Bratislava 22. júla 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Prigožinova vzbura, jej rýchly priebeh, následné skoré ukončenie a taktiež aj neskoršie osobné stretnutie Putina so šéfom wagnerovcov Prigožinom, nedá spávať viacerým zahraničným tajným službám. Najnovšie sa k celej záležitosti vyjadril aj šéf CIA William Burns, podľa ktorého krátka Prigožinova vzbura otriasla ľuďmi okolo ruského prezidenta a ruská elita prejavuje čoraz väčšie obavy o úsudok prezidenta Vladimira Putina
Ruská elita vraj prejavuje čoraz väčšie obavy o úsudok prezidenta Vladimira Putina, najmä po krátkej vzbure, ktorá minulý mesiac zrejme zaskočila Kremeľ, uviedol vo štvrtok riaditeľ CIA William Burns.
Ako informuje Politico – americká špionážna agentúra sa snaží využiť túto a ďalšie zdanlivé trhliny v Putinovej kontrole, ktoré vzbura odhalila, dodal Burns. Video CIA, v ktorom sa snažili získať ruských informátorov, bolo za prvý týždeň videné približne 2,5 miliónkrát.
„Vyvolalo to niektoré hlbšie otázky… o Putinovom úsudku, o jeho relatívnom odstupe od udalostí a dokonca o jeho nerozhodnosti,” povedal Burns počas vystúpenia na Aspenskom bezpečnostnom fóre.
Celodenná vzbura, ktorú viedol Jevgenij Prigožin, šéf žoldnierskej skupiny Wagner Group, bola zameraná najmä na ruského ministra obrany Sergeja Šojgu a najvyššieho ruského generála Valerija Gerasimova, povedal Burns. Prigožin sa verejne vyjadroval kriticky na adresu týchto predstaviteľov a trval na tom, že jeho cieľom nebol Putin.
Ale to, že Wagnerove jednotky mohli nerušene prejsť značnou časťou Ruska, bolo pre Putina veľkým kameňom úrazu, rovnako ako Prigožinova verejná kritika zdôvodnenia ruskej vojny na Ukrajine a korupcie ruskej elity.
„Myslím si, že v mnohých ohľadoch to odhalilo niektoré významné slabiny systému, ktorý Putin vybudoval,” povedal Burns. Dokonca aj odhliadnuc od vzbury boli takéto slabiny “odhalené Putinovým nesprávnym úsudkom, keďže začal túto inváziu” na Ukrajinu. Dokonca aj odhliadnuc od vzbury boli takéto slabiny „odhalené Putinovým nesprávnym úsudkom, keďže začal túto inváziu” na Ukrajinu.
Burns sa pozastavil aj nad osudom ruského generála Surovikina.
Existujú obvinenia, že Sergej Surovikin, ďalší vysokopostavený ruský generál, mohol vedieť o Prigožinových plánoch na vzburu. Surovikina už niekoľko týždňov nebolo vidieť na verejnosti. „Nemyslím si, že sa teraz teší veľkej slobode,” povedal Burns.
Putinovi sa zatiaľ podarilo Prigožina zneškodniť a v podstate ho vyhostiť do Bieloruska. Ruský líder sa pravdepodobne pokúsi oddeliť Prigožina od toho, čo považuje za užitočné vo Vagnerovi, sile so žoldniermi v mnohých krajinách, povedal Burns.
Putin tiež pravdepodobne nájde spôsob, ako sa Prigožinovi pomstiť a dlhodobo ho odstrániť, povedal Burns. „Keby som bol Prigožin, nevyhodil by som svojho ochutnávača jedla,” zažartoval Burns.
Na možnú likvidáciu Prigožina upozorňoval už skôr bývalý riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) David Petraeus. Ten Prigožinovi odkázal, aby „bol veľmi opatrný pri otvorených oknách”. Petraeus mal tým narážať na zmienky o prominentných Rusoch, ktorí od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 zomreli za nejasných okolností – a to aj pri pádoch z okien.
Napriek mnohým varovaniam o pomste Vladimíra Putina voči šéfovi žoldnierskej skupiny Wagner, existujú aj názory, ktoré pokladajú celú Prigožinovu vzburu za ruskú „maskirovku” riadenú priamo Kremľom.
Podľa analytika globálnych záležitostí Michaela Bociurkiwa, vedúceho člena Atlantickej rady, mohla byť Wagnerova vzbura „riadenou udalosťou”.
„Nemôžeme zavrhnúť možnosť, že to bola v skutočnosti organizovaná akcia Kremľa – možno s cieľom urobiť nejaké upratovanie “v dome” vrcholných predstaviteľov, ale aj to, aby sa otestovala lojalita ľudí v armáde a u iných predstaviteľov,” povedal Bociurkiw pre Sky News.
„Na môj vkus sa to všetko skončilo príliš rýchlo a príliš okato,” doplnil Bociurkiw a upozornil tiež, že vodca Wagnerovcov zostáva naďalej mimoriadne silný.
Prečítajte si tiež:
Naozaj to bola Prigožinova vzbura alebo len vopred dohodnutá PSYOP?