Radačovský už skôr na sociálnej sieti uviedol, že kandidatúra Daniela Lipšica je podľa neho nepravdepodobná, a nazdával sa, že nová vláda by účelovo nemenila zákon kvôli jednej osobe a že ani sám Lipšic by to zrejme nechcel:
“Nepredpokladám, aby súčasná vláda, viazaná aj aktami EÚ, účelovo, politicky, zmenila zákon, kvôli jednej osobe. Pritom som viac ako len presvedčený, že ani p. Lipšic by sa takýmto spôsobom nechcel zapísať do histórie demokratických zmien na Slovensku. Nebolo by to tiež prospešné aj kvôli trestným stíhaniam niektorých koaličných ale aj opozičných politikov, pretože či už by bolo trestné stíhanie ukončené v ich prospech alebo neprospech, malo by vždy pečať a nádych možnej neobjektivity a absencie nestrannosti. A to nie je pre zachovanie právneho štátu a demokracie dobré.”
Najnovšie sa rozhodol ľuďom laicky vysvetliť, prečo vlastne je záujem o prokuratúru u vládnych predstaviteľov “taký neskonalý”:
“Môžeme si položiť jednoduchú otázku. Veď predsa prokurátor nikoho nemôže zobrať do väzby, do väzby môže zobrať len súd. Prokurátor nikoho nemôže uznať vinným, nemôže mu uložiť trest, jednoducho nikoho nemôže poslať do väzenia. On to môže len navrhovať a o všetkom rozhodne súd.”
Radačovský zdôrazňuje, že len prokurátor môže rozhodnúť, kto bude, či nebude trestne stíhaný a koho postavíme, či nepostavíme pred súd:
V konaní pred súdom má prokurátor rovnaké postavenie ako obžalovaný, ako advokát. Ba dokonca obžalovaný vzhľadom na zásadu favor defensionis má viac práv ako prokurátor. Prečo teda taký boj o prokuratúru? Je to z jednoduchého dôvodu. Len prokurátor totiž môže rozhodnúť, kto bude a kto nebude treste stíhaný a koho postavíme alebo nepostavíme pred súd. Pokiaľ sa rozhodne niekho postaviť pred súd, to by ešte nebolo to najhoršie, pretože v konečnom dôsledku opätovne súd rozhodne o vine alebo nevine a o prípadnom treste.
Zaujímavejšie je to v prípade, pokiaľ sa prokurátor rozhodne, že niekoho trestne stíhať nebude, alebo že trestné stíhanie voči niekomu zastaví. V takomto prípade už nemá možnosť súd vo veci konať a to je podľa môjho názoru hlavný dôvod, prečo sa každá politická vládna garnitúra tak vehementne zaujíma o post generálneho prokurátora.
Jednoducho, generálny prokurátor rozhodne o tom, koho trestne stíhať budeme, koho trestne stíhať nebudeme a voči komu trestné stíhanie zastavíme.”, uzavrel Miroslav Radačovský.
Radačovský v rozhovore pre Hlavné správy opäť zopakoval, že vzhľadom na dlhú politickú kariéru toľko spomínaného možného kandidáta Lipšica je veľmi nepravdepodobné, že by mohol byť nestranný a objektívny.
“V demokratickej spoločnosti to predsa nemôžeme robiť tak, že ak niekto v zmysle platného zákona nespĺňa podmienky pre výkon nejakej funkcie, tak namiesto toho, aby sme vybrali niekoho odborne spôsobilého, radšej zmeníme zákon. Len si predstavme, ako by asi skončilo stíhanie pána Kisku, ktorého pán Lipšic zastupoval…
A to nehovorím preto, že by som mal niečo proti pánovi Lipšicovi. Ja som iba konštatoval objektívny fakt, že by nebolo pre Slovensko dobré, keby bol v tej funkcii, z objektívnych príčin. Dokonca som toho názoru, že pán Lipšic ako charakterný človek by sám tú funkciu neprijal.”