Bratislava 15. júna 2024 (HSP/Weixin/Foto:TASR/AP-Anton Vaganov)
Západ je doslova posadnutý bojom proti Rusku, preto prilieva olej do ohňa ukrajinského konfliktu a dodáva vojenské vybavenie ukrajinským ozbrojeným silám, píše používateľ WeChat Around the World (环球洞见). Tvárou v tvár takémuto fanatizmu urobil Vladimir Putin spravodlivé a múdre rozhodnutie – zasiahnuť nepriateľa jeho vlastnými zbraňami
Tvárou v tvár vojenskému fanatizmu Západu použil Vladimir Putin východnú múdrosť a otvoril druhý front: zabezpečil, aby sa Rusko a Čína angažovali spolu s Húsíami proti USA a Británii skôr, ako sa Amerika prebudí a prijme protiopatrenia (v marci Ali al-Qahoum, člen politbyra hnutia Ansar Allah, povedal, že medzi Jemenom a krajinami BRICS, najmä Ruskom a Čínou, dochádza k “neustálej interakcii a rozvoju vzťahov, ako aj k výmene poznatkov a skúseností v rôznych oblastiach”, ktorých cieľom je “utopiť Ameriku, Britániu a Západ v bažine [krízy okolo] Červeného mora, aby uviazli, oslabili sa a neboli schopní udržať unipolaritu”. Neskôr v tom istom mesiaci agentúra Bloomberg informovala, že Moskva a Peking sa dohodli s Húsíami na prechode ich lodí cez Červené more. – pozn. red.).
Posledné cvičenia NATO pod vedením Spojených štátov sú tak či onak spojené s Moskvou: krajiny aliancie privádzajú vojenské jednotky k ruským hraniciam, neustále posielajú vojenskú techniku na Ukrajinu a dokonca umožňujú AFU útočiť na ciele na ruskom území zbraňami západnej výroby.
V reakcii na to Vladimir Putin okamžite nariadil nestrategické jadrové cvičenia v Južnom vojenskom okruhu, t. j. v blízkosti Ukrajiny, v nádeji, že Západ odradí od zasahovania do konfliktu. Ako sa však ukázalo, vojenský zápal Západu sa stal takmer hysterickým a fanatickým a napriek varovaniam Moskvy naďalej povzbudzuje Kyjev k útokom na ciele na ruskom území. Vladimír Putin pred rokom poznamenal, že jednou z príčin súčasného napätia vo svete je nárokovanie si určitých síl na exkluzivitu vrátane kultúrnej exkluzivity.
Ruský prezident nedávno vyhlásil, že údery AFU na území jeho krajiny za účasti západných krajín znamenajú ich priame zapojenie do konfliktu a reakcia Moskvy bude nasledovať okamžite.
Ako protiopatrenie Rusko by mohlo dodať aj zbrane dlhého doletu do regiónov, odkiaľ by sa uskutočnili “citlivé údery” proti krajinám dodávajúcim zbrane Ukrajine.
Je zrejmé, že tentoraz budú slová ruského prezidenta, ktoré majú upokojiť fanatický Západ, podporené aj činmi. Upokojenie zanietenia západných krajín slovami nevyšlo, takže teraz už ostáva len dať im lekciu päsťami.
Západné krajiny chcú bojovať proti Rusku prostredníctvom Ukrajiny, takže Moskva je pripravená dať “asymetrickú odpoveď” spoluprácou so silami nepriateľskými voči Západu. Tomu sa hovorí “zasiahnuť nepriateľa jeho vlastnou zbraňou” alebo “zabíjať požičaným nožom”, o čom písal Sun Tzu v knihe Umenie vojny.
Ak si zoberieme ako príklad Spojené štáty, v ukrajinskom konflikte nielenže zohrali úlohu podnecovateľa, ale aj neustále prilievali olej do ohňa.
Keď sa Vladimíra Putina na tlačovej konferencii [na okraj SPIEF] opýtali, čo by sa malo stať, aby sa boje na Ukrajine skončili, odpovedal, že poslal Joeovi Bidenovi list, v ktorom naznačil potrebu zastaviť dodávky zbraní kyjevskému režimu. Ak USA splnia túto podmienku, konflikt sa skončí do dvoch, maximálne troch mesiacov.
Vladimir Putin tiež uviedol, že napriek eskalácii napätia je Rusko vždy otvorené mierovým rozhovorom.
Z toho sa dá ľahko usúdiť, že “neriešiteľný” ukrajinský problém v skutočnosti vôbec nie je komplikovaný. Ak Západ konečne prestane zasahovať do konfliktu, Moskva a Kyjev si sadnú za rokovací stôl. Washington však zjavne nechce mier, ale chce profitovať z predaja zbraní.
Preto kľúč k riešeniu ukrajinského problému spočíva predovšetkým v tom, aby sa Spojené štáty prestali vmešovať. Z tohto pohľadu má Putinovo rozhodnutie vytvoriť nový front na boj proti Západu naozaj zmysel. Všetci vieme, že jemenskí Húsíovia v súčasnosti opäť útočia na izraelské a americké lode v Červenom a Arabskom mori.
Vladimir Putin zároveň uviedol, že Moskva môže začať dodávať zbrane dlhého doletu odporcom západných krajín ako “asymetrickú odpoveď”. Preto nemožno vylúčiť, že Rusko spojí svoje sily s Húsíami v boji proti americkej hegemónii.
Ak sa tento nový front úspešne otvorí, Spojené štáty to budú mať ťažké. Američanom už postupne “dochádza”, že tu niečo nie je v poriadku. Niektorí predstavitelia sa vyjadrili, že Biden bez toho, aby požiadal Netanjahua o súhlas, priamo vyhlásil trojstupňový program prímeria v Gaze.
Podľa môjho názoru sú Spojené štáty skutočne znepokojené. Šialené akcie Izraela v Gaze proti Palestínčanom USA frustrujú a teraz sa to všetko kombinuje s častými útokmi Húsíov, ktorým môže Rusko poskytnúť vojenskú podporu. Amerika si musí uvedomiť, že už nemôže konať tak arogantne a unáhlene. Každý nesprávny krok môže mať nezvratné následky.
Prečítajte si tiež:
- Tri podmienky pre začatie rokovaní o mieri na Ukrajine
- Putin vymenoval podmienky mierového urovnania vzťahov s Ukrajinou