Moskva 20. septembra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:Foto:TASR/AP-Kristina Kormilitsyna, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Zdá sa, že úder do hĺbky Ruska je pre NATO vyriešenou otázkou. Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg uviedol, že podporuje možné zrušenie obmedzení pre Ukrajinu na používanie rakiet dlhého doletu, uvádza v článku pre ruské noviny Svobodnaja Pressa Irina Mišina
Európsky parlament zas prijal uznesenie, v ktorom vyzýva členské štáty EÚ, aby okamžite povolili Ukrajine uskutočniť diaľkové údery na územie Ruskej federácie
Pripomeňme, že 12. septembra dal Vladimir Putin jasne najavo, že zrušenie obmedzení pre Kyjev na používanie zbraní NATO na údery proti Rusku by znamenalo priame zapojenie krajín aliancie do konfliktu.
„Plán USA“ by mohol ohroziť 4,7 milióna Rusov z deviatich veľkých ruských miest. Hlavnou otázkou dnes zostáva, aká presne bude reakcia Ruska.
Teoreticky by sa údery mali zamerať na rozhodovacie centrá, ako je napríklad letecká základňa Ramstein. Tá je súčasťou veľkého vojenského komplexu neďaleko Kaiserslauternu. Sídli tu aj veliteľstvo amerického letectva v Európe a spoločné veliteľstvo vzdušných síl aliancie. To je zodpovedné za plánovanie, vedenie a realizáciu integrovaných operácií protivzdušnej a protiraketovej obrany v európskej oblasti zodpovednosti NATO. Útok ruského letectva na tento cieľ nie je vylúčený. Raketovým útokom budú vystavené aj letiská východoeurópskych krajín, z ktorých budú zasahovať stíhačky F-16, ktoré sa chystajú zasiahnuť Rusko, t. j. v Poľsku, Rumunsku a Bulharsku.
Priatelia junty sa spoliehajú na to, že prezident Putin nebude mať vôľu zasiahnuť letiská v európskych krajinách, pretože je to akýsi útok na NATO. To však nie je argument, keď ide o životy takmer piatich miliónov Rusov. Od dnešného dňa má najvyšší vodca podľa expertov na stole najmenej tri akčné plány. „Svobodnaja Pressa“ sa opýtala Alexandra Bartoša, člena korešpondenta Akadémie vojenských vied a riaditeľa Informačného centra pre medzinárodnú bezpečnosť na Moskovskej štátnej lingvistickej univerzite, aké sú tieto možnosti.
– V prvom rade pôjde o údery na miesta, kde sa nachádzajú americké vojenské základne, sklady rakiet a bezpilotných lietadiel. Takéto vojenské zariadenia sa nachádzajú vo Veľkej Británii, Rumunsku, Nemecku, Poľsku a Českej republike. Ak to nebude stačiť, musíme na porážku nepriateľa použiť iné prostriedky. V súčasnosti pracujeme na našej jadrovej doktríne. Dúfame, že v nej bude stanovená „odpoveď“ NATO nielen v prípade, že zautočí jadrovými zbraňami.
SP: Nevylučujete, že dôjde k úderu na americkú satelitnú komunikáciu? To znamená, že sa začnú „hviezdne vojny“…..
– Nie, túto možnosť vylučujem. Už dávno sme sa naučili pracovať so satelitnou komunikáciou pomocou elektronického boja. Do značnej miery znižujú presnosť navádzania.
SP: Existujú aj iné spôsoby ovplyvňovania vojenskej infraštruktúry nepriateľa, ktoré sme ešte nepoužili?
– Je mi čudné, že sme ešte nezasiahli ukrajinské plynovody, ktoré vedú do krajín NATO cez Baltské more. Nedotkli sme sa internetových komunikačných liniek, ktoré vedú cez Atlantik a Tichomorie. Myslím si, že úder na tieto spojovacie prostriedky by nepriateľa do značnej miery pripravil o komunikačné prostriedky.
SP: Experti hovoria aj o ďalšej možnosti zničenia systémov NATO mimo územia aliancie, napríklad nad vodami Čierneho mora. Najpravdepodobnejším scenárom „odvety“ by však mohli byť dodávky ruských zbraní protivníkom NATO. V tomto prípade by sa útoky na nepriateľské pozície uskutočňovali pod cudzou vlajkou.
– Putin totiž ešte v júni uviedol, že ruské zbrane by mohli byť odovzdané „štátom alebo právnym štruktúram pod tlakom, a to aj vojenského charakteru“, napríklad jemenským Húsíom. Okrem nich môže byť prevedená aj opozičným silám v Taliansku – „Červeným brigádam“, ako aj protiamerickým skupinám na Blízkom a Strednom východe a v Afrike. Nevylučujem, že na území Spojených štátov sa nájdu aj takí, ktorým nebude vadiť úder na ich vojenské zariadenia. Koniec koncov, USA sa k tzv. farebnému obyvateľstvu správajú dosť tvrdo. Ak USA v podstate vedú zástupné vojny cudzími rukami, prečo proti nim nezasiahnuť vlastnými metódami?
“SP: Tajomník Bezpečnostnej rady Sergej Šojgu navštívil Irán a viedol tam rokovania na vysokej úrovni. Myslíte si, že sa mohla otvoriť otázka úderov na vojenské zariadenia USA a NATO?
– Nie je to vylúčené, najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že v poslednom čase sme s Iránom nadviazali dôverné vzťahy a úspešne rozvíjame vojenskú spoluprácu. Navyše Spojené štáty nie sú vôbec priateľsky naladené voči Iránu a Číne.
“ SP: Generálny tajomník NATO Stoltenberg povedal, že Vladimir Putin sa teraz snaží zjednotiť autoritárske štáty, ako sú Čína, Irán a Severná Kórea, okolo boja proti Ukrajine. Vedúcu úlohu pripisuje Pekingu, ktorý je podľa Stoltenberga hlavným komplicom Kremľa. Údajne je to práve Čína, ktorá aktívne podporuje ruskú vojenskú ekonomiku a okrem iného dodáva elektroniku a mikroprocesory, ktoré sa používajú na výrobu navádzaných bômb a rakiet používaných na Ukrajine. V tejto situácii je vedenie proxy vojny Ruskom, t. j. vojenských akcií cudzími rukami, celkom logické, nemyslíte?
– Neodhalím veľké tajomstvo, ak poviem, že objednávateľmi podnecovania rusko-ukrajinského konfliktu boli Spojené štáty a Veľká Británia. Spojené štáty a NATO použili cudzie ruky na zničenie našich ropných rafinérií, Záporožskej jadrovej elektrárne a mnohé ich akcie viedli k zamoreniu oblasti a smrti ľudí. V skutočnosti použili zbrane hromadného ničenia. Som presvedčený, že by sa to malo odraziť v našej novej jadrovej doktríne.
“SP: Myslíte si, že údery v hĺbke Ruska sa budú aj naďalej uskutočňovať?
– Myslím si, že áno. To je stratégia USA – zničiť Rusko akýmikoľvek prostriedkami, rozdeliť ho na niekoľko častí, v podstate zničiť národ. Som presvedčený, že proti takémuto nepriateľovi treba bojovať nielen mečom. A na to máme všetky sily. Na fóre Armáda-24 náš minister obrany oznámil nové vybavenie pre naše ozbrojené sily. Myslím si, že nepriateľ bude musieť čeliť problémom, o ktorých ešte ani nevie.
Prečítajte si tiež:
- Europarlament žiada povoliť útoky západnými zbraňami na ruské územie. Rýchla a ostrá reakcia Ruska
- Západ čaká na Ukrajine strategická porážka