Bratislava 28. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Mikhail Tereshchenko, Sputnik, Kremlin)
Zima u nás po tieto dní nie je vôbec studená, ale u nášho východného suseda je horúco. Popri hite – „všetko len a len o covide,“ počúvame už niekoľko týždňov, ako NATO upozorňuje na zhromažďovanie ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou – pravdaže na ruskom území. A zároveň vystríha Kremeľ pred prípadnou inváziou na Ukrajinu.Pohrozil aj Biden osobne. Ukrajina tvrdí, že 200 km od jej hranice je 122-tisíc ruských vojakov.Rusko tvrdí, že až polovica ukrajinskej armády je v dotyku s územiam na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.A podľa Chmelára „americkí vojaci cvičili len 200 metrov od estónsko-ruských hraníc a – Západ vyzýva Rusko na „stiahnutie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou?” Opakuje sa história? Veď aj Hitler dával príkazy, aby Rusi premiestnili svoje vojsko za Ural.
Že na Ukrajinu prúdia zahraničné zbrane, o tom svedčí aj webová adresa slovenského ministerstva obrany s upozorneniami o presune zahraničnej vojenskej techniky. Len od októbra je na nej uverejnených 12 upozornení v podstate o nepretržitom presune zahraničnej vojenskej technikykaždý deň. Aktuálne napríklad od 20. do 26 decembra a hneď od 27. decembra do 2. januára.Aj toto je zrejme jeden z dôvodov zmarenia referenda – len veľmi ťažko by sme mohli mať väčšmi proamericky progresívnu vládu, akú máme teraz.
V tejto „horúcej“ zime, keď vojensko-politická situácia dramaticky eskaluje,evidentne dochádza k zmene ruskej vojensko-politickej doktríny. Mení sa zo zákopovej fázy znepokojenia na ofenzívnu politickú doktrínu.Po stretnutí Putina s Bidenom „na diaľku“ 7. decembra ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 17. decembra dva návrhy zmlúv týkajúcich sa bezpečnostných záruk žiadaných od USA a NATO. Rusko požaduje, aby sapísomne zaviazali, že sa nebude ďalej rozširovať NATO smerom na východ a že nebude rozmiestňovať zbrane, základne a vojenská telesá na územiach tých štátov, ktoré neboli do 27. mája 1997 členmi NATO. Vtedajší parížsky samit bol totiž bodom zlomu, kde bolo JeľcinovoRusko podvedené, a kde sa rozhodlo o masívnom rozšírení NATO.Ruská diplomacie dnes tento samit považuje za najväčšiu zradu v ruských dejinách.
Na Hlavných správach sme informovali, že v posledných dňoch niekoľkokrát verejne vystúpil ruský prezident Vladimír Putin.
Zvuk: Putin
Mimoriadne dôležitý bol jeho prejav generálom, v ktorom oznámil, že Rusko už nemá kam ustupovať! Pokiaľ USA neprestanú s dodávkami zbraní na Ukrajinu, odpovie Rusko vojenskými prostriedkami, aj keď do poslednej chvíle presadzuje diplomaciu! Obvinil USA z bezpečnostnej eskalácie napätia v Európe a z plánu na rozmiestnenie raketových prostriedkov na Ukrajine a v štátoch vyšehradskej skupiny, vrátane nadzvukových zbraní! Tento prejav sa považuje za posledné varovanie Západu pred použitím procesovriadenia šiestej priority, kam patria vojenské prostriedky.
Rusko požiadalo o urýchlené rokovania s Washingtonom. Budú. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov oznámil, že prvé kolo rokovaní o bezpečnostných zárukách bude už v januári 2022. Lavrov pritom poznamenal, že Spojené štáty pristupujú k ruským návrhom vecne, „ako v biznise“, a dodal, že má na mysli „skutočnú reakciu, nie rétorickú.“
Ochotu rokovať s Ruskom oznámil aj generálny tajomník NATOJensStoltenberg. Odmietol však myšlienku, že by NATO mohlo napríklad vylúčiť rozšírenie paktu o Ukrajinu.
Západ bol spoľahnutý na ruskú obrannú stratégiu, tá ho neznepokojovala, ale Rusko je odrazu v ofenzíve. Svet si to všimol, už Putinovi volal Macron, aj nový nemecký kancelár Scholz. Zdá sa, že vonku je panika. Klaus Schwab oznámil, že konferencia, ktorá mala byť v Davose koncom januára, sa odkladá. Príčin smiešna: nákaza. Skutočná príčina je však ruské ultimátum. V Davose sa stretáva hlavná globálna elita z rôznych štátov a prijímajú smernice, kam ísť, čo robiť, koho počúvať, atď. Teraz je dezorientácia v priestore.Chaos v centre.
Ako sa na veci pozerá izraelský analytik Jakov Kedmi?
Zvuk: Kedmi
Jakov Kedmi hovorí o fatálnej chybe Ameriky. Putin dal Amerike ultimátum, nielen nerozširovať NATO na východ, ale vrátiť sa do roku 1997, kedy ešte zbrane a ani NATO neboli v pribaltských štátoch, ani v Poľsku, ani v Rumunsku. Dovtedy Rusku nehrozilo nebezpečenstvo napadnutia zo zeme i zo vzduchu. Prezident Ruska hrá šachovú partiu. Hovoril s Bidenom, a ten pripustil, čo predtým nebolo, že Rusko má svoje záujmy o bezpečnosť. Putin pripomenul dva momenty, z ktorých je jeden veľmi vážny. Nebude strategická stabilita bez toho, aby neboli poskytnuté písomné a právne garancie bezpečnosti Ruska. A potom hovoril Putin s lídrom Číny. A Čína povedala to, čo nikdy predtým, podporuje Putinovu pozíciu. Prečo sa tak stalo? Čína hovorí, že ak Európa sa mieša do situácie na Ďalekom Východe, tak Čína má záujem o Európu. Čína a Rusko nemajú dnes nijaké garancie Západu a NATO. Biden oznámil, že nejde na olympiádu do Číny. Keby išiel, mohli by sa tam stretnúť vodcovia sveta a bola by to veľkolepá príležitosť, platforma pre vyjasnenie efektívneho riešenia všetkých súčasných problémov. Nejde, aby mu ďakovali Estónci a Zelenský? A tak povedú rozhovory iba Putin a Si Ťchin-ping. Dnes je medzinárodná situácia taká, že Rusku to umožnilo predložil svoje návrhy. Rusko chce bezpečnosť a nechce bojovať. Nie preto, že by nemalo silu, chce sa dohovoriť. Ruská bezpečnosť bude zabezpečená. Vojaci z Pentagonu vedia, že USA nemajú takú silu, aby zmenili ruskú pozíciu. Ak sa nebude chcieť Západ vrátiť do roku 1997, história sa môže vrátiť do ešte skorších čias. Aby sa Nemecko nevrátilo do čias pred Bismarcka…“
Ak USA a NATO odmietnu poskytnúť Rusku bezpečnostné garancie, môže Moskva reagovať rôzne. „Odpoveď môže byť akákoľvek. Bude to závisieť od toho, čo mi poradia naši vojenskí experti,“ uviedol Putin v relácii „Moskva Kremeľ Putin“,ktorú odvysielala televízia Rossija-1.
Ruský líder zdôraznil, že ďalšie kroky Moskvy nebudú závisieť od priebehu rokovaní s USA, ale od schopnosti Ruska zaistiť svoju vlastnú bezpečnosť.Ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov, hlavný vyjednávač s USA, zdôraznil, že Rusi„nedovolia a nestrpia, aby USA predkladali akékoľvek doplňujúce podmienky. Trváme na to, aby bol formalizované tieto naše návrhy a žiadne ďalšie podmienky a ústupky nepripúšťame.“
Na otázku čo, ak na Západe ruské ultimátum predsa len neprijmú, odpovedal ruský politológ, profesor Igor Panarin.
Zvuk: Panarin
Pripomínam, že 13. decembra námestník ministra zahraničných vecí – diplomatický Suvorov – Sergej Rjabkov vyhlásil ultimátum, aby NATO a USA podpísali právne záväzné dokumenty na základe rokovaní, ktoré sa uskutočnili 7. decembra medzi Putinom a Bidenom. Rusko brilantne a rýchlo vypracovalo tieto návrhy. Potom, 17. decembra, už boli zverejnené. No a vznikli určité otázky… Putin povedal: „Dúfame, že predsa len nám vyjdú v ústrety, zdravému rozumu… no – odpoveď pripravia vojenskí experti.“ Toto je veľmi dôležité – odpoveď pripravia vojenskí experti. Som presvedčený, že pripravia dôstojnú odpoveď. Salva niekoľkých hyperzvukových rakiet „Zirkon“, naraz prekonávajúcich akúkoľvek protivzdušnú obranu Západu. To je určitá výstraha. Včera otvoril šampanské kapitán Arťomov – veliteľ novej raketovej ponorky „Generalissimus Suvorov“. To je tiež jedna z odpovedí – ponorka má 16 medzikontinentálnych balistických rakiet „Bulava“. Nikaragua, Venzuela, Kuba – to je tiež odpoveď, potenciálna. Podmorský dron „Poseidon“, ktorý je už vo výzbroji ponorky „Belgorod“, je schopný vytvoriť vlnu vysokú vyše 50 metrov zaplaviac celé Tichooceánske a Atlantické pobrežie USA, to je tiež odpoveď. No a Veľkú Britániu zmetie ešte rýchlejšie. V prípade, že bude pokračovať v rusofóbskej línii. To sú odpovede len na povrchu, no myslím si, že sú aj domáce zadania, vrátane pristúpiť k likvidácii aj celej orbitálnej skupiny satelitov, ktorými sú riadené ozbrojené sily NATO. Rusko to už predviedlo, približne v priebehu 30 minút satelitná skupina na orbite môže byť zničená, pričom z celej vojenskej mašinérie NATO sa stane kopa šrotu. Preto ide NATO 12. januára na rozhovory s Ruskom. Do uplynutia lehoty 14. januára, ktorú určil Sergej AlexejevičRjabkov.“
To všetko sa samozrejme veľmi dotýka aj nás a len nedávno odtajnenej slovensko-americkej zmluvy o rozmiestení amerických základní a zbraňových prostriedkov a komplexov bez obmedzenia typu či určenia zbraní. Slovensko s touto vládnucou garnitúrou sa doslova zahráva s ohňom, pretože je jasné, že práve Slovensko sa má stať hlavným logistickým uzlom pre dodávky amerických zbraní na Ukrajinu. Napokon ním už je! Za posledných sedemnásť mesiacov sa cez slovenské územie presunulo zo západu smerom na východ 920 zahraničných vojenských konvojov a presúvajú sa aj naďalej. A „našim“: Čaputovej, Hegerovi, Naďoviči Korčokovi prekáža pohyb ruských vojsk po ruskom území!
Všetko, čo sa u nás udeje, a to nielen v súvislosti s odtajnenou zmluvou s Amerikou, budú mať v rukách ruskí vyjednávači na čele so Sergejom Rjabkovom – diplomatickým Suvorovom. Pozornosť si zaslúži aj zamýšľané „rusofóbne“ zoskupenie dvanástich štátov v rámci dávneho sna Západu, Trojmoria: od Baltského mora k Jadranu a Čiernemu moru. O tom však nabudúce.