Moskva 14. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
Aktualizované 14. júna 2024
Putin pomenoval podmienky Kremľa pre prímerie na Ukrajine a začatie rokovaní
1. Stiahnutie ukrajinských vojsk z územia Chersonskej, Záporožskej, Doneckej a Luhanskej oblasti.
Hovorí, že za takýchto podmienok je Moskva “pripravená na rokovania aj zajtra” a “pripravená zaručiť bezpečné stiahnutie” ukrajinských vojsk z Donbasu.
2. Záväzok nevstúpiť do NATO.
Dodal, že navrhuje “nie zmrazenie konfliktu, ale jeho ukončenie”.
Ide o “demilitarizáciu a denacifikáciu”, ako aj zachovanie bezjadrového štatútu. A zrušenie protiruských sankcií, ktoré musia byť potvrdené medzinárodnými zmluvami.
“Vyzývame na otočenie tragickej stránky histórie a postupné obnovenie vzťahov s Ukrajinou a Európou,” povedal Putin.
“Ak Kyjev a Západ odmietnu novú mierovú ponuku, ďalšie podmienky budú iné,” dodal.
Putin ďalej povedal, že začiatkom marca 2022 povolil “zachovanie suverenity Ukrajiny” nad Chersonskou a Záporožskou oblasťou.
Uviedol, že to povedal izraelskému premiérovi Naftalimu Benetovi, ktorý prišiel do Moskvy a spýtal sa, prečo by mal byť napadnutý juh Ukrajiny, ak Kremeľ deklaruje, že cieľom invázie je “obrana obyvateľov Donbasu”.
Putin mu odpovedal, že to bol nápad generálneho štábu, obísť opevnenia AFU na východe a preraziť k Mariupolu.
Benet sa potom opýtal, čo sa stane s týmito regiónmi po vojne. A Putin odpovedal, že Rusko je pripravené vrátiť ich Ukrajine, ale na oplátku chce právne vymožiteľné právo na pozemný prístup cez tieto regióny na Krym.
Takéto rozhodnutie však podľa Putina nemal prijať on sám, ale po “konzultáciách” s ostatnými ruskými orgánmi, Rusmi a samotnými obyvateľmi dobytých regiónov.
Nakoniec sa podľa jeho slov uskutočnili “referendá” a urobilo sa “tak, ako rozhodli ľudia”.
A potom v marci Benet priniesol Putinov plán do Kyjeva, ale tam ho odmietli a izraelského premiéra obvinili, že je “proruský”.
Teraz Putin tvrdí, že “stav vecí sa zásadne zmenil” a Rusko nemá v úmysle stiahnuť vojská z území týchto južných regiónov Ukrajiny a samo požaduje, aby z nich Kyjev stiahol svoje jednotky.
Predtým nemecké vydanie denníka Die Welt podrobne informovalo o Istanbulskej dohode, ktorá na začiatku vojny nakoniec nebola podpísaná.
Nové podmienky Ruska na usporiadanie vzťahov s Ukrajinou a Západom
Putin teda vyslovil oficiálne návrhy Kremľa na ukončenie vojny s Ukrajinou.
Podmienky možno rozdeliť do dvoch skupín.
Prvá sa týka prímeria a začiatku rokovaní. Aby sa tento proces mohol začať, Putin požaduje, aby Ukrajina stiahla svoje vojská z územia Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktorých anexiu Ruská federácia oznámila v roku 2022.
Druhou požiadavkou je, aby Ukrajina odmietla vstúpiť do NATO.
Ďalšie Putinom oznámené podmienky sa týkajú samotného procesu rokovaní (ak sa začne). Sú to tieto podmienky:
1. Neutrálny, neangažovaný, nejadrový štatút Ukrajiny, jej “demilitarizácia a denacifikácia”.
V súvislosti s posledným spomenul Putin zabezpečenie práv rusky hovoriacich Ukrajincov.
2. Dohody o mierovom urovnaní by mali znamenať zrušenie sankcií voči Rusku (t. j. mal by sa na nich podieľať aj Západ).
3. Ruská federácia je pripravená na rokovania so všetkými krajinami – vrátane Európy, ktorú Putin vyzval na nápravu vzťahov. Dodal, že “nehovoríme o zmrazení konfliktu, ale o jeho úplnom zastavení”. Zrejme aj so Západom.
4. Putin povedal, že “nové hranice Ruskej federácie” (s Krymom, Donbasom, Záporožím a Chersonom) by mali byť stanovené medzinárodnými zmluvami. To znamená – aby sa stali “medzinárodne uznanými”.
5. Putin povedal, že Rusko “predkladá ďalší reálny mierový návrh, ale ak ho Západ a Kyjev odmietnu, zodpovednosť za krviprelievanie bude na nich”. Putin tiež povedal, že ak Ukrajina a Západ tieto podmienky neprijmú, ďalšie podmienky budú iné, pretože “situácia na bojisku sa nemení v prospech Ukrajiny”.
Po Putinovom prejave minister zahraničných vecí Lavrov povedal, že návrh bude oficiálne tlmočený ostatným krajinám prostredníctvom veľvyslancov.
Putin tiež uviedol, že na predchádzajúcich rokovaniach v marci 2022 bol pripravený stiahnuť vojská z Chersonskej a Záporožskej oblasti – výmenou za pozemný prístup na Krym cez ukrajinské územie. Ukrajina však podľa jeho verzie túto ponuku odmietla. Teraz Moskva požaduje tieto regióny pre seba. Putin to pravdepodobne spomenul v súvislosti so svojou vetou “ak nebudete súhlasiť so súčasnými podmienkami, nové podmienky budú iné”, čím načrtol líniu, že čím dlhšie sa budú rokovania ťahať, tým horšie budú podmienky pre Ukrajinu.
Treba poznamenať, že Putin svoj návrh predniesol deň pred otvorením samitu o ukrajinskom “mierovom vzorci” vo Švajčiarsku.
Kremeľ chce zrejme dosiahnuť, aby sa tieto vyhlásenia stali hlavnou témou stretnutia, a nie Zelenského mierová formula.
Mimochodom, Putinove podmienky nezahŕňali Zelenského odstúpenie z funkcie ukrajinského prezidenta, o ktorom sa v poslednom čase veľa diskutovalo v súvislosti s vyhláseniami Kremľa o “nelegitímnosti” ukrajinského prezidenta po 20. máji.
Čo znamenajú Putinove podmienky pre rokovania s Ukrajinou?
Súčasné Putinove “mierové návrhy”, ktoré vyžadujú stiahnutie ukrajinských ozbrojených síl z veľkej časti ukrajinského územia, samozrejme nie sú mierovými návrhmi.
Z rovnakého dôvodu nie je “mierovým návrhom” ani Zelenského “mierová formula”, ktorá požaduje stiahnutie ruských vojsk k hraniciam z roku 1991 a zaplatenie reparácií zo strany Ruska.
Tak “Zelenského formula”, ako aj dnes vyslovená “Putinova formula” nie sú mierovými formulami, ale formulami na pokračovanie vojny. Keďže v súčasnosti sú ich podmienky pre protistranu úplne neprijateľné a ich prijatie si vyžaduje, aby jedna zo strán utrpela zdrvujúcu vojenskú porážku, čo sa doteraz nestalo.
Jediným možným receptom na skorý mier je teraz zastavenie vojny na frontovej línii. Ako však vidíme, Ukrajina aj Rusko oficiálne odmietajú ponúknuť protivníkovi takúto podmienku.
Súčasné Putinove vyhlásenia zároveň otvárajú Ukrajine a Západu cestu k začatiu pre Rusko potenciálne veľmi nebezpečnej diplomatickej hry. To by si vyžadovalo, aby Kyjev navrhol a západné krajiny oficiálne podporili okamžité a časovo neobmedzené prímerie pozdĺž frontovej línie ako jedinú podmienku na začatie mierových rokovaní (“kórejský scenár”). To je v súlade s “mierovým plánom” Číny a vyhláseniami ďalších krajín “globálneho juhu”. Preto môžu tento návrh Ukrajiny podporiť. A ak Putin odmietne zastaviť vojnu na frontovej línii a bude trvať na svojich podmienkach (odovzdať Záporožie, Cherson atď.), v očiach celého medzinárodného spoločenstva to bude RF, ktorá sa stane hlavným a jediným dôvodom pokračovania vojny. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k úplnej medzinárodnej izolácii Ruska. V každom prípade bude mnohonásobne jednoduchšie prinútiť RF (prostredníctvom tlaku Číny), aby zastavila vojnu na frontovej línii, ako ju prinútiť stiahnuť sa k hraniciam z roku 1991.
Nič však nenasvedčuje tomu, že by Kyjev a Západ boli pripravení začať takýto manéver. Zelenskyj nedávno opakovane vyhlásil, že jeho “mierový vzorec” sa nemení a je proti zastaveniu vojny pozdĺž frontovej línie.
Pokiaľ ide o skutočné rokovania o mieri na Ukrajine, keď k nim dôjde, ich podmienky budú ovplyvnené predovšetkým nie klauzulami Zelenského a Putinovej “formuly”, ale situáciou na bojisku, situáciou vo vnútri Ukrajiny, Ruska a veľkých západných krajín, ako aj situáciou vo vzťahoch Ruska so Západom a krajinami “globálneho Juhu”.
Je jasné, že teraz každá strana dúfa vo vojenské víťazstvo, porážku nepriateľa s nastolením všetkých svojich podmienok na ukončenie vojny.
Ak však ani jedna strana nedosiahne rozhodujúce vojenské víťazstvo, mierová dohoda bude výsledkom kompromisov a bude sa len málo podobať súčasným oficiálnym podmienkam Kyjeva a Moskvy. Jedinou otázkou je, kedy sa tak stane a koľko ľudí ešte zahynie.
Ukrajina a NATO návrh odmietli
Ukrajinské orgány odmietajú podmienky, ktoré Putin predložil na začatie rozhovorov o ukončení vojny.
“Neexistujú žiadne nové “mierové návrhy” zo strany Ruska. Subjekt Putin vyslovil len “štandardné nastavenie agresora”, ktoré už zaznelo mnohokrát. Jeho obsah je celkom konkrétny, vysoko urážlivý voči medzinárodnému právu a absolútne výrečný o neschopnosti súčasného ruského vedenia adekvátne posúdiť realitu,” napísal poradca vedúceho kancelárie prezidenta Michail Podoljak na X.
Putinov plán interpretuje tak, že sa vzdá ukrajinských území, vzdá sa suverenity a subjektivity, vzdá sa obrany (nevstúpi do aliancií), zrušenie sankcií umožní Rusku “naplniť svoju militarizovanú ekonomiku” a zvýšiť “informačné provokácie vo svete”.
Podoljak píše, že tento plán je “úplnou profanáciou”.
NATO tiež odmietlo Putinove podmienky na začatie mierových rokovaní.
Generálny tajomník Stoltenberg uviedol, že Putinov návrh o Ukrajine nepovažuje za “mierový”, “krajiny aliancie budú naďalej poskytovať Kyjevu vojenskú podporu”.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí tiež odmieta Putinove podmienky pre mierové rokovania a poukazuje na to, že ich vyslovil v predvečer samitu vo Švajčiarsku, ktorý sa začína zajtra.
“Putin má jediný cieľ: zabrániť účasti lídrov a krajín na tomto samite. Objavenie sa Putinových vyhlásení presne jeden deň pred začiatkom samitu ukazuje, že Rusko sa bojí skutočného mieru. Putin veľmi dobre chápe, že silný hlas mieru, ktorý zaznie na samite, bude prvým praktickým krokom k spravodlivému mieru,” uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Kyjev sa domnieva, že “účasť čo najväčšieho počtu krajín a medzinárodných organizácií na samite je rozhodujúca, aby sme Rusko prinútili upustiť od ultimát a prejsť k rokovaniam v dobrej viere s cieľom ukončiť vojnu”.
Prečítajte si tiež:
- Ohromujúco slabé NATO by chcelo bojovať proti Rusku. Putin mu vyslal signál
- Rusko má už len málo času na prielom na bojisku – uvádza Bloomberg