Dávku môže zamestnanec čerpať po splnení niekoľkých podmienok. V prvom rade musí zamestnávateľ podať návrh na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu. Za deň vyhlásenia konkurzu firmy sa považuje deň doručenia návrhu príslušnému súdu. Až potom môže zamestnanec podať žiadosť SP o priznanie tejto dávky. “Podmienkou nároku na dávku nie je skončenie pracovnoprávneho vzťahu, ten môže trvať naďalej. Podmienkou nie je ani to, aby zamestnávateľ poistné na garančné poistenie aj v skutočnosti platil. Ak si zamestnávateľ túto povinnosť neplní, neohrozí to nárok zamestnanca na dávku,” dopĺňa Višváder.
Keď si chce zamestnanec túto dávku vybaviť, musí podať žiadosť v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste evidencie zamestnávateľa. To znamená, že ak zamestnanec s trvalým pobytom napríklad v Košiciach pracuje vo firme so sídlom v Bratislave, nárok na dávku si bude uplatňovať v pobočke Sociálnej poisťovne v Bratislave. Žiadosť si musí zamestnanec podať do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti firmy, v ktorej pracoval, alebo od skončenia pracovnoprávneho vzťahu. Uvedie si v nej výšku neuspokojených nárokov a obdobie, za ktoré mu ich firma nevyplatila. Výšku nevyplatených miezd mu však musí potvrdiť zamestnávateľ.
Zamestnanec môže od SP požadovať v rámci tejto dávky vyplatenie neuspokojených nárokov najviac za tri mesiace. “Obdobie, z ktorého sa môžu požadovať tri mesiace, je obdobie posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúci začiatku platobnej neschopnosti alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa,” dodáva Višváder. Maximálna výška dávky, ktorú môže SP zamestnancom vyplatiť, je v súčasnosti vo výške 2415 eur. Dávku vyplatí SP žiadateľovi jednorazovo.
zf