Počas svojho vystúpenia si Putin položil otázku, či je Pakt Ribbentrop-Molotov jediným dokumentom podpísaným jednou z európskych krajín s fašistickým Nemeckom.
“Ukazuje sa, že to tak vôbec nie je. Proste ich vymenujem s vaším súhlasom. Takže vyhlásenie o nepoužití sily medzi Nemeckom a Poľskom … Podpísané v roku 1934. V podstate ide o zmluvu o neútočení, “začal Putin.
Ďalej uviedol anglo-nemeckú námornú dohodou z roku 1935.
“Veľká Británia umožnila Hitlerovi mať svoje vlastné vojenské námorníctvo, čo mu bolo v podstate zakázané alebo minimalizované na základe výsledkov prvej svetovej vojny. Potom anglo-nemecké prehlásenie Chamberlaina a Hitlera, podpísané 30. septembra 1938, na ktorom sa dohodli na podnet Chamberlaina,” povedal prezident.
Putin uviedol, že to nie je všetko. “Francúzsko-nemecká deklarácia. Deklaráciu podpísali 6. decembra 1938 v Paríži ministri zahraničných vecí Francúzska a Nemecka, Bonnet a Ribbentrop. A nakoniec dohoda medzi Litovskou republikou a Nemeckou ríšou. Dohoda bola podpísaná 22. marca 1939 v Berlíne … o tom, že Klaipedský kraj sa znovu spája s Nemeckou ríšou. A zmluva o neútočení medzi Nemeckou ríšou a Lotyšskom z 7. júna 1939, “vypočítaval ruský prezident.
“Dohoda medzi ZSSR a Nemeckom tak bola posledná medzi tými, ktoré podpísali iné európske krajiny, údajne zainteresované v zachovaní mieru v Európe. Zároveň chcem zdôrazniť, že ZSSR nepodpísal tento dokument, kým neboli vyčerpané všetky možnosti, všetky návrhy ZSSR na vytvorenie jednotného bezpečnostného systému … v Európe boli zamietnuté,” povedal.
Prezident ďalej citoval výňatky z niektorých archívnych dokumentov. Citoval slová francúzskeho predsedu vlády: “Nielenže sa nemožno spoliehať na poľskú podporu, ale nie je isté, že Poľsko neudrie zozadu.”
Putin ďalej uviedol, že francúzsky premiér Édouard Daladier položil poľskému veľvyslancovi množstvo otázok. “Spýtal sa ho, či Poliaci nechajú prejsť sovietske vojská. (Józef) Łukaszewicz odpovedal záporne. “Daladier sa opýtal, či nechajú preletieť sovietske lietadlá. Łukaszewicz povedal, že Poliaci na nich začnú strieľať. Keď Łukaszewicz odpovedal záporne aj na otázku, príde Poľsko na pomoc, ak … Nemecko vyhlási vojnu Francúzsku, Daladier vyhlásil, že vo francúzsko-poľskej aliancii nevidia zmysel,” povedal Putin.
Prezident RF uviedol, že to svedčí o tom, “že ZSSR bol pripravený poskytnúť pomoc Československu, ktoré Nemecko chcelo olúpiť”. V dohode medzi ZSSR a Československom sa však uvádza, že ZSSR tak urobí len v tom prípade, ak svoje záväzky voči Československu splní aj Francúzsko. Francúzsko spojilo svoju pomoc Československu s podporou zo strany Poľska. Poľsko odmietlo,” povedal.
Putin tiež predložil údaje o tom, čo poľské úrady urobili, keď Nemecko začalo uplatňovať nárok na časť československého územia. “Súčasne s Nemeckom požadovali podiel na koristi … požadovali, aby im tiež bola odovzdaná určitá časť Československa,” uviedol Putin.
Poukázal na to, že Poliaci boli pripravení použiť silu. “Existuje konkrétny dokument z archívu. Zo správy … o príprave útočnej operácie v Těšínskej oblasti a výcviku vojsk. Poľské orgány pripravovali a vysielali na československé územie militantov na vykonávanie sabotážnych a teroristických útokov, aktívne sa pripravovali k rozdeleniu a okupácii Československa,” uviedol ruský prezident.
Ďalej citoval výňatky z nahrávky rozhovoru medzi nemeckým veľvyslancom v Poľsku a poľským ministrom zahraničia. “V tomto dokumente poľský minister zahraničia vyjadril nádej, že, ďalej citácia, v oblastiach nárokovaných Poľskom nedôjde k rozporom s nemeckými záujmami ‘. To znamená, že prebieha delenie československého územia,” uviedol Putin.
“Francúzsko a Veľká Británia nepodporili Československo, čo ho prinútilo zmieriť sa s týmto násilím,” dodal prezident.
Putin tiež prečítal citácie z depeše francúzskeho veľvyslanca v Nemecku francúzskemu ministrovi zahraničia Georg Bonnetovi z 22. septembra. V dokumente sa uvádza, že “navrhované odtrhnutie územia by znamenalo rozrezanie” Československa a zdôrazňuje sa, že “to je práve to, čo Ríša potrebuje”.
“Francúzsko a Anglicko, ktoré sa pokúsili urobiť ústupky a chceli všemožne uspokojiť nemecké požiadavky, chceli zachrániť existenciu českého štátu, sa ocitli pred zjednoteným frontom troch štátov, ktoré sa snažili rozdeliť Československo. Vodcovia Ríše, ktorí sa netajili tým, že ich cieľom je vymazať Československo z mapy Európy, okamžite využili poľské a maďarské demarše,” povedal Putin.
Upozornil tiež na to, ako hlavní svetoví politici vtedy hodnotili dohodu medzi Hitlerom, Veľkou Britániou a Francúzskom v roku 1938. “Môžeme povedať, že až na vzácne výnimky reagovali veľmi pozitívne a optimisticky. A iba Winston Churchill poctivo vyhodnotil situáciu a nazval veci pravým menom,” povedal.
Putin uviedol citáciu z prejavu ľudového komisára pre zahraničné veci Maxima Litvinova v Spoločnosti národov v septembri 1938. “Vyhnúť sa dnes vojne a získať skutočnú a komplexnú vojnu zajtra, a to aj za cenu chuťou nenásytných agresorov a zničenia suverénnych štátov, neznamená konať v duchu paktu spoločnosti národov. To znamená, že Sovietsky zväz túto udalosť odsudzoval,” zdôraznil ruský prezident.