Moskva 29. marca 2024 (HSP/Foto:X/financial goddess/Angela)
Ruský veľký biznis je nervózny zo znárodňovania podnikov v Ruskej federácii, píše agentúra Bloomberg
Na majetok od tovární na výrobu cestovín až po závody na výrobu ferozliatin, ktorý od 90. rokov 20. storočia patril ruským podnikateľom, sa uvalilo niekoľko desiatok exekúcií.
Niekedy sú ich majitelia dokonca zadržaní, ako sa to stalo v prípade Jurija Antipova, majiteľa Čeľabinského elektrometalurgického závodu, ktorý bol čoskoro prepustený na kauciu.
Podnikateľov to núti hľadať v Kremli záruky, že ich podniky nebudú skonfiškované. Na mnohých z nich sa už vzťahujú západné sankcie.
“Začalo sa plazivé prerozdeľovanie majetku. Putin povedal, že je potrebná nová elita. Súčasná elita, vlastníci významného majetku, sa vyraďuje na princípe lojality,” hovorí Oleg Vyjugin, bývalý prvý námestník šéfa ruskej centrálnej banky.
Putin 26. marca na stretnutí s generálnou prokuratúrou povedal, že je dôležité vrátiť “množstvo veľkých podnikov a majetkových komplexov” do vlastníctva štátu. Poprel, že by hovoril o deprivatizácii alebo znárodnení.
Experti sa však domnievajú, že kroky orgánov činných v trestnom konaní naznačujú opak a “keď sa raz roztočí zotrvačník prokuratúry, bude dosť ťažké ho zastaviť”.
“Orgány sa teraz pozerajú na podnikanie z hľadiska toho, či je lojálne alebo nelojálne. Tí, ktorí sú považovaní za neloajálnych, sa môže stať, že ich majetok sa ocitne v cudzích rukách,” hovorí Vyjugin.
Prečítajte si tiež
- Rusko využilo ďalší tromf a zdvojnásobilo svoje príjmy
- Západné firmy v Rusku prišli o desiatky miliárd