Petrohrad 5. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Bobylev/TASS News Agency Pool Photo via AP)
Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril nádej, že nemecko-ruské vzťahy budú stabilné a spoľahlivé po odchode nemeckej kancelárky Angely Merkelovej z funkcie, informovala v sobotu agentúra TASS
“Chcel by som, aby vzťahy s budúcimi nemeckými vládami boli stabilné a spoľahlivé. Budeme sa snažiť zredukovať naše nezhody na nulu. Nemecko patrí k našim najdôležitejším partnerom celosvetovo ako i v európskom meradle a očakávame, že situácia [v bilaterálnych vzťahoch] sa zlepší,” uviedol Putin počas stretnutia so šéfmi tlačových agentúr v piatok.
.
Schôdza sa konala popri prebiehajúcom Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF).
Ruský prezident označil Merkelovú za “spoľahlivého a stabilného partnera” pre Rusko, “skúsenú političku” a “úprimnú osobu”, ktorá “obratne obhajuje svoje postoje“.
Merkelová, ktorá stála v čele nemeckých vlád od roku 2005, pri viacerých príležitostiach avizovala, že už viac nebude kandidovať v tohtoročných parlamentných voľbách v septembri.
Putin navrhuje bezpečnostné záruky pre KĽDR pri jej odzbrojení
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že tlak a sankcie samé o sebe nevyriešia spor ohľadne nukleárneho programu Severnej Kórei a medzinárodné spoločenstvo vyzval aby dalo Pchjongjangu bezpečnostné záruky. Informovala o tom v sobotu kórejská agentúra Jonhap.
Putin sa zúčastnil virtuálneho zasadnutia šéfov svetových tlačových agentúr, ktoré sa konalo počas tohtoročného ekonomického fóra v Petrohrade.
“Severokórejský nukleárny problém sa nevyrieši vyvíjaním tlaku na Sever a pritvrdením sankcií proti nemu,” odpovedal Putin agentúre na otázku, aký postoj má Moskva k jadrovým otázkam KĽDR.
.“Iba zárukami bezpečnosti pre jeho občanov a s trpezlivým a opatrným prístupom môžeme nájsť riešenie.”
Moskva presadzuje postupný prístup k denuklearizácii KĽDR, ktorý by zahŕňal aj recipročné kroky, vrátane čiastočného zrušenia sankcií OSN, pokiaľ by severokórejský režim začal postupne rušiť svoj jadrový program.
O čom hovoril Putin na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre
Vladimir Putin vystúpil na plenárnom zasadnutí SPIEF. Vo svojom príhovore dal vláde rad pokynov vrátane predĺženia zvýhodnenej hypotéky a opatrení na podporu podnikania. Hlavné tézy z jeho prejavu zaslalo redakcii Veľvyslanectvo Ruska v SR.
Vakcinácia
Putin dal pokyn, aby bola do konca mesiaca prediskutovaná otázka organizovania plateného očkovania cudzincov v Rusku. Podľa neho je to podmienené aj tým, že „domáci farmaceutický priemysel je pripravený naďalej zvyšovať výrobu vakcín”.
“To znamená, že zabezpečujeme v plnom rozsahu nielen svoje vlastné potreby, ale môžeme aj cudzím občanom dať možnosť pricestovať do Ruska a nechať sa tu zaočkovať. Viem, že vzhľadom na účinnosť našich vakcín je takýto dopyt dosť vysoký,” Vladimír Putin, prezident RF.
Zvýhodnená hypotéka
Putin navrhol predĺžiť program zvýhodnenej hypotéky s úrokom 7% do 1. júla 2022 pre všetky regióny. Maximálna výška pôžičky bude 3 milióny rubľov.
Citácia: „Tento program mal protikrízový, a preto dočasný charakter. Súčasne sa nesmie náhle ukončiť, eliminovať. Musíme zohľadniť to, akú dôležitú úlohu zohráva zvýhodnená hypotéka v súčasných podmienkach, v súčasnej situácii v riešení problémov s bývaním našich občanov a v rozvoji stavebníctva”.
Citácia: „Pripomínam, že už máme systémové opatrenie – špeciálny hypotekárny program pre rodiny, v ktorých sa po 1. januári 2018 narodilo druhé a ďalšie dieťa. Navrhujem rozšíriť jeho účinnosť – rozšíriť ho na všetky rodiny s deťmi narodenými po 1. januári 2018. Dokonca aj vtedy, ak je v rodine zatiaľ len jedno dieťa. Teda, opakujem, už pri narodení prvého dieťaťa bude môcť rodina čerpať hypotéku s úrokom 6%, kúpiť si bývanie na primárnom trhu alebo refinancovať prv poskytnutý hypotekárny úver. Maximálna výška takéhoto úveru pre Moskvu a Petrohrad, Moskovskú a Leningradskú oblasť, kde sú ceny na nehnuteľnosti objektívne vyššie, predstavovala 12 miliónov rubľov. A 6 miliónov rubľov pre všetky ostatné subjekty Ruskej federácie”.
Podpora malého a stredného podnikania (MSP)
Pre spoločnosti verejného stravovania bude od budúceho roka spustený pilotný projekt na zmeny daňového režim. Spoločnosti, ktoré sa zapoja do tohto projektu budú oslobodené od platenia DPH, ak ich ročný príjem nepresiahne 2 miliardy rubľov. Naďalej majú právo platiť poistné so zníženou sadzbou 15%, ak počet pracovníkov nepresiahne 1 500 ľudí.
Citácia: „Teraz sú spoločnosti, ktoré pracujú v zjednodušenom daňovom režime povinné prejsť na všeobecný daňový režim, ak prekračujú hranicu počtu zamestnancov, rozsahu výnosov. Znamená to samozrejme ďalšie fiškálne zaťaženie podnikania. A často aj tento faktor brzdí rast podnikania, núti ho robiť najrôznejšie machinácie ako napríklad umelé delenie spoločnosti. Ukážkovým príkladom je oblasť verejného stravovania. Práve pre spoločnosti tohto odvetvia navrhujem spustiť od budúceho roka pilotný projekt. Jeho význam: vypracovať mechanizmus hladšieho, pohodlnejšieho prechodu od jedného daňového režimu k druhému. Podrobnejšie povedané, spoločnosti zapojené do tohto projektu budú oslobodené od úhrady DPH, ak ich ročné výnosy nepresiahnu 2 miliardy rubľov. Zároveň sa im zachová právo na úhradu zníženej sadzby poistného vo výške 15%, dokonca aj v tom prípade, ak počet zamestnancov spoločnosti stúpne na 1 500 osôb. Teraz je táto hranica 250 osôb”.
V systéme rýchlych platieb (SRP) sa zrušia poplatky pre malé a stredné podniky. Podnikatelia, ktorí využívajú zjednodušený daňový režim a registračné pokladne musia byť čo najskôr oslobodení od podávania daňových priznaní.
Dohodli sme sa, že oslobodíme od daňového priznania tých podnikateľov, ktorí využívajú zjednodušený daňový režim a používajú registračné pokladne. Návrh zákona bol už prijatý v prvom čítaní, ale práca sa spomalila, prosím, aby ste ju urýchlili.