Radačovský považuje preto za nadbytočné, aby poúčal o tom, čo je to Istanbulský dohovor, čo tvorí jeho obsah, v akom štádiu je proces pristupovania k nemu, možná ratifikácia a podobne.
„Dovolím si tvrdiť, že každý, kto ovláda právny poriadok SR a porovná ho s Istanbulským dohovorom, musí dospieť k jedinému záveru. Všetky ustanovenia Istanbulského dohovoru, týkajúce sa ochrany žien, dievčat, ochrany rodiny pred možným násilím, ako aj sankcionovanie takéhoto konania je už dosť dlho obsiahnuté v jurisdikcii SR,“ tvrdí Radačovský.
V súvislosti s ochranou žien v krátkosti poukázal na ustanovenia Trestného zákona SR o týraní blízkej a zverenej osoby, Zákona o rodine SR, Zákonníka práce SR, príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka, zákonov o sporovom a mimosporovom konaní a ďalších právnych predpisov, ktoré podľa jeho slov svedčia o tom, že ochrana práv žien a detí, prevencia pred násilím, ako aj postih za takéto správanie, je v našej jurisdikcii dokonca možno dôslednejšie upravený ako v ktoromkoľvek inom členskom štáte EÚ.
Radačovského preto šokovali vyjadrenia niektorých europoslancov na adresu SR, ktoré zneli, ako keby sme boli nedôstojnými alebo zaostalými ochrancami práv žien:
„Nie je to pravda. SR, poukazujúc na historický vývoj a tradície, nikdy nemala problém s korektnosťou a slušnosťou k ženám, matkám, maloletým deťom a podobne. My nie sme v tomto smere „zaostalý“ štát. Len okrajovo si dovolím uviesť, že sme patrili medzi prvé štáty vo svete, ktoré uzákonili všeobecné volebné právo žien a to v čase, keď súčasné tzv. vyspelé demokracie západných štátov o tom ešte ani nechyrovali,“ vysvetlil.
Radačovský v ďalšej časti príspevku pripomína, že sa Slovensko vstupom do EÚ dobrovoľne zaviazalo, že bude dodržiavať pravidlá demokracie, právneho štátu a ľudských práv. Podstatné v tomto prípade ale je, že sme sa nezaviazali, že sa vstupom do EÚ zbavuje svojich „národných hodnôt, založených na cyrilo-metodských tradíciách a kultúrnom dedičstve svojich predkov tak, ako je obsiahnuté v preambule Ústavy SR“.
Radačovský zastáva názor, že je potrebné Istanbulský dohovor odmietnuť, pretože jeho vágne a nejednotné pojmy, umožňujúce rôzny výklad niektorých ustanovení, naburávajú tradičné ale aj kresťanské hodnoty v ponímaní tradičnej rodiny. „Preto je potrebné toto neakceptovať, možno je potrebné o tom aj diskutovať a nie na seba útočiť a to či už z jednej alebo druhej strany. Nehovoriac o tom, že NR SR ako vrcholný orgán Slovenska jednoznačne Istanbulský dohovor odmietla.“
Ak sa bude niekto snažiť SR prinútiť, aby Istanbulský dohovor akceptovala pod zámienkou dodržiavania pravidiel demokracie právneho štátu a ľudských práv a bude dehonestovať tých, ktorí sú proti takémuto postupu a možnože ich budú považovať za podivínov, tak sa história bude opakovať.
„Existovalo spoločenstvo zvané Rakúsko-Uhorsko, existoval uhorský snem a pokiaľ tam vystúpil zástupca Slovenska, Ľudovít Štúr, bol považovaný aj z vlastných radov za Pansláva, podivína a hej-Slováka. Výsledok je však taký, že Rakúsko-Uhorsko neexistuje, uhorský snem zanikol, málokto o ňom niečo vie, ale Ľudovít Štúr je tu a pod jeho menom sa udeľujú najvyššie štátne vyznamenania. Bol tu aj Protektorát u bratov Čechov, bol tu aj protektor, ale pozor! Bol tu aj Gabčík! Slovák – hrdina. Protektorátu už niet, ale meno Gabčíka tu ostalo.“
V závere zopakoval, že Slovensko, čo sa týka ochrany práv žien, nie je zaostalý štát a skôr to v tomto prípade vyzerá tak, že niekto pod zámienkou prevencie proti možnému násiliu na ženách a dievčatách chce presadiť to, čo je v rozpore s preambulou Ústavy SR a čo je v rozpore s tradičnými hodnotami Slovenska, ktoré podľa europoslanca neohrozujú nikoho a nikdy ani ohrozovať nebudú.
Poslanci apelujú na vládu
Hoci poslanci rozhodli, aby vláda odmietla Istanbulský dohovor a svoj postoj prezentovala aj Európskej únií, nestalo sa tak. Poslanci sa preto k problematike vrátili opäť.
Návrh uznesenia od poslancov Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslava Pašku, Tibora Bernaťáka a Evy Smolíkovej, ku ktorému sa dnes uskutoční rozprava, žiada, aby vláda informovala, že nesúhlasí s tým, aby EÚ pristúpila k dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu ako celku bez predchádzajúceho jednomyseľného súhlasu všetkých členských štátov EÚ.
Tatiana Stará