Moskva 4. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)
Skúšky ruskej hypersonickej riadenej strely Zirkon sa blížia ku koncu a dodávky námorníctvu sa začnú v roku 2022, uviedol v stredu ruský prezident Vladimír Putin. Tento krok je súčasťou snahy Moskvy viesť v pretekoch so Spojenými štátmi a ostatnými krajinami o nasadenie novej generácie zbraní s dlhým doletom, ktoré je ťažšie odhaliť a zachytiť
Rusko už minulý mesiac uviedlo, že po prvý raz úspešne odpálilo raketu Zirkon z ponorky. „Teraz je obzvlášť dôležité vyvinúť a implementovať technológie potrebné na vytvorenie nových hypersonických zbraňových systémov, vysokovýkonných laserov a robotických systémov, ktoré budú schopné efektívne čeliť potenciálnym vojenským hrozbám, čo znamená, že ešte viac posilnia bezpečnosť našej krajiny. “ povedal Putin v televíznych prejavoch. Ruský prezident dodal, že pri testovaní raketa úspešne zasiahla pozemné aj námorné ciele, či už bola odpálená pod vodou, alebo z povrchových lodí.
Niektorí západní experti sú znepokojení, aká pokročilá je ruská nová generácia zbraní, pričom si uvedomujú, že kombinácia rýchlosti, manévrovateľnosti a výšky hypersonických rakiet sťažuje ich sledovanie a zachytenie. Rakety letia viac ako päťkrát vyššou rýchlosťou ako zvuk vo vyšších vrstvách atmosféry, čiže asi 6200 km za hodinu.
USA samozrejme horúčkovo vyvíja svoj vlastný systém, avšak starosti mu pritom robí hlavne cena, keďže sa v Spojených Štátoch je zbrojný priemysel založený nie na štátnom, ale na súkromnom sektore. Pentagón v októbri uviedol, že chce, aby dodávatelia obrany znížili konečné náklady na hypersonické zbrane, keďže vyvíjané super rýchle rakety v súčasnosti stoja desiatky miliónov dolárov na jednotku.
Aj iné štáty už vyvíjajú tento druh zbraní. Napríklad Severná Kórea v septembri testovala novo vyvinutú hypersonickú strelu.
Rusko však v súčasnosti boj nasadenia hypersonických zbraní do praxe jednoznačne vyhráva.
Andrea Lopatková