Putin vyzametal podlahu s novinárom BBC: Ste pripravení na eskaláciu?

❚❚

Kazaň 28. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

 

Tri dni, ktoré majú potenciál zmeniť svet. Takto zhodnotil kazanský samit BRICS ruský filozof Alexander Dugin. Medzitým si na záverečnej tlačovke prezident Putin „podal“ novinára BBC…

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Dugin sa pre médiá vyjadril, že skutočnou príčinou vojny na Ukrajine a krízy na Blízkom východe je urputná snaha kolektívneho západu na čele s USA udržať si postavenie hegemóna. Zubami nechtami sa držia starého, ešte vždy pretrvávajúceho svetového poriadku – unipolárneho sveta. Je predsa zrejmé, prečo stojí USA za Ukrajinou aj Izraelom, vysvetľuje Dugin, podľa niektorých najviac „nebezpečný“ mysliteľ súčasnosti (dokonca aj nenávidený natoľko, že v jeho aute explodoval nástražný systém – avšak v momente, keď ho riadila jeho dcéra, ktorá na mieste zahynula…); a nie je to kvôli ich dobrému srdiečku…

.

Nie je však filozofom prázdnych rečí a slovných hier, ale bystrý analytik so schopnosťou pomenovať hybné javy dnešnej spoločnosti, zarámcovať ich a dať im interpretačný zmysel. Hovorí o zrážke civilizácií – na jednej strane máme konzervatívne krajiny ako India, Čína, Rusko, či islamský svet, a na strane druhej stoja liberálne sily západu. Frontovou líniou sa tragicky stala Ukrajina a Izrael.

A kde je postavenie politicko-hospodárskeho spoločenstva BRICS v takomto svete? Na strane alternatívy, smerujúcej k multipolárnemu zriadeniu. To znamená, že BRICS nielen teoreticky, ale aj v každodennej praxi spája odlišné civilizácie a kultúry tak, aby z toho mali vzájomný prospech.

.

Prezident Putin na záverečnej tlačovke samitu hovoril v tejto súvislosti o tom, prečo tri štvrtiny sveta nedôverujú západu. Ako príklad použil Afriku, ktorú západ síce v niektorých prípadoch dotuje, avšak prostredníctvom takých pôžičiek, aké nikdy nemožno splatiť. To nie je nič iné, len jedna z foriem neokolonializmu…

Preto sa globálny juh (s výnimkou niektorých krajín) hlási viac k BRICS, než k západným krajinám – po koloniálnej minulosti a za súčasných podmienok stratili tamojšie národy dôveru v úprimnú snahu západu o ich podporu a rast. Naopak BRICS chce byť akýmsi „semienkom“ (Dugin), z ktorého má vyrásť férovejší multipolárny svet – teda taký, kde budú civilizačné okruhy zastúpené ako rovnocenní partneri.

Viete, celý svet si teraz vyberá „tábor“: Budeme naďalej podporovať západné štruktúry v ich svetovláde? Alebo sa otvoríme ideám novej budúcnosti, kde budú silnejší podporovať slabších, aj keď sú inej rasy alebo vierovyznania? Pretože neviem, či to naši liberálni demokrati postrehli, ale kolektívny západ – teda krajiny „prvého sveta“ – je exkluzívny klub, vyhradený pre určitý typ človeka…

Teraz, v čase ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, sa vrcholový samit organizácie zahrňujúcej veľkú časť sveta, udial v tom nenávidenom Rusku. A krajín, ktoré si podávajú žiadosť o členstvo, pribúda. Miska váh sa postupne prevažuje…

Prečo asi? Hľadajú naši novinári či „analytici“ úprimne odpoveď na túto otázku? Podľa mňa nie, podľa mňa im je BRICS ľahostajné, alebo sa ho boja, alebo jednoducho neznášajú inakosť (s výnimkou tej sexuálnej, však?).

.

Jednu z odpovedí ponúka Dugin, podľa ktorého je moderný dravý kapitalizmus manifestáciou individualistickej etiky. Jednoducho sa držíme toho, čo je dobré v prvom rade pre nás – bez toho, aby sme brali ohľad na svoje okolie, komunitu či spoločnosť ako celok. Jednotlivec túži po rýchlom zbohatnutí bez toho, aby sa zaoberal otázkou, aké to môže mať dôsledky pre iných. Hospodársky rast západu ako celku išiel na úkor iných spoločenstiev, ktoré boli stáročia vykorisťované. A symbolom všetkého toho zla je dodnes (aj keď možno už nie nadlho) americký dolár, hovorí Dugin.

Snaha BRICS o alternatívny, spravodlivejší a etický ekonomický systém potom naráža na nevôľu západu práve preto, že ten sa snaží udržať status quo stoj čo stoj. Z toho potom vyplýva konflikt – žiaľ, aj vojnový.

Pretože reálnym dopadom BRICS nie je len odklon od hospodárskeho modelu západu, ale aj s tým prichádzajúca zmena svetonázoru, ktorý nie je viac egocentrický, univerzalistický (t.j. že jediné správne hodnoty zastupuje západ) ani radikálne neoliberálny.

Istý reportér BBC sa na tlačovke spýtal Putina niekoľko otázok. Keď hovoril o správe britských tajných služieb, že Rusko sa údajne snaží v uliciach európskych miest vyvolať chaos, prezident neudržal smiech. Odvetil, že pokiaľ sú ľudia v nejakej krajine nespokojní so svojou životnou situáciou, nie je to vina Ruskej federácie: „Čo my s tým máme?“

Putin novinára úplne zotrel, keď na jeho obvinenia ohľadom špeciálnej vojenskej operácie reagoval vecnou argumentáciou. Pripomenul, že USA pomáhali Ukrajine s výcvikom a stavaním základní už roky. Napokon, ako bolo potvrdené pre NY TIMES, na Ukrajine existujú základne CIA už vyše dekády, a ich sieť sa nachádza na hraniciach s Ruskom (TU). Tým bola priamo ohrozená bezpečnosť Ruskej Federácie.

.

Putin tiež pripomenul, že západní partneri sľúbili Rusku zdržanlivosť v rozpínaní NATO na východ, no svoje sľuby mnohokrát porušili. Okrem toho chceli diktovať Rusku, ako má viesť svoju domácu politiku, a to vníma prezident ako snahy o naštrbenie národnej suverenity.

Putin sa nakoniec veľmi vážne ohradil aj voči spôsobu, akým západ podporuje vojnu na Ukrajine či na Blízkom východe: „Nie sme to my, kto eskaluje,“ uviedol. „Ale sme pripravení na to, čo môže prísť. Popremýšľajte trochu, či tie krajiny, ktoré eskalujú napätie, sú pripravené tiež…“

Aké sú teraz naše geopolitické vyhliadky?

Dugin zašiel tak ďaleko, že sa nebojí vyhlásiť, že BRICS má potenciál jedného dňa nielen suplovať OSN, ale plne prevziať jeho funkciu vo svete. Už len vzhľadom na to, že disponuje omnoho vyváženejšími vzťahmi svojich členov. V takom prípade – až skončí Pax Americana – bude aj USA vítaným členom a rovnocenným partnerom.

Aj keď sa nám také „proroctvo“ môže zdať v tejto chvíli odvážne (niekto by možno označil Dugina aj za bludára), treba vziať do úvahy, že svet je v pohybe, kým naše štruktúry ako OSN-NATO-EÚ stagnujú a stávajú sa čoraz viac uzavretými, jednostrannými, a málo spravodlivými voči odľahlejším kútom sveta.

Napokon – nie je náhoda, že generálny sekretár Antonio Guterres sa samitu v Kazani zúčastnil tiež…

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

12:20

Nemecko v tomto roku poskytlo finančnú pomoc 8263 ľuďom, ktorým úrady zamietli žiadosť o azyl alebo mali nízke vyhliadky na úspešné azylové konanie, pri ich dobrovoľnom odchode z krajiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Ľudia, ktorí do konca októbra opustili Nemecko, dostali finančnú podporu prostredníctvom príslušného programu financovania spolkovej vlády a vlád jednotlivých spolkových krajín.

12:20

Najmenej 32 ľudí zahynulo a ďalších 47 osôb utrpelo zranenia počas sektárskeho násilia na severozápade Pakistanu, oznámili v sobotu miestne úrady. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

“Boje medzi šiitskými a sunnitskými komunitami pokračujú na viacerých miestach. Podľa posledných správ bolo zabitých 32 ľudí, z toho 14 sunnitov a 18 šiitov,” uviedol miestny predstaviteľ.

12:17

Každé piate vozidlo v Nemecku prepadlo v nedávnych testoch kvality, ktoré poukázali na významné až nebezpečné technické nedostatky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na najnovšie údaje certifikačného združenia TÜV-Verband (TÜV).

V kategórii “technicky nespôsobilé” sa opäť ocitlo približne 15.000 vozidiel, ktoré museli byť na mieste odstavené. Išlo napríklad o prípady prasknutého brzdového vedenia, zablokovaného systému riadenia alebo hrdze na nosných častiach karosérie. Naopak, takmer 80 % kontrolovaných vozidiel nemalo žiadne alebo len menšie nedostatky.

12:16

Poľská letecká spoločnosť LOT očakáva za tento rok rekordný počet cestujúcich. Odhaduje, že v roku 2024 prepraví viac než 10,5 milióna pasažierov. Informovala o tom agentúra PAP.

Podľa hovorcu do konca roka budú mať aerolínie k dispozícii 86 lietadiel, z toho 11 nových.

10:36

Počiatočná pozitívna reakcia amerického akciového trhu na víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách minulý týždeň prudko ochladla. Index Nasdaq 100 dosiahol minulý týždeň o takmer 4 % menej v porovnaní s povolebnými maximami a len o necelé 1 % viac ako v deň volieb. Niektoré sektory, ktoré reagovali obzvlášť pozitívne na Trumpovo víťazstvo, sú stále výrazne vyššie ako pred voľbami, avšak negatívny vývoj minulý týždeň naznačuje ostrú zmenu nálady na trhu, uviedol hlavný makro stratég Saxo Bank John J. Hardy.

10:17

Tržby v online predajoch budú počas Black Friday dosahovať úroveň medzi 60 až 70 miliónmi eur. Medziročne pôjde o nárast o päť až desať percent. Obdobie veľkých zliav však so sebou prináša aj viaceré nástrahy aj napriek stále pomerne novej legislatíve, ktorá má spotrebiteľov účinnejšie chrániť. Informovala o tom spoločnosť Upgates.

09:45

Viac ako 300 aktivistických skupín v sobotu spoločne vyzvalo rozvojové krajiny, aby odišli z rokovaní klimatickej konferencie OSN (COP29) v azerbajdžanskom Baku, ak bohaté krajiny nepredložia lepšiu ponuku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Konferencia v Baku sa mala skončiť v piatok, avšak rokovania sa predĺžili po tom, čo predsedníctvo summitu predložilo nový návrh textu. Vyzýva v ňom priemyselné štáty, aby do roku 2035 zvýšili objem pomoci pre chudobnejšie krajiny na 250 miliárd dolárov ročne.

09:15

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová uviedla, že podporuje použitie rakiet dlhého doletu na obranu Ukrajiny proti ruskej invázii. Nemecko by podľa nej malo rýchlo dodať Kyjevu svoj systém Taurus. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Metsolová poznamenala, že “aj v rámci berlínskej koalície existujú rozdielne postoje k dodávke Taurusu”.

08:32

Pri izraelskom útoku na východe Libanonu v piatok zahynul riaditeľ veľkej nemocnice, oznámilo libanonského ministerstvo zdravotníctva. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Ali Rakan Alam podľa ministerstva zomrel spolu so šiestimi kolegami pri údere na jeho dom v Baalbeku. Viedol fakultnú nemocnicu Dar Al Amal – najväčšiu v guvernoráte Baalbek-Hermel na severovýchode Libanonu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Strechy domov sú pokryté snehom a dym stúpa z komínov v Kronbergu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali