Brusel 22. júla 2019 (HSP/Foto:HSP)
Proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, kmotor ruského prezidenta Vladimíra Putina, navštívil Európsky parlament na pozvanie euroskeptických a prorusky orientovaných europoslancov. Pri tej príležitosti tam usporiadal „okrúhly stôl“, ktorého sa zúčastnil aj slovenský europoslanec Miroslav Radačovský
Minulú stredu sa s Viktorom Medvedčukom v priestoroch Európskeho parlamentu (EP) stretli pri okrúhlom stole europoslanci, ktorí nie sú zaslepení zúrivou rusofóbiou, ktorá v tejto inštitúcii panuje. Stretnutie inicioval britský europoslanec Nathan Gill, známy pre svoje racionálne postoje k migrácii a protiruskému militarizmu. V roku 2014 napríklad vyhlásil, že dohoda o pridružení Ukrajiny k EÚ by viedla k vojne a nehlasoval za ňu. Gill kandidoval za Brexit Party, ktorej šéf Nigel Farage je známym euroskeptikom a priaznivcom Vladimíra Putina.
Zasadnutie sa konalo za účelom hľadania možného mierového riešenia sporu na východnej Ukrajine tak, aby sa ukončila občianska vojna a nedochádzalo k ďalšiemu zabíjaniu nevinných ľudí. Zúčastnil sa ho aj Miroslav Radačovský ako jediný zo slovenských europoslancov (a jediný, ktorý má v EP na stole pred sebou slovenskú vlajočku). O stretnutí píše na svojej facebookovej stránke:
Informácie o stretnutí priniesli aj ukrajinské noviny Európska pravda. a prenášala ho aj ukrajinská televízia.
Medvedčuk pred europoslancami predstavil svoj plán obnovy mieru na Ukrajine. Podľa neho pre ukončenie vojny na Donbase je nevyhnutné, aby Ukrajina vstúpila do priamych rokovaní s donbaskými separatistami, ktorí kontrolujú časť Luhanskej a Doneckej oblasti, a tiež do rokovaní s Moskvou.
Medvedčuk kritizoval predchádzajúcu vládu, ktorá podľa neho nechcela mier na Donbase, pretože realizovala politiku protiruskej hystérie a „jaskynnej rusofóbie“. Nového prezidenta Vladimíra Zelenského pochválil za telefonický rozhovor s ruským prezidentom Putinom, ale povedal, že to bol zatiaľ jediný pozitívny moment. Reč bola tiež o potrebe zrušiť protiruské sankcie.
Miroslav Radačovský vo svojom vystúpení, ktoré predniesol po rusky, zdôraznil to, čo vo svojom volebnom programe sľúbil voličom: že bude presadzovať v Európe myšlienky mieru a demilitarizácie.
Okrem Medvedčuka, Gilla a Radačovského sa stretnutia zúčastnili francúzsky europoslanec Nicolas Bay (Rassemblement national), britská europoslankyňa Alexandra Lesley Phillips (Brexit Party), Španiel Javier Nart (Citizens) a europoslankyňa z Litvy Tatiana Ždanoka (Ruský zväz Lotyšska).
Po oficiálnom stretnutí s Medvedčukom absolvovali priatelia Ruska a Ukrajiny aj neformálne posedenie. A áno, bolo aj pohostenie – a na tomto mieste je možno vhodné spomenúť aj vyhlásenie Miroslava Radačovského adresované Slovákom a Slovenkám ako verejnú odpoveď na vyjadrenie poslankyne Monike Beňovej, ktorá tvrdila, že sa s Radačovským v EP nebude nikto rozprávať a nikdy ho nikam nepozve.
„Ak sa teda pani Beňová len nedávno vyjadrila, že sa nikto so mnou nebude ani len rozprávať, a že ma nepozve ani obed, tak sa mýlila. Mňa a prostredníctvom mojej osoby aj Vás, Slováci a Slovenky, pozvali na rokovanie aj posedenie zástupcovia Britov, Francúzov, Španielov, Litovčanov a predovšetkým zástupcov mnohomiliónového ukrajinského a ruského národa. Slováci a Slovenky, takto sa voči Vám, ktorí ste ma volili, a nebolo Vás málo a stále Vás pribúda, správajú naši tzv. proeurópsky orientovaní poslanci zo Slovenska. Odháňajú Vás od stola, nechcú sa s Vami ani len rozprávať. Inteligenčný kvocient niektorých mladých slovenských europoslancov je taký nízky, že okrem toho, že sa dokážu poobaľovať do vlajky EÚ a viesť militantné proamerické reči, nedokážu sa starším kolegom ani len pozdraviť. Dnes Vás nepozvú na obed, zajtra Vám možno nedajú jesť. Prosím Vás, moji voliči, zapamätajte si to a nikdy nezabudnite: ,veď sa oni stratia‘. Slováci a Slovenky, sľubujem Vám, že radšej zomriem od hladu a budem pochovaný vo svojej slovenskej zemi, než by som mal od takýchto ľudí prijať pozvanie na obed.“
Ivan Lehotský