenie ich rytmov je kľúčové k vytvoreniu zariadení, ktoré s nimi dokážu komunikovať. Rovnako ako okuliare v prípade zlého zraku, vedci dúfajú že umelá mozgová hmota dokáže jedného dňa pomôcť častiam nášho mozgu, ktoré nefungujú dobre. Medzinárodný tím výskumníkov zostrojil neuroprotézu, ktorá používa svetlo…

KAMzaKRÁSOU

RECEPT: Vegánska karí mrkvová nátierka, ktorá bude chutiť všetkým

3

Mrkvová nátierka je takou klasikou, ktorou nik nepohrdne. Ale čo taká karí mrkvová nátierka? Bude chutiť rovnako alebo oveľa lepšie? Vyskúšajte!

Je opätovné mrazenie mäsa v poriadku? Áno, ale má to háčik!

5

Či je opätovné mrazenie mäsa v poriadku sa možno pýtajú mnohé gazdinky vždy, keď im zvýši kúsok už rozmrazeného mäsa. Máme pre ne odpoveď!

Najlepšie recepty z bazy a jej kvetov: Týchto 5 sa oplatí vyskúšať!

4

Ak ste sa vybrali na zber bazy a priniesli ste si domov dostatočne veľký úlovok, tak vyskúšajte tieto recepty z bazy. Čo všetko sa dá z nej pripraviť?

Beauty poradňa GERnétic: Ako získať späť vitalitu a energiu?

2

Aj vám už akosi dochádza šťava a neviete, ako si dobiť baterky? Ako získať späť vitalitu a energiu, bez ktorej nedokážete byť produktívni a fungovať?

Nevieš, ako prejaviť lásku? Prvý krok je odhaliť jazyk lásky partnera

3

Veľa ľudí má problém s tým, ako prejaviť lásku svojim blízkym. Odborníci na lásku sa zhodujú na tom, že najskôr je potrebné zistiť, akým jazykom lásky hovoria.

Malebné sochy s hlbokým významom, ktoré vás nechajú v nemom úžase

10

„Muž a žena“ je 26 metrov vysoká pohyblivá oceľová socha gruzínskej sochárky Tamary Kvesitadze. Obidve postavy sa nachádzajú v prímorskom meste Batumi a predstavujú moslimského chlapca Aliho a gruzínsku princeznú Nino. Príbeh, prvýkrát zmienený v rakúskom románe z roku 1937, opisuje tragický koniec vzťahu medzi dvoma ľuďmi. Ali, azerbajdžanský moslim, sa zamiluje do gruzínskej princeznej Nino,…

Svetlo sveta

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Svet sa modlí za koniec pandémie – 14. máj je deň pôstu a dobročinnosti

0

Vo štvrtok 14. mája sa príslušníci rozličných náboženstiev, každý svojou formou, zameriavajú na vyprosovanie konca pandémie. Výzvu zjednotiť sa s týmto úmyslom iniciatívy vyhlásenej medzináboženským Výborom pre ľudské bratstvo podporil aj pápež František. Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 13. mája povzbudil k zapojeniu sa do tohto dňa modlitby,…

Nemocnice Bratov Božej lásky v Belgicku nebudú považované za katolícke

0

Kongregácia pre náuku viery rozhodla, že psychiatrické nemocnice Bratov Božej lásky (Brothers of Charity) v Belgicku nebudú môcť byť viac považované za katolícke inštitúcie. Dôvodom je skutočnosť, že umožňujú vykonávanie eutanázie. Podľa slov hlavného predstaveného sa rehoľa bude musieť rázne separovať od svojich 15 psychiatrických nemocníc. Svoje rozhodnutie oznámila Kongregácia…

Armádny Magazín

Skúšky ruských raketových systémov vo Venezuele boli zachytené na videu

0

Venezuela, 25.máj 2020 ( AM, Sputnik ) - Venezuela ukázala schopnosti protilietadlového raketového systému Buk-M2E a raketometov BM-21 Grad a BM-30 Smerč. Venezuelská armáda v rámci cvičenia vyslala kontingent síl na ostrov La Orchila pri pobreží krajiny v Karibskom mori.   https://twitter.com

Satanovskij o slabosti ukrajinskej armády: Obávam sa, že Rasmussen má pravdu

0

Ukrajina, 25. máj 2020 ( AM, newinform.com ) - Politológ hovoril o tom, ako vnímať rezonujúce vyhlásenie bývalého predstaviteľa NATO. Bývalý vodca NATO Anders Fogh Rasmussen so svojím úprimným vyhlásením dokázal jasne ilustrovať, aké výsledky by mal Kyjev očakávať od realizácie svojich plá

Starikov: Skutočná superzbraň tretej ríše bol pervitín

0

Nemecko, 25.máj 2020 ( AM, nstarikov.ru ) - Ani raketa V, ani super tank Maus ani nevyvinuté jadrové zbrane nepomohli fašistickému Nemecku dobyť svet. Pri hľadaní zázračnej zbrane Wunderwaffe nemecká veda a priemysel priniesli veľa sľubného vývoja, ale väčšina z neho zostala nerealizovaná. Aj keď superzbraň

Ukrajinský veterán z práporu Ajdar bol zastrelený 16-ročným tínedžerom pri Kyjeve

0

Ukrajina, 24.máj 2020 ( AM, unian.net ) -  Bývalý bojovník z práporu Ajdar mal v noci konflikt s mladistvými. V noci z 22. mája v meste Vyšhorod pri Kyjeve došlo k potýčke medzi mladými ľuďmi a dvoma mužmi, v dôsledku čoho bol zastrelený Igor Kornienko, bývalý vojak práporu Ajda

Ekranoplán - rusi znovuzrodili kaspickú príšeru

0

  Rusko, 24.máj 2020 ( AM ) - Novinár Caleb Larson napísal o vývoji Ekranoplánu Čajka-2 v Rusku a označil to za znovuzrodenie "Kaspickej príšery" z čias studenej vojny. Informoval o tom časopis The National Interest. Článok 

Tvoja Svadba

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Kde a ako predať svadobné šaty? Máme tipy, ako na to!

1

Buďte trpezlivé. Nečakajte veľmi, že sa vaše svadobné šaty predajú do týždňa. Možno áno, a to v prípade, ak sú vaše šaty od Versaceho a vy ich predávate za úplne smiešnu sumu. Predaj použitých svadobných šiat môže trvať od niekoľkých týždňov do jedného roka. Ak ste už mesiac alebo dva nedostali žiadnu reakciu,…

Súťaž o dekoratívnu kozmetiku Dermacol v hodnote 84 €

0

Budúce nevesty musia myslieť na všetko aj na líčenie, ktoré podčiarkne ich krásu. Súťaž o dekoratívnu kozmetiku Dermacol je tu pre všetky nevesty!

Najlepší mesiac na svadbu: TOP 5, ktoré sú najviac populárne!

0

Kedy je najlepšie zorganizovať svadbu? Najlepší mesiac na svadbu nemusíte dlho hľadať, pretože ide o najteplejšie mesiace v roku. Ktoré to sú a prečo?

Eukalyptus vo svadobnej výzdobe: Inšpiruj sa najlepšími nápadmi

0

Greenery výzdoba je trendom už nejaký ten rok a skvelé je, že do nej môžete zakomponovať aj rastliny. Eukalyptus vo svadobnej výzdobe vyzerá očarujúco!

Ako postupovať pri príprave zasadacieho poriadku? Toto určite nerob!

0

Zasadací poriadok je pri plánovaní svadby jednou z najťažších častí. Ako postupovať pri príprave zasadacieho poriadku, tak aby boli všetci spokojní?

Tvoje Zdravie

Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

0

V dôsledku opätovného zohrievania sa v prípade niektorých pokrmov len mení chuť, iným sa však i znižuje celková kvalita, v horšom prípade sa môžu stať zdraviu škodlivými. Opätovne zohrievať sa napríklad neodporúča jedlá s obsahom zeleniny, ktorá má vysoký podiel dusičnanov. Varením sa ich objem v zelenine zmenšuje, no pri…

Najlepšie bylinky na zvýšenie libida: Ktoré pomôžu ženám i mužom?

0

Ženy a rovnako i mužov môže trápiť zníženie libida či jeho úplná, a teda strata sexuálnej túžby. Ako to napraviť? Skúste overené bylinky na zvýšenie libida!

Akné z rúška ako novodobý problém pleti: Ako „ maskné“ poraziť?

0

Počas pandémie koronavírusu nepochybne trpí aj naša krása. Akné z rúška sa totiž stáva novodobým pleťovým problémom. Ako ho riešiť?

Ako pripraviť smoothie nápoj? Pozor na kombináciu ovocia a zeleniny!

0

Kombinovanie ovocných a zeleninových druhov v smoothie nápoji je aj nie je vhodné. Mixovanie ovocia a zeleniny do jedného nápoja v mnohých prípadoch nebýva dobrou voľbou, hrozia totiž problémy s trávením. Existuje však zopár výnimiek. Ideálna je listová zelenina, ktorá môže tvoriť základ prakticky každého smoothie nápoja. Kombinovať ju môžete ľubovoľne.…

TOP zaujímavosti o ovocí a zelenine: A o tomto ste tušili?

0

Keď sme pri ovocných stromoch, spomenieme ešte jeden fakt. Možno ste ani netušili o tom, že dnes už existujú aj ovocné stromy, ktoré dokážu urodiť rôzne odrody či dokonca druhy ovocia. V zahraničí sú známe ako fruit salad trees, čiže stromy, na ktorých si vypestujete rovno celý ovocný šalát. Pestované sú stromy, ktoré…

Dá sa schudnúť pomocou nápoja? Ako na zdravé chudnutie inak?

0

Existujú rôzne diéty, cviky na chudnutie, ale aj nápoje, ktoré sľubujú zázraky. No sú vôbec účinné? Dá sa schudnúť pomocou nápoja a mať postavu ako lusk?