Putin vypovedal Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Čo s tým má Slovensko?

❚❚

Bratislava 30. mája 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)

 

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal federálny zákon o ukončení platnosti Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Zmluva v sebe zahŕňala vytvorenie bezpečnostnej a stabilnej rovnováhy konvenčných vojenských síl v Európe na nižších úrovniach, odstránenie nerovností, ktoré poškodzujú stabilitu a bezpečnosť a eliminovanie potenciálu pre neočakávané útoky a pre spustenie rozsiahlych vojenských ofenzív v Európe

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) bola podpísaná v Paríži 19. novembra 1990 medzi 16 členskými štátmi NATO vrátane Belgicka, Veľkej Británie, Nemecka, USA a ďalších krajín, ako aj členmi Varšavskej zmluvy ( Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, ZSSR a Československo).

.

Tento dokument stanovil limity na počet zbraní a vybavenia pre vojenské bloky a mal zabezpečiť vojenskú rovnováhu v Európe. Zmluva obsahovala kvantitatívne obmedzenia zbraní a vybavenia. Podľa zmluvy – celkový počet tankov by nemal prekročiť 40 000, obrnené bojové vozidlá – 60 000, delostrelecké jednotky kalibru 100 mm a viac – 40 000, nie viac ako 13 600 bojových lietadiel a nie viac ako 4 000 útočných vrtuľníkov. Dokument tiež ustanovil výmenu informácií a inšpekčné činnosti v zúčastnených krajinách. Zmluva mala zabrániť neočakávaným vojenským útokom a  spusteniu rozsiahlych vojenských ofenzív v Európe.

V roku 1999 zmluvné strany Zmluvy CFE podpísali Dohodu o adaptácii: stanovila limity pre jednotlivé krajiny a územia namiesto limitov pre bloky. Do NATO vstúpili bývalé krajiny Organizácie Varšavskej zmluvy – Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko, potom do aliancie vstúpili Lotyšsko, Litva a Estónsko, ktoré dohodu nepodpísali.

.

Rusko trvalo na pristúpení Lotyšska, Litvy a Estónska k zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe a na znížení výzbroje a techniky NATO. V roku 2007 Putin navrhol moratórium na implementáciu zmluvy. Po tom, čo sa krajiny nedohodli na konečnom dokumente, Rusko pozastavilo svoju účasť na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE).

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vtedy vyjadrila obavy a vyzvala všetkých signatárov zmluvy, aby sa hlbšie venovali príčinám ruského rozhodnutia. Ministerstvo zahraničia USA vtedy vyhlásilo, že je „sklamané” ruským vyhlásením. Washington „zostáva viazaný plnou implementáciou CFE… (a) plánuje pokračovať v úsilí s Ruskom a s ďalšími stranami o vytvorenie potrebných podmienok pre ratifikáciu zmluvy všetkými 30 štátmi CFE”, uviedlo ministerstvo zahraničia USA v toku 2007.

K pozastaveniu zmluvy CFE v roku 2007 zo strany Ruska sa vyjadril aj posledný prezident ZSSR  Michail Gorbačov: „Bolo by úplne nepochopiteľné, ak by Rusko pokračovalo v plnení zmluvy, keď ju ostatné strany ani len neratifikovali”, uviedol Gorbačov.

Na margo aktuálne úplného vypovedania zmluvy CFE zo strany Ruskej federácie Putin poznamenal, že zmluva je zastaraná a po rozšírení NATO stratila kontakt s realitou a to aj v dôsledku rozširovania NATO. „Spojené štáty a ich spojenci začali presadzovať „líniu vojenskej konfrontácie s Ruskom”. “, ktorá je „plná katastrofálnych následkov”, dodal ruský prezident. Dmitrij Peskov zase poznamenal, že ide o „neživotný mechanizmus” a „nie je to vina Ruskej federácie”.

Slovenská republika sa stala jedným zo signatárov Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe v roku 1993, kde ako nástupnický štát po rozdelení ČSFR prevzal na seba záväzky.

.

Práva a záväzky po bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republike vyplývajúce zo zmluvy boli rozdelené Dohodou medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky o princípoch a spôsoboch plnenia Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe a Záverečného aktu rokovania o početných stavoch osôb v konvenčných ozbrojených silách v Európe podpísanou v Prahe 12. januára 1993 (oznámenie č. 267/1993 Z. z.). Strany Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe vzali na vedomie uzavretie uvedenej dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky z 12. januára 1993 na Mimoriadnej konferencii signatárov zmluvy vo Viedni 5. februára 1993.

Zmluva nadobudla platnosť 9. novembra 1992 na základe článku XXII ods. 2, pre Slovenskú republiku nadobudla platnosť 1. januára 1993.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali