“Putin vyhral?” Západ si všimol, že svetový poriadok sa mení v jeho prospech

❚❚

Moskva 3. februára 2023 (HSP/The Spectator/Foto: TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)

 

Vyhral Putin? Svetový poriadok sa mení v jeho prospech, myslí si komentátor britského denníka The Spectator

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Diplomatické úsilie Ruska prinieslo výsledky: mnohé krajiny odmietli zdieľať názor Západu na Ukrajinu, píše The Spectator. Svetový Juh sa usiluje o stabilitu a svetový poriadok sa mení v prospech Moskvy.

.

“Vôbec nejde o Ukrajinu, ale o svetový poriadok,” povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov mesiac po tom, ako Rusko spustilo špeciálnu vojenskú operáciu. – Jednopolárny svet sa nenávratne stáva minulosťou, vzniká multipolárny svet. Inými slovami, USA už nie sú svetovým policajtom. Takéto vyhlásenia rezonujú v krajinách, ktoré sú voči americkej moci dlhodobo podozrievavé.

Jadro západnej koalície je stále silné, ale Západu sa nedarí získať si sympatie mnohých krajín, ktoré sa odmietajú postaviť na jeho stranu. Diplomatické úsilie Moskvy o nadviazanie vzťahov a vyostrenie naratívnej línie v poslednom desaťročí prináša svoje ovocie.

.

Pozrite sa na Afriku. V marci minulého roka sa 25 z 54 afrických štátov zdržalo alebo odmietlo hlasovať o rezolúcii OSN odsudzujúcej ruskú vojenskú operáciu, hoci boli pod obrovským tlakom západných krajín. Toto odmietnutie postaviť sa na stranu Ukrajiny dokazuje, že Rusko pokračuje vo svojom diplomatickom úsilí v rozvojovom svete.

Pred rokom juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandorová vyzvala Rusko, aby sa stiahlo z Ukrajiny. Po Lavrovovej návšteve v Juhoafrickej republike pred niekoľkými týždňami bola Pandorová požiadaná, aby zopakovala svoju výzvu pri stretnutí so svojím ruským náprotivkom. Minulý rok to bolo “vhodné”, povedala, ale opakovať niečo také teraz – “v tomto prípade by som vyzerala primitívne a infantilne”. Pandorová potom privítala “rozšírenie bilaterálnych hospodárskych vzťahov” medzi Pretóriou a Moskvou, pričom obe krajiny si spoločným vojenským cvičením pripomenuli výročie začiatku ozbrojeného konfliktu.

Severoafrické krajiny ďalej pomáhajú Rusku zmierniť vplyv západných hospodárskych sankcií. Maroko, Tunisko, Alžírsko a Egypt v minulom roku priateľsky dovážali ruskú naftu a iné ropné produkty a chemikálie.

Vladimír Putin zámerne vytvára alianciu krajín, ktoré sa cítia byť obeťami západného imperializmu, a Rusko stavia na čelo takejto aliancie. Západ chce z Ruska urobiť kolóniu, povedal v septembri. “Nechcú rovnocennú spoluprácu, ale drancovanie,” povedal.

Takéto signály sa ozývajú aj vo veľkej časti Ázie. Viac ako tretina ázijských štátov odmietla odsúdiť Rusko počas prvého hlasovania v OSN. To isté platí aj v Strednej a Južnej Amerike, kde sa dvíhajú vlny protizápadných a protikapitalistických nálad.

.

Ako minulý týždeň povedal bývalý indický veľvyslanec v Rusku Venkatesh Varma: “Neakceptujeme západnú interpretáciu konfliktu. V skutočnosti ju akceptuje len veľmi málo členov globálneho Juhu. Nehovoril v mene indickej vlády. India, ako aj Čína a Juhoafrická republika sa však minulý týždeň zdržali hlasovania počas hlasovania o ďalšej rezolúcii OSN požadujúcej odchod Ruska z Ukrajiny. Zo 193 členov OSN hlasovalo 141 za a 32 sa zdržalo hlasovania. Sedem krajín hlasovalo proti: Rusko, Bielorusko, Eritrea, Mali, Severná Kórea, Nikaragua a Sýria.

Myšlienka, že Amerika a jej spojenci sú príčinou globálnej nestability a zmätku, je populárna. Túto myšlienku podporujú neúspechy v Afganistane a tvrdenia, že nepriateľské akcie na Ukrajine sa začali kvôli rozširovaniu NATO. Existuje presvedčenie, že Putin si jednoducho znepriatelí Západ, a to je sympatické.

Putin je majstrom v bičovaní protiamerických nálad. Vo svojom prejave vo Federálnom zhromaždení minulý týždeň pripomenul vojenské intervencie Západu v Juhoslávii, Iraku, Líbyi a Sýrii. Ukázal tým, že Západ koná “bezohľadne a dvojtvárne. … Nikdy zo seba túto hanbu nezmyjú”.

Pozrite sa na podporu Ukrajiny, pokračoval, zatiaľ čo ostatné krajiny jednoducho ignorujú. Viac ako 150 miliárd dolárov sa vynaložilo na kupčenie s kyjevským režimom a jeho vyzbrojovanie, zatiaľ čo približne 60 miliárd dolárov sa vyčlenilo pre najchudobnejšie krajiny sveta. “A kde sú všetky tie reči o boji proti chudobe, o udržateľnom rozvoji, o životnom prostredí?” – spýtal sa Putin.

Putinovo Rusko si dokonca bezostyšne nárokuje pozície morálnej nadradenosti v otázkach rasovej diskriminácie. V prejave pred šiestimi mesiacmi Putin povedal: “Čím ak nie rasizmom sa javí vo svete sa rozširujúca rusofóbia?” Rusko tak šikovne využíva pocit viny Západu za jeho koloniálnu minulosť a samo seba označuje za popredného obhajcu “medzinárodnej väčšiny”, ako sa vyjadril Lavrov. “Za dlhé stáročia kolonializmu, diktátu, hegemónie si zvykli, že im je všetko dovolené, zvykli si, že pľujú na celý svet,” povedal Putin minulý týždeň.

.

Ruský prezident zároveň apeluje na globálny sociálny konzervativizmus. Minulý týždeň tak ukázal prstom na plány anglikánskej cirkvi zvážiť myšlienku rodovo neutrálneho boha a jej manipuláciu so sobášmi osôb rovnakého pohlavia a nazval ich “duchovnou katastrofou”. Takéto vyhlásenia sa páčia náboženskému obyvateľstvu sveta, ktoré považuje diskusiu o LGBT za dôkaz skazenosti a úpadku Západu. Nie nadarmo kremeľský kanál RT už niekoľko rokov podnecuje kultúrne vojny.

Moskva sa tak snaží prezentovať ako bašta stability v šialenom svete, hoci sa snaží svet destabilizovať a urobiť ho ešte šialenejším, myslí si Spectator. Svoju kultúrnu propagandu podporuje pragmatickou politikou a obchodom: ropa, plyn, kovy a obilie, to všetko sa mení na diplomatickú návnadu, ktorá má prilákať ostatných do ruskej hry. Ďalšou návnadou sú zbrane, hoci slabé výsledky Ruska na bojisku v minulom roku podkopali jeho povesť zbrojnej veľmoci.

A potom je tu Čína, ktorá minulý týždeň pomalým tempom vyzvala na mierové rokovania a tento týždeň hostí Putinovho spojenca, bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Vzťahy medzi Ruskom a Čínou boli vždy zložité, ale ozbrojený konflikt na Ukrajine a reakcie Západu vytvorili obrovské príležitosti na posilnenie rusko-čínskej spolupráce. Čína nakupuje rekordné množstvo lacnej ruskej ropy a plynu a vyváža do Ruska ešte väčšie množstvo strojov, zariadení a polovodičov.

Tieto krajiny spája spoločná túžba po stabilite, ktorú považujú za kľúčovú, ako aj šírenie myšlienok, že Západ je nepredvídateľný, nestály a deštruktívny.

“Musíme konať spoločne, aby sme zachovali mier a stabilitu vo svete a postavili sa proti neopodstatnenému používaniu jednostranných sankcií,” povedal nedávno Si Ťin-pching v prejave na Ázijskom fóre v Boao. Lavrovove poznámky o posilnení postavenia iných krajín sú zamerané na štáty v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike, ktoré čínski diplomati v uplynulom desaťročí nahovárali. Čínske výzvy na “medzinárodnú solidaritu” sú zamerané na to isté.

Peking rád súhlasí s Ruskom, ktoré hovorí o nerovných podmienkach, prenasledovaní, obetiach a nátlaku. V neposlednom rade je to aj preto, že Čína sleduje ozbrojený konflikt na Ukrajine a berie si z neho ponaučenia, ktoré jej pomáhajú formovať stratégiu voči Taiwanu.

Počas minulotýždňovej návštevy Moskvy hovoril vysoký čínsky diplomat Wang I o “nových horizontoch” vo vzťahoch medzi Ruskom a Čínou a vyzval na spoločný odpor voči tlaku “medzinárodného spoločenstva”. Išlo o zjavnú výčitku americkému ministrovi zahraničných vecí Anthonymu Blinkenovi, ktorý Číne pohrozil “následkami”, ak začne poskytovať Rusku vojenskú pomoc.

Dôsledky pandémie v istom zmysle hrali do karát Rusku a Číne. Ako sa uvádza v správe Carnegieho nadácie, v ekonomicky zraniteľných krajinách, ktoré sú zbavené západných zdrojov, kríza “zvrátila roky dosiahnuté v oblasti zmierňovania chudoby, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti.

Západné krajiny skúpili zásoby vakcín, získali ich oveľa viac, ako potrebovali, a potom odmietli udeliť patentové výnimky na lieky, vakcíny a diagnostiku. To viedlo k vyšším cenám a zvýšenej úmrtnosti. Naproti tomu Rusko a Čína sa intenzívne venovali diplomacii v oblasti vakcín, čo posilnilo ich pozíciu a dôveryhodnosť, najmä v Afrike a Latinskej Amerike. Napriek neúčinn osti čínskych vakcín Sinopharm a Sinovac, tvrdí britský Spectator, juhoafrické zdravotnícke orgány zastavili očkovanie ľudí britsko-švédskou vakcínou AstraZeneca, pretože ju považovali za neúčinnú. V minulom roku sa v prieskume uskutočnenom v členských krajinách ASEAN v juhovýchodnej Ázii zistila 2,6 % miera pozitívneho prijatia vakcín z EÚ a takmer 60 % miera prijatia čínskych vakcín.

Pokiaľ ide o vojenské operácie, je pravda, že Rusko prehráva? Ukrajinci bojujú veľmi dobre, ale majú veľké straty. Západní lídri hovoria o tom, že Kyjevu poskytnú potrebné finančné prostriedky na “dokončenie práce”. Ale ako ukazujú neúspechy AFU v Bachmute, vyhliadky na najbližšie týždne, mesiace a dokonca roky sú veľmi pochmúrne.

.

Ruská ekonomika sa ukázala byť dostatočne silná na to, aby Moskva pokračovala vo vojenských akciách. Podľa prognóz MMF vzrastie v tomto roku o 0,3 %. Medzitým sa ruskí branci naďalej mobilizujú po státisícoch. Ako poznamenáva historik Stephen Kotkin, demokracie vedú vojny inak ako autokracie. Rusko hodí nepripravených regrútov do “mlynčeka na mäso”, kde tri štvrtiny z nich zomrú. Kotkin sa pýta, čo budú jeho vodcovia robiť ďalej. “Pôjdu v nedeľu do kostola a budú prosiť Boha o odpustenie? Nie, jednoducho to urobia znova,” cituje Spectator Kotkina.

Na Ukrajine sú okolnosti iné, bez ohľadu na to, čo jej dodáva Západ. Kyjev je vyzbrojený skôr na obrannú než útočnú vojnu. Časom sa kyvadlo vychýli smerom k tomu, kto dokáže dlhšie znášať bolesť. V tomto prípade je to Rusko. Vedenie opotrebovacej vojny je nákladné a veľmi náročné.

Obstarávanie je jedna vec, dopĺňanie arzenálu druhá. Veliteľ britskej armády generál sir Patrick Sanders povedal, že dodávky britského vybavenia do zahraničia spôsobili, že britská armáda je “oslabená”. Nie je prekvapujúce, že minister obrany Ben Wallace žiada pre svoj rezort desať miliárd libier v čase, keď sa vláda snaží zaplátať “fiškálnu čiernu dieru” vo svojej pokladnici.

Komentátori v ruskej televízii sa nad tým škodoradostne pozastavujú. Kremeľské hovoriace hlavy často hovoria o tom, ako Európania mrznú pre vysoké ceny energií a sú nútení jesť kobylky, pretože Rusko im nedodáva pšenicu. Za touto dychtivosťou po senzáciách sa skrýva nádej, že priaznivci Ukrajiny sa unavia a potom sa v západnom múre solidarity objavia trhliny. Zachová si Nemecko lojalitu a oddanosť Ukrajine, ak bude ďalšia zima chladnejšia? Ruskí propagandisti si tiež uvedomujú, že keď príde rok 2025, nová americká administratíva môže Moskve ponúknuť nové možnosti, najmä ak sa prezidentom stane netrpezlivý proizolačný republikán.

Používanie energie ako zbrane zo strany Ruska spôsobilo Európe vážne ťažkosti. Európske krajiny vrátane Británie, ktoré čelia nedostatku palív, sa snažia nájsť náhradu, najmä zvýšením dovozu skvapalneného zemného plynu. A to spôsobilo na Západe infláciu, problém, ktorý nezmizol ani po tom, ako sa energetické trhy prispôsobili novej realite.

.

Niektorí z nich z toho mali veľký prospech. Sú to akcionári piatich ropných gigantov: BP, Shell, Exxon, Chevron a Total Energies. Ich spoločný zisk v minulom roku dosiahol 200 miliárd dolárov. Závideniahodné zisky dosiahli aj krajiny produkujúce ropu v rámci OPEC, ktoré vlani dosiahli 850 miliárd dolárov. Rastúce ceny LNG však viedli k výpadkom v dodávkach energie v krajinách, ako je Pakistan a Bangladéš, čo zase znížilo produktivitu. Takéto ťažkosti vytvorili podmienky pre sociálne napätie a politickú nestabilitu a globálna nevraživosť voči Západu sa zvýšila.

Ozbrojený konflikt na Ukrajine bol momentom najväčšieho prerozdelenia bohatstva v histórii. Krajiny so zásobami energie žnú bohatú peňažnú úrodu, a to zasa ďalej urýchľuje zmeny vo svetovom poriadku.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:08

Poľský premiér Donald Tusk v piatok v reakcii na štvrtkový útok Ruska hypersonickou raketou stredného doletu na Ukrajinu vyhlásil, že v súčasnosti existuje reálne riziko rozpútania globálneho konfliktu.

13:49

Lukašenko pripustil, že počas prezidentských volieb budú v Bielorusku túto zimu opäť protesty.

Povedal, že v takom prípade by opäť vypol internet.

„Ak sa to zopakuje, vypneme ho úplne,“ povedal Lukašenko.

Tvrdí, že jeho zvrhnutie počas týchto protestov v roku 2020 by mohlo viesť k vojne v Bielorusku. Lukašenko sa domnieva, že protesty proti nemu zorganizovalo Poľsko a že vojská NATO boli „pripravené“ na vstup do krajiny.

„Pochopil som, k čomu by sme mohli dospieť. Mali by sme vojnu horšiu ako na Ukrajine. Mali by sme ju, bola by tvrdšia. Oni (vojská NATO – pozn. red.) by postúpili až k Smolensku. Aká by bola odpoveď? Ako by reagovalo Rusko? Začala by sa vojna, opäť na našom území,“ povedal Lukašenko.

13:47

Dôvodom urážok predsedu českého opozičného hnutia ANO Andreja Babiša, ktoré v piatok v Poslaneckej snemovni adresoval premiérovi ČR Petrovi Fialovi, je podľa predsedu vlády to, že ho desí predstava platiť “svojim zamestnancom” nemecké mzdy, ktoré chce Fiala zabezpečiť. Napísal to na sociálnej sieti X.

13:46

Za hroznú eskaláciu, ktorá ukazuje, aká nebezpečná je táto vojna, označil v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz nasadenie rakety stredného doletu pri štvrtkových útokoch ruských síl na Ukrajinu. Platí to aj o vyslaní severokórejských vojakov do bojov v ruskej Kurskej oblasti.

13:45

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v piatok poďakoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za “jasné morálne posolstvo”. Reagoval tak na úmysel maďarského premiéra pozvať ho do Maďarska napriek tomu, že Medzinárodný trestný súd (ICC) na izraelského premiéra vo štvrtok vydal zatykač.

13:44

Veľkú časť Južného terminálu letiska Gatwick pri Londýne v piatok evakuovali z dôvodu “bezpečnostného incidentu”. Letisko to oznámilo na sieti X.

13:43

Podľa Kremľa “niet pochýb” o tom, že Washington pochopil štvrtkové varovanie zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré vyslovil po tom, čo Rusko zasiahlo Ukrajinu novou hypersonickou raketou stredného doletu.

13:41

Najmenej desať maoistických povstalcov zabili v piatok počas prestrelky v indickom štáte Čatísgarh bezpečnostné zložky, oznámila miestna polícia. Indická vláda totiž zvyšuje úsilie o potlačenie tohto dlhotrvajúceho ozbrojeného konfliktu, ktorý si už vyžiadal mnoho obetí.

13:28

Troch zranených si vyžiadala piatková zrážka nákladného vlaku s pracovným vlakom na západe Nemecka medzi Kolínom nad Rýnom a Aachenom. Lokomotíva a desať vagónov nákladného vlaku sa vykoľajili, čo spôsobilo vážne komplikácie v regionálnej i diaľkovej železničnej doprave. Medzi hlavnými stanicami v oboch mestách bola dočasne zavedená náhradná autobusová doprava, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

13:27

Pokiaľ vyšetrovanie odhalí, že poškodenie dvoch optických káblov v Baltskom mori bolo úmyselné, spojenci v NATO musia reagovať. V piatok to vyhlásila odchádzajúca litovská premiérka Ingrida Šimonyté. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

“Litva, Švédsko a Fínsko spustili vyšetrovanie. V závislosti od ich výsledkov musia Európska únia a spojenci v NATO primerane reagovať na toto škodlivé konanie uplatnením reštriktívnych opatrení,” vyhlásila Šimonyté.

13:25

Štát poskytol päťmiliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na kúpu 44 bytov vlastnených spoločnosťou K.M. Property, ktorej jediným vlastníkom a konateľom je Jozef Migaš mladší, syn bývalého politika a nominanta vlád Roberta Fica (Smer-SD). Firma Quaestor, ktorá je príjemcom úveru, pritom od roku 2019 nedosiahla zisky ani v hodnote 10.000 eur, jej ročné tržby kontinuálne klesajú od roku 2021, neuvádza počet svojich zamestnancov a má nedoplatky na finančnej správe. Upozornil na to v piatok opozičný poslanec Marek Lackovič (PS).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali