Rimavská Sobota 5. februára (TASR) – Výber zo zbierok kachlíc zo 14 múzeí na Slovensku vystavia od 12. februára v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Ako TASR informoval archeológ múzea Alexander Botoš, takto chcú predstaviť dielo majstrov kachliarov, vďaka ktorým mali aj v minulosti domovy teplo a vykurovacie telesá boli súčasne ozdobou domácností.
Výstava predstaví kachliarske remeslo prostredníctvom neskorogotických a renesančných kachlíc. V Rimavskej Sobote ich vystavia viac ako 130 kusov. "Komorové kachlice tvoria v archeologickom nálezovom fonde osobitú skupinu nálezov, ktorých výtvarná úroveň a stvárnenie je v porovnaní s ostatnými archeologickými nálezmi neporovnateľne vyššia. Každá komorová kachlica s reliéfnym vyobrazením predstavuje malé umelecké dielo, nakoľko čelná vyhrievacia stena kachlíc je v mnohých prípadoch zdobená rôznou žánrovou výzdobou, či už so svetským alebo náboženským motívom," vysvetlil Botoš.
Kachlice boli súčasťou kachľových pecí, ktoré boli vykurovacím telesom v interiéroch jednotlivých obydlí a domov. Okrem tejto funkcie plnili aj reprezentatívnu funkciu. "Boli odrazom spoločenského postavenia svojho majiteľa, nakoľko objednanie a kúpa kachľovej pece, v ktorej boli osadené reliéfne zdobené kachlice, bola finančne mimoriadne náročná. Kachľová pec bola v mnohých prípadoch dominantným interiérovým prvkom reprezentatívnych sál hradov, meštianskych domov alebo mestských radníc. Kachľové pece zložené z keramických kachlíc vznikli v priestore zaalpských krajín na prelome 10. a 11. storočia. Je to oblasť súčasného Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. V stredoeurópskom priestore sa prvé kupolovité pece objavujú až v 13. a 14. Storočí," doplnil archeológ.