Moskva 3. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin)
„Putin sa na Ukrajine nikdy nevzdá,“ píše bývalý analytik CIA Peter Schroeder v článku pre časopis Foreign Affairs. Navrhuje, aby USA viedli cestu k dohode o zastavení vojny (prímerie) na frontovej línii v blízkej budúcnosti – keď ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti aj ofenzíva ruskej armády v Donbase utíchne
Podľa názoru autora, v rozpore s rozšírenými stereotypmi, Putinova politika voči Ukrajine nie je pre Západ len „skúškou slabosti“.
Kremeľ sa domnieva, že má „strategickú potrebu zabrániť tomu, aby sa Ukrajina stala baštou, ktorú by Západ mohol využiť na ohrozenie Ruska“.
Putin preto „prevzal osobnú zodpovednosť za dosiahnutie tohto výsledku a pravdepodobne verí, že to stojí takmer za každú cenu. Pokúsiť sa ho prinútiť, aby sa vzdal, je neplodné cvičenie, ktoré jednoducho mrhá životmi a zdrojmi“.
Autor preto západným krajinám odporúča, aby „počkali, kým Putin odíde“. A kým neodíde – pomôcť Ukrajine vydržať minimalizovaním úrovne bojov a množstva vynaložených prostriedkov.
Okrem toho by mal Washington presvedčiť Kyjev, aby sa vyhol „veľkým, zbytočným ofenzívam“, ako bola tá v Kurskej oblasti, pretože tie len vyčerpávajú rezervy AFU bez toho, aby im priniesli prielom.
„Keď ofenzíva v Kursku zoslabne a Kyjevu sa podarí zastaviť postup Ruska v Donecku, Washington by mal podporiť prímerie, ktoré zastaví boje. Washington by mal tiež podporiť prímerie, ktoré zastaví boje. Hoci Putin by určite mohol porušiť akúkoľvek dohodu, výhody prímeria prevažujú nad rizikami. Prímerie by umožnilo Ukrajine posilniť svoju obranu a vycvičiť viac vojakov a Západ by sa mohol poistiť tým, že by krajine naďalej dodával zbrane. A čo je najdôležitejšie, prímerie by zabránilo tomu, aby vo vojne, ktorá nemá skutočný koniec, kým Putin neodíde, umierali ďalší vojaci a civilisti,“ píše expert.
Sankcie by tiež mali pokračovať – „ale neočakávajte, že budú mať veľký účinok“.
„Hlavným cieľom sankčného tlaku je vyslať správny signál spojencom USA, mať páky na postputinovské Rusko a vyhnúť sa domácej kritike,“ vysvetľuje Schroeder.
Odchodom Putina zároveň vyzýva, aby sa jeho zvrhnutie nechápalo tak, ako sa to Západu nepodarilo v minulosti. A ak sa takýto proces spustí, môže to spôsobiť eskaláciu zo strany Ruskej federácie.
Prečítajte si tiež: