Spomenutí lídri posudzovali situáciu vo Východnej Ghute a rokovali o možnostiach zabezpečiť humanitárnu pomoc pre tento sýrsky región. Macron a Merkelová požadovali od ruského prezidenta, aby využil svoj tlak na Damask a presvedčil Sýrčanov o začatí humanitárnej pauzy a dodávke humanitárneho materiálu pre Východnú Ghutu.
Dňa 24. februára 2018 uzrela svetlo sveta rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2401 o riešení situácie vo Východnej Ghute. Kremeľ súhlasil s rezolúciou, do znenia sa však zapracovali ruské návrhy. Takže Rusko navrhlo praktické kroky o evakuácii civilného obyvateľstva, dodávkach humanitárnej a medicínskej pomoci civilnému obyvateľstvu, pričom však bojové operácie proti teroristom budú pokračovať. V rámci rezolúcie zostáva zoznam teroristických sýrskych organizácii, ktorých sa prímerie nedotýka. Moskva uviedla, že teroristi odmietli všetky predložené varianty a nástoja na americkom pláne.
Teroristi odmietajú umožniť odchod civilistov z obkľúčených oblastí. Ak by civilisti odišli, stratili by teroristi rukojemníkov a ruské letectvo spolu so sýrskou armádou, iránskymi, libanonskými a palestínskymi dobrovoľníkmi by totálne zlikvidovali proamerické protiasadovské bandy.
Podľa posledných informácií teroristi pokračujú v ostreľovaní okrajových častí Damasku (Východná Ghuta hraničí s Damaskom), pričom kvôli teroristickému ostreľovaniu zahynulo niekoľko civilistov v Damasku v štvrtiach Bab Tuma, Bafidin a Abbasiin.
Ruskí diplomati uviedli, že vývoj situácie v Sýrii majú na svedomí Američania, ktorí v krajine nezákonne a v rozpore s medzinárodným právom pôsobia. Američania narušujú sýrsku suverenitu v Et Tanf, Rakke či na východe Sýrie.
Podľa návrhu rezolúcie OSN č.2401 by mali teroristi opustiť nemocnice, školy a civilné objekty, v ktorých držia civilistov ako živé štíty a tieto miesta predstavujú kľúčové body ich obrany. Protiasadovskí teroristi plnia úlohu americkej zástupnej armády. Rusi upozorňujú aj na skutočnosť, že humanitárna katastrofa hrozí aj v iných sýrskych oblastiach, tie však Američanov nezaujímajú, zaujíma ich momentálne len východná Ghuta, kde sa nachádzajú zvyšky ich zástupnej armády.
“Budeme dôsledne narušovať pokusy Američanov rozvinúť protisýrsku, protiruskú a protiiránsku hystériu, pretože Američania sa nevedia zmierniť s vývojom dialógu v Ženeve a Soči, ktorý oslabuje ich postavenie v Sýrii,” uviedli v Moskve.
Rezolúcia OSN č. 2401 predpokladá zastavenie bojových operácii na 30 dní kvôli humanitárnej pauze. Okrem Východnej Ghuty sú problematickými bodmi aj Jarmuk (časť Damasku), El Fua a Kefrayia (Idlib), sever provincie Hama, Rakka a Rukban.